אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחירי הדירות בעולם זינקו בשיעור הגבוה מזה 15 שנים - בגלל הקורונה צילום: שאטרסטוק

מחירי הדירות בעולם זינקו בשיעור הגבוה מזה 15 שנים - בגלל הקורונה

הביקוש לבתים זינק מאז פרוץ המגפה בשל "הערכה מחדש של צרכי הדיור", כך לפי מדד מחירי הדיור העולמיים של סוכנות הנדל"ן נייט פרנק. הדוח בדק את מחירי הדיור ב-56 מדינות, שעלו ברבעון הראשון של 2021 בכ-7% בממוצע. ובכמה עלו המחירים בישראל?

03.06.2021, 14:01 | חדשות חוץ

הזינוק העולמי בביקוש לבתים מפרוץ מגפת הקורונה הוביל לעליית במחירים בשיעור הגבוה ביותר מזה 15 שנים, כך לפי דו"ח חדש שפרסמה סוכנות הנדל"ן הבריטית נייט פרנק. 

קראו עוד בכלכליסט:

על פי מדד מחירי הדיור העולמיים של נייט פרנק (Global House Price Index), שמודד את מחירי הבתים הממוצעים ב-56 מדינות, המחירים עלו ברבעון הראשון ב-7.3% לעומת הרבעון המקביל שנה שעברה - השיעור הגבוה ביותר מאז הרבעון הרביעי של 2006. 

וינה, צילום: cocoparisienne/Pixaby וינה | צילום: cocoparisienne/Pixaby וינה, צילום: cocoparisienne/Pixaby

"גורם מרכזי שתרם לעליית מחירי הבתים הוא ההערכה מחדש של צרכי הדיור שביצעו רבים לנוכח המגפה, בין אם מדובר בקונים שמחפשים חדר עבודה בבית, גינות או פשוט להיות קרובים יותר לחללים פתוחים", הגיבה קייט אוורט-אלן, מנהלת חטיבת מחקר נדל"ן המגורים הבינלאומי בנייט פרנק. "הביקוש לבתים גבר במהלך הסגרים, ובעלי בתים רבים בחנו מחדש היכן הם רוצים לחיות, ורבים עברו למיקום חדש או רכשו בית שני", הוסיפה. 

העלייה הגבוהה ביותר - בטורקיה

טורקיה, שמחירי הבתים בה זינקו ב-32% ברבעון הראשון לעומת התקופה המקבילה אשתקד, היא המדינה עם העלייה הגבוהה ביותר במחירים, תואר בו  היא מחזיקה כבר חמישה רבעונים רצופים. עם זאת, לא כולל האינפלציה, מחירי הבתים בה עלו בשיעור שנתי של 16%. לפי אוורט–אלן, המצב בטורקיה מתעתע שכן המכירות ירדו ב-2020, אך המחירים עלו בשל האינפלציה והחולשה של הלירה הטורקית. "עלויות הבנייה גדלות גם כן בשל מחסור בשרשראות האספקה". 

תל אביב, צילום: אוראל כהן תל אביב | צילום: אוראל כהן תל אביב, צילום: אוראל כהן

בסך הכל ב-13 מדינות נרשמו עליות דו ספרתיות במחירי הבתים, ביניהן ניו זילנד (22%), ארה"ב (13%), שבדיה (13), אוסטריה (12%), קנדה (10.8%) ובריטניה (10.2%). 

ישראל מדורגת במקום ה-38 מתוך 56 המדינות שנבדקו, ונמצא שהיתה בה עליית מחירים של 4.1% ברבעון הראשון לעומת הרבעון המקביל שנה שעברה, כשלעומת הרבעון הרביעי של 2020 נרשמה עלייה של 2.5% במחירים. 

בשל החשש מבועות דיור פוטנציאליות, בחלק מהמדינות אף אימצו צעדים לצינון השוק ולבלימת העלייה המהירה במחירים. כך למשל, סין, ניו זילנד ואירלנד החילו מס בולים עבור נכסים להשקעה. בסין ובקנדה גם שוקלים להטיל מס על נכסים שעומדים ריקים. 

עם זאת, בארבע מדינות נרשמה ירידה במחירים: מלזיה (ירידה של 0.9%),  מרוקו (ירידה של 1.2%), הודו (ירידה של 1.6%) וספרד (ירידה של 1.8%). 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות