אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברקת מתנה את כניסת ההסתדרות לענף קופות הגמל להשקעה בשקיפות וניהול תקין

ברקת מתנה את כניסת ההסתדרות לענף קופות הגמל להשקעה בשקיפות וניהול תקין

מנהלי קופות הגמל הענפיות של ההסתדרות מבקשים להרחיב פעילותם לענף קופות גמל להשקעה. הממונה על רשות שוק ההון ועל הביטוח מציב נהלי סף חדשים כתנאי לכניסת ההסתדרות

06.06.2021, 16:26 | אלמוג עזר

לאחרונה פנו לרשות שוק ההון חברות מנהלות של קופות גמל ענפיות השייכות להסתדרות, בבקשה להרחיב את פעילותה של ההסתדרות לענף קופות הגמל להשקעה. בבקשה להתרחב לענף קופות הגמל להשקעה. הממונה על רשות שוק ההון ועל הביטוח ד"ר משה ברקת מתנה את כניסתה לענף בנהלי סף חדשים של שקיפות וניהול תקין. 

קראו עוד בכלכליסט:


כיום ההסתדרות מנהלת קופות ענפיות אשר מרביתן תופעלו ונוהלו בפסגות, שנמכר לאחרונה לאחרונה לאלטשולר שחם.  אלו הן קופות הסגורות לקהל הרחב ובעלות מאפיינים ייחודיים, אשר חברים בהן רק בעלי מקצוע מהמגזרים השייכים להסתדרות. בדומה לקופות הגמל הפתוחות לציבור הרחב, קופות אלו הן מוצר פנסיוני. לכל מגזר קופת גמל משלו, לעובדי המדינה, לעובדי הרשויות המקומיות, לרופאים והאחים והאחיות, ההנדסאים ועוד. ההטבה העיקרית עבור החברים בקופות אלה הם דמי הניהול המוזלים שנגבים בהן, מאחר שהחברים בקופה משלמים רק עבור הוצאותיה. 

בעקבות מאפיינים ייחודיים אלו כולל חוק הפיקוח על קופות גמל הוראות ייחודיות ומקלות לחברות מנהלות של קופות גמל ענפיות, שמנהלות כיום בישראל סכום כולל של 113 מיליארד שקל. 


משה ברקת, הממונה על שוק ההון משה ברקת, הממונה על שוק ההון משה ברקת, הממונה על שוק ההון


כך לדוגמה, כיום בחברה מנהלת אחת של קופות גמל ענפיות, מחצית מחברי הדירקטוריון לא נדרשו לעמוד בתנאי הכשירות המקצועית. מדובר בהטבה משמעותית שמאפשרת לחלק ממנהלי קופות הגמל למנות מקורבים לדירקטורים. בנוסף דירקטוריון של קופת גמל ענפית נדרש להעסיק דירקטור חיצוני אחד בלבד ומספר הדירקטורים בעלי מומחיות מיוחדת היה נמוך מהנדרש בחברות מנהלות שאינן ענפיות.

על פי ברקת, על מנת שתינתן לקופות הענפיות הרשות להשיק קופות גמל להשקעה, עליהן להציג אמות מידה קפדניות יותר בכל הקשור לתחומי הממשל התאגידי. כלומר, עליהן לעמוד בסטנדרטים דומים לאלו הנהוגים בקופות הגמל הציבוריות. 

עם השיפור בממשל התאגידי יעלו התשואות בענף

במתווה החדש של ניהול הקופות הענפיות, לפחות שני שלישים מחברי דירקטוריון החברה המנהלת יעמדו בתנאי הכשירות לדירקטורים (השכלה אקדמית רלוונטית וחמש שנות ניסיון). כמו כן הדירקטוריונים החיצוניים ירכיבו לפחות שליש מהדירקטוריון, כששניים מתוכם יהיו בעלי מומחיות חשבונאית ופיננסית. ברקת גם מגביל את כמות החברים בוועדות הביקורת וההשקעות בקופ"ג הענפיות. בוועדות אלו לא יהיו יותר מחמישה חברים כשהרוב יהיו דירקטורים חיצוניים.  

בענף קופות הגמל להשקעה נוהלו נכון לאפריל האחרון 25 מיליארד שקל. לקופת הגמל להשקעה בקופות הענפיות, במידה שיוקמו, יהיו רשאים להצטרף כעמיתים רק האוכלוסייה שרשאית להצטרף לקופת הגמל הענפית, שכבר מנוהלת על ידי החברה המנהלת. דמי הניהול בקופות אלו אמור להיות נמוך במיוחד משום שהחברה המנהלת תגבה דמי ניהול אך ורק על בסיס הוצאותיה בפועל של הקופה. דמי הניהול הנמוכים עשויים למשוך עמיתים החברים בקופ"ג, למרות שמבחינה היסטורית התשואה של הקופות הענפיות נמוכה יותר מאלו הציבוריות. 

ברשות מאמינים כי עם השיפור בממשל התאגידי בקופות אלו, יעלו גם התשואות המושגות בענף זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות