אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת השחיתות: את המחיר של התנהלות משרד הבריאות כולנו משלמים צילום: יעקב איזק

פרשנות

פרשת השחיתות: את המחיר של התנהלות משרד הבריאות כולנו משלמים

משרד הבריאות חייב להיות חזק, עם פקידים מקצועיים ואיכותיים. כעת מתברר שפארסת "הגברת המשילות" של נתניהו - הובילה להתפוררות המשילות

07.06.2021, 09:44 | אדריאן פילוט

בזירת הבריאות הישראלית – לרבות בקרב בכירי משרד הבריאות בהווה ובעבר – מביעים זעזוע לנוכח הפרשה הפלילית החדשה שמסעירה את המערכת, אך לא מופתעים. רבים תמימי דעים שהכתובת היתה על הקיר. 

קראו עוד בכלכליסט:

הזעזוע הוא מהקוקטייל המסוכן של עובדי ציבור בכירים, אנשי עסקים בכירים ועולם הרפואה – כשהמילה "שוחד" מאגדת ביניהם. כפי שפרשת הצוללות זעזעה את ישראל בגלל אותם רכיבים – הפעם יש רק להחליף את המונח ביטחון ישראל בבריאות אזרחי ישראל – והאפקט דומה. 

רגולטור־על 

משרד הבריאות הוא משרד כלכלי אסטרטגי מהמדרגה הראשונה. זו לא רק העובדה שהוא גלגל כ־62 מיליארד שקל עד הקורונה ובשנת הקורונה הסכום קפץ כבר ל־74-73 מיליארד שקל. 


מוטי בבצ מוטי בבצ'יק, השר יעקב ליצמן | צילום: שלו שלום מוטי בבצ


העוצמה של משרד הבריאות כמשרד שמנהל מדיניות היא רק חלק מהתמונה: המשרד הוא גם הרגולטור העיקרי בכלכלת ישראל. כך, למשל, כל שימוש בתרופה או בטכנולוגיה רפואית בארץ מחויב באישור של משרד הבריאות. וגם כל מזון שמשווק בישראל חייב אישור כזה. לכן, כאשר סוכמים את התקציב של המשרד, של סל הבריאות יחד עם הסכומים שמגלגלים הגורמים שתחת פיקוח משרד הבריאות – הסכום כפול אם לא משולש. 

לא בכדי נוצרה סערה כאשר משרד הבריאות הגביל ואף אסר – בתקופת המנכ"ל משה בר סימן טוב – מפגש אישי בין רופאים ומנהלים לבין חברות תרופות. 

איש גם לא הופתע כשבכירי תעשיית המזון תקפו את המשרד כאשר האחרון החליט לצאת עם "סימון המזון". לכל החלטה, תקנה, גדולה כקטנה, יש השלכות של מיליוני שקלים אם לא של מאות מיליונים ואף מיליארדים. 

"כשאתה מתחיל לעשות רפורמות אתה פוגע, ובעוצמה, בגורמים מאוד חזקים במערכת. תחשוב על כל המהלכים שעשינו... גם תעשיית המזון, תעשיית התרופות, מוסדות רפואה פרטית. אתה מייצר אפקט וזה לאו דווקא מתקבל באהבה גדולה אצל כולם. זה חלק מהמחיר", הסביר בר סימן טוב כאשר נשאל מדוע הוא מותקף. אינטרסים שנפגשים במשרד האפור הזה, מתברר, יש למכביר. 

חשיבות הפקידים

לכן החשיבות של פקידות חזקה ומקצועית שיודעת גם להניף דגל שחור. סביר להניח כי מי שהתריע על המעשים היה הדרג המקצועי. החולשה של משרד הבריאות בשנה האחרונה צריכה להטריד את כולם כי חשיבות המשרד הזה היא הרבה מעבר לתקציב המושקע בבריאות, אלא גם לאיכות המזון שאנו מקבלים ולאיכות התרופות והטכנולוגיות שאנו מקבלים. 

לכן משרד הבריאות חייב להיות משרד חזק, עם פקידים חזקים, מקצועיים ואיכותיים. כעת גם מתבררת הפארסה הזו שבמהלך שלטונו של נתניהו כונתה "הגברת המשילות" אבל בפועל הובילה להתפוררות המשילות – ואת המחיר כולנו נשלם. 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות