אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יש חיים אחרי הברקזיט: הסכם סחר לבריטניה עם שלוש מדינות EPA

יש חיים אחרי הברקזיט: הסכם סחר לבריטניה עם שלוש מדינות

הכלכלה החמישית בעולם חתמה על הסכם סחר עם נורבגיה, איסלנד וליכטנשטיין, שכמוה אינן חברות באיחוד האירופי; בין היתר יחתוך את המכסים על מוצרי חקלאות בריטיים, וצפוי להגדיל את מספר המשרות במדינה

05.06.2021, 12:24 | חדשות חוץ

בריטניה חתמה על הסכם סחר עם נורבגיה, איסלנד וליכטנשטיין - הסכם יעזור להגדיל את המסחר בין ארבע האומות, שאינן חברות באיחוד האירופי, ושעומד כיום על 21 מיליארד פאונד, כך אמרה השרה הבריטית לענייני סחר בינלאומי, ליז טראס. 


קראו עוד בכלכליסט:


טראס טענה שההסכם יעזור למגזרים שונים, כמו המגזר הדיגיטלי, ויחתוך את המכסים על מוצרי חקלאות בריטיים כמו גבינה ובשר. בריטניה הוא שותפת הסחר הגדולה ביותר של נורבגיה מחוץ לאיחוד האירופי. סרטנים. יהיו זולים יותר, צילום: CGTN סרטנים. יהיו זולים יותר | צילום: CGTN סרטנים. יהיו זולים יותר, צילום: CGTN


לפי ה-BBC, ממשלת בריטניה מסרה שהפחתת מכסים על יבוא חסילונים ופירות ים נוספים תתמוך במקומות עבודה בסקוטלנד, במזרח יורקשייר ובצפון לינקולנשייר. 

כיוון שבריטניה כבר לא שותפה למדיניות הדיג של האיחוד, עליה לדון ישירות מול נורבגיה בנושאים הקשורים לכך, כמו למשל העניין שהביעו ציי הדיג של בריטניה להיכנס לשטחים הסאב-ארקטיים שנמצאים בשליטת נורבגיה. 


דייגים בריטים, EPA דייגים בריטים | EPA דייגים בריטים, EPA


עם זאת, חקלאים נורבגים רבים הביעו חשש מפתיחת השוק המקומי לבקר וגבינה בריטיים. רשת השידור NRK אמרה ש-5.4 מיליון תושבי המדינה הם שוק קטן אך יוקרתי, עם כוח קנייה משמעותי. 

המדינות המעורבות בהסכם הן כאמור מדינות אירופיות שאינן חברות באיחוד. ראשת ממשלת נורבגיה, ארנה סולברג, אמרה ש"העסקה מאפשרת צמיחה של המסחר בשתי המדינות". במונחי נפחי מסחר כוללים, העסקה יותר משמעותית לנורבגיה ולאיסלנד מאשר לבריטניה, אך מבחינה פוליטית היא חשובה לממשלת בריטניה שלאחר הברקזיט, כדי להראות שהסכמי מסחר חדשים נחתמים במהרה.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות