אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל נתיבי ישראל לשעבר הודה שדרש שוחד מקבלן; ירצה שנתיים מאסר צילום: אוראל כהן

מנכ"ל נתיבי ישראל לשעבר הודה שדרש שוחד מקבלן; ירצה שנתיים מאסר

כחלק מהסדר הטיעון שנחתם עם אלכס ויז'ניצר, ישלם בנוסף קנס של 850 אלף שקל. ויז'ניצר הודה כי דרש שוחד מיואב סרנה, הבעלים של חברת ניהול הפרויקטים "אפשטיין" שזכתה בפרויקטים בשווי של למעלה מ-130 מיליון שקל

03.06.2021, 12:30 | תומר גנון

פרשת השוחד בנתיבי ישראל (נת"י): מנכ"ל החברה לשעבר, אלכס ויז'ניצר, הודה והורשע היום (ה') במסגרת הסדר טיעון בעבירה של בקשת  שוחד. על פי ההסדר, שכפוף לאישור בית המשפט, ויז'ניצר ירצה עונש של שנתיים מאסר בפועל וישלם קנס של 850 אלף שקל.

קראו עוד בכלכליסט:

על פי כתב האישום המתוקן, ויז'נצר הודה כי בעת ששימש מנכ"ל נתיבי ישראל והיה בעל השפעה על בחירת מנהלי הפרויקטים שפיקחו על עבודות בנייה ותשתית מטעם נת"י, דרש מיואב סרנה - הבעלים של חברת ניהול הפרויקטים "אפשטיין ובניו בע"מ" - כי ישלם לו שוחד עבור עבודות שהועברו לחברתו מטעם נתיבי ישראל. 

באותה הייתה 'אפשטיין' קשורה עם נתיבי ישראל בעשרות חוזים לניהול פרויקטים, בשווי של למעלה מ-130 מליון שקל, והייתה למעשה חברת ניהול הפרויקטים המובילה.

אלכס ויז אלכס ויז'ניצר, מנכ"ל נתיבי ישראל לשעבר | צילום: אוראל כהן אלכס ויז

החל משנת 2005 ועד שנת 2009 פנה ויז'ניצר במספר הזדמנויות לסרנה ואמר לו כי הוא מצפה ממנו לתשלום עבור העבודות שאפשטיין מקבלת מנת"י, שכן, כדבריו, הוא וסרנה "שותפים" וסרנה "חייב לו". 

הנאשם הבהיר לסרנה כי אם לא יענה לדרישות השוחד שלו הוא יביא לפגיעה בחברת אפשטיין. עוד הודה מנכ"ל החברה הממשלתית לשעבר, כי בשנת 2010 הוא הזמין את סרנה לפגישה בבית קפה בה נכח אדי זלינגר המקורב אליו. בפגישה אמר הנאשם לסרנה כי זו העת להסדיר את "חובו" ודרש ממנו להעביר אליו את כספי השוחד באמצעות זלינגר, שלגביו אמר לסרנה: "אתה מכיר אותו, זה אח שלי. אתה תסגור איתו את כל מה שאתה חייב לי".

בהמשך לכך, ובשל חששו של סרנה כי ויז'ניצר יביא לפגיעה ממשית בהכנסותיה של חברת אפשטיין, תאמו סרנה וזלינגר מנגנון להעברת 100 אלף שקלים לנאשם, וסרנה אף העביר שיק על סך זה לידיו של זלינגר. בסמוך לאחר מכן התחרט זלינגר והודיע לנאשם ולסרנה כי הוא מסרב לקחת חלק במהלך.

פרשות שחיתות שבוצעו בחברה הממשלתית במשך עשור

כתב האישום בו הודה ויז'ניצר הוא חלק מפרשת 618, אשר מכונה "פרשת נתיבי ישראל" - פרשת שחיתות רחבת היקף שנחקרה בעיקרה ע"י חוקרי יחידת יאל"כ של להב 433 ובה הגישה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה שלושה עשר כתבי אישום שונים. הציר המרכזי של הפרשה סובב סביב עבירות שחיתות שבוצעו בחברה הממשלתית במשך כעשור, על ידי מנהלים ועובדים בה, וכן על ידי ספקים חיצוניים בהם מנהלי פרויקטים, קבלנים ונותני שירות אחרים.

מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה נמסר: "העונש המוסכם משקף את החומרה אותה יש לייחס לבקשות שוחד, אף אם הן לא נענות בסופו של יום. כמו כן, הובאו בחשבון בעת קביעת העונש גילו ומצבו הרפואי של ויז'ניצר וכן העובדה כי בחר להודות בטרם ניהול המשפט ולקח אחריות על מעשיו בפני בית המשפט".

את הפרקליטות מייצגים בפרשה עוה"ד קרן שמיר-עוז, ערן זלר, ויוראי מצלאוי, מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, בהנחיית סגן מנהל המחלקה – ד"ר מאור אבן חן.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות