אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עלות הממשלה זינקה כדי להשביע את כולם

פרשנות

עלות הממשלה זינקה כדי להשביע את כולם

מן הסתם, חלק מהסעיפים וההבטחות לא ייושמו בקרוב. מה גם שלא בטוח שהממשלה תחזיק מעמד עד שתונח אבן פינה לאוניברסיטה בפריפריה

06.06.2021, 07:00 | צבי זרחיה

העלות המוערכת של ההסכמים הקואליציוניים היא כ־20 מיליארד שקלים בשנה לפחות. סכום זה גבוה מהעלות של ההסכמים בממשלה היוצאת שעמדה על כ־12 מיליארד שקלים. הסיבה נעוצה בכך שהקואליציה הנוכחית כוללת 8 מפלגות לעומת 7 מפלגות בממשלה היוצאת.


קראו עוד בכלכליסט:


זאת ועוד: תוצאות האחרונות שיקפו 52 ח"כים לגוש הימין והחרדים, אל מול 7 ח"כי ימינה ו־4 רע"מ (שתי המפלגות שנעו בין הגושים), ו־57 לגוש המרכז־ימין־שמאל. במצב כזה, כל סיעה שיכלה לעבור מגוש לגוש יכלה לסחוט עוד ועוד תקציבים. 

כך למשל יו"ר רע"מ מנסור עבאס קיבל הצעות מפתות מנתניהו, והוא העלה את מחיר ההצטרפות לקואליציית השינוי גם לאחר שהתברר שנתניהו לא יכול להרכיב ממשלה. לפי הערכות, עלות הדרישות למגזר הערבי היא 53–57 מיליארד שקלים למשך 10 שנים. זו הפעם הראשונה שהסכם קואליציוני נחתם עם מפלגה ערבית, שגם מקצים ליעדיה מיליארדי שקלים.


מנסור עבאס, נפתלי בנט ויאיר לפיד, נוואף נבארי מנסור עבאס, נפתלי בנט ויאיר לפיד | נוואף נבארי מנסור עבאס, נפתלי בנט ויאיר לפיד, נוואף נבארי


מהצד השני, תקווה חדשה וימינה הציבו דרישות מפליגות במו"מ הקואליציוני עם יש עתיד על מנת להצדיק את ישיבתן בקואליציה הנתמכת על ידי רע"מ.

ימינה גם דרשה לשמור על תקציבי הישיבות כדי להשאיר את דלת הקואליציה פתוחה להצטרפותן בעתיד של יהדות התורה וש"ס.

לכל אלה יש להוסיף את העובדה שבמפלגות רצו לקבל תמורה תקציבית נאותה עבור בוחריהן, איתה יוכלו לנופף בדרך אל הקלפי, אם הממשלה הזו לא תאריך ימים.

השאלה היא מאיפה ימומנו כל ההסכמים הללו בהנחה שתקציב המדינה לשנת 2022 צפוי לספוג קיצוצים בשל הכוונה להתחיל בתהליך הורדת הגירעון. 

כמו כן לא ידוע לכמה זמן ייפרס הביצוע של כל ההבטחות, ובעיקר כמה זמן תשרוד ממשלת השינוי.

מן הסתם, חלק מהסעיפים וההבטחות לא ייושמו בקרוב. מה גם שלא בטוח שהממשלה תחזיק מעמד עד שתונח אבן פינה לאוניברסיטה חדשה בפריפריה, עד שתוקם רכבת מטרו לפתרון בעיית ועד שיתחילו לבנות שני בתי חולים חדשים.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות