אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משה חוגג על המשקיעים בהודעות לעיתונות שמנותקות מהמציאות צילום: אוראל כהן

משה חוגג על המשקיעים בהודעות לעיתונות שמנותקות מהמציאות

משה חוגג הודיע אתמול, באמצעות עוה"ד שלו, כי קיבל אור ירוק מרשות ני"ע להכניס לשלד הבורסאי פעילות מסחר במטבעות דיגיטליים. הדיווח שהוציאה קמן, שעומד בסטנדרטים אחרים, מבהיר באותיות הקטנות כי פעילות זו עדיין לא מאושרת בישראל

07.06.2021, 06:58 | חזי שטרנליכט

משה חוגג, שנמצא בהליכי השתלטות על קמן קפיטל, הצליח לשלוח אתמול את מניית השלד הבורסאי לזינוק של 15.7%, באמצעות הודעה לעיתונות שאין כל קשר בינה לבין המציאות. כותרת ההודעה, שנשלחה על נייר המכתבים של משרד עו"הד אילן גרזי ומיכל אוחנה ממשרד פרל כהן, שמייצגים את חוגג במיזוג, אמרה כי "רשות ני"ע נותנת אור ירוק למשה חוגג — יכניס לקמן קפיטל פעילות מסחר במטבעות דיגיטליים ובלוקצ'יין". בהמשך נאמר כי "חברת קמן קפיטל הודיעה כי בהמשך לשיחות שקיימה החודש עם הפער בין ההודעה לעיתונות לדיווח המסויג לא הרשים את המשקיעים ששלחו כאמור את מניית קמן קפיטל לזינוק של 15.7% בבורסה אתמול, והשלימה נסיקה של 81.3% מתחילת השנה, לשווי שוק של 43.4 מיליון שקל רשות ני"ע, היא פועלת להכניס פעילות מטבעות קריפטוגרפיים לבורסת תל אביב.


קראו עוד בכלכליסט:


החברה ציינה כי בכוונתה לפעול באפיקים הבאים: השקעה אקטיבית בחברות הפועלות בתחום המטבעות הדיגיטליים והבלוקצ'יין -  השקעה במיזמים וחברות העוסקים בתחום המחקר והפיתוח של מטבעות קריפטוגרפיים ובלוקצ'יין או מיזמים שעושים שימוש בחוזים חכמים לרבות DeFi ו־NFT, בארץ ובחו"ל". 

אבל מה שעבד, אולי, בהודעה לעיתונות שיצאה מטעם חוגג, רחוק מאוד, כאמור, מהמציאות, ולא רק שרשות ני"ע עוד לא נתנה לחוגג אור ירוק למסחר במטבעות קריפטוגרפיים, היא גם לא קרובה לעשות זאת. ואת זה אומרת לא אחרת מאשר חברת קמן קפיטל בדיווחה אתמול לבורסה. בדיווח, שעליו חלים כללים מחמירים יותר מאשר על הודעות לעיתונות, נאמר כי "החברה מבקשת להדגיש כי המידע האמור לעיל הינו מידע צופה פני עתיד כהגדרתו בחוק ני"ע, הואיל ופעילות במטבעות קריפטוגרפיים, הן כפעילות השקעה אקטיבית בחברות הפועלות בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים והן בהיבטי פעילות נוסטרו כמתואר לעיל, טרם נעשתה עד כה בישראל והיא עודנה כפופה לבדיקות רגולטורית שעורכת החברה מול, בין השאר, רשות ני"ע, ולפיכך ייתכן שהפעילות האמורה לא תצא אל הפועל או שתצא אל הפועל במתוכנת שונה מהמתכונת המפורטת לעיל ו/או תחת מגבלות רגולטוריות שונות".כל נושא הפעילות במטבעות קריפטוגרפיים עדיין לא מוסדר בישראל, ורשות ני"ע כינסה וועדה מיוחדת שעדיין בוחנת את הנושא, זאת בשל הרגישות הרבה של התחום שאינו מוסדר, חוסר היכולת לפקח על עסקאות שנעשות באמצעות מטבעות אלה וחוסר היכולת לדעת מי עומד מאחוריהן. השימוש במטבעות וירטואליים משמש על פי החשד, גם לפעילות לא חוקית, בין היתר להלבנת כספים. הוועדה שהקימה רשות ני"ע  נעשתה בשל הצורך לבחינה מעמיקה של המשמעות של שילובו בפעילות של חברות ציבוריות בבורסה של תל אביב. המסקנות של אותה ועדה טרם פורסמו ולפיכך אישור לחברות ציבוריות לפעול בנושא עדיין לא ניתן, ואף לא ברור עד כמה הוא קרוב.


ההודעה לעיתונות שפרסם משה חוגג ההודעה לעיתונות שפרסם משה חוגג ההודעה לעיתונות שפרסם משה חוגג


הפער בין ההודעה לעתונות לדיווח המסויג לא הרשים את המשקיעים ששלחו כאמור את מניית קמן קפיטל לזינוק של 15.7% בבורסה אתמול, והשלימה נסיקה של 81.3% מתחילת השנה, לשווי שוק של 43.4 מיליון שקל. זאת, על רקע ההערכות כי בכוונת חוגג למזג לתוך קמן קפיטל פעילות בתחום המטבעות הדיגיטליים. עניין נוסף שאפשר ללמוד מהדיווח של קמן קפיטל הוא שפעילות המטבעות הדיגיטליים לא אמורה כלל להיות עיקרית בפעילות החברה, והיא לא תהווה יותר מ־25% מפעילותה.

משה חוגג מוגדר כמנכ"ל משותף בקמן קפיטל, שעדיין מוגדרת כשלד בורסאי (חברת מעטפת), אך הליך ההשתלטות שלו טרם הושלם, ואף שנחתמו הסכמים לרכישת השליטה בקמן קפיטלף, נכון לאתמול, באתר הבורסה חוגג עדיין לא מופיע כבעל מניות בחברה. בפברואר השנה דיווחה קמן על הבנות שהושגו עם חוגג לרכישת השליטה וכי בכוונתו להכניס לתוך החברה פעילות במטבעות דיגיטליים. בהמשך הוציאה קמן, גם אז, הבהרה כי רשות ני"ע עדיין בוחנת את נושא הפעילות במטבעות הדיגיטליים. 


משה חוגג. "ייתכן שהפעילות האמורה לא תצא אל הפועל", צילומים: אוראל כהן משה חוגג. "ייתכן שהפעילות האמורה לא תצא אל הפועל" | צילומים: אוראל כהן משה חוגג. "ייתכן שהפעילות האמורה לא תצא אל הפועל", צילומים: אוראל כהן


לפי ההסכם, רכישת השלד תיעשה בשני שלבים, כאשר בסבב הראשון ישקיע חוגג 16 מיליון שקל עבור 85% מהחברה, ובהמשך יחבור לחברה ניצע נוסף שזהותו עדיין לא ידועה. ההסכם אושר בחברה באפריל האחרון. על פי ההסכם, ישלמו הרוכשים ליואל יוגב, בעל השליטה בקמן, 1.5 מיליון שקל כדי לכסות הלוואת בעלים שהעניק לחברה והתחייבויות נוספות שלקח על עצמו, וזאת בניגוד לקביעה בדו"חות קמן כי המרת החוב למניות מותנית בהנפקת זכויות ו"בהנחה שכספי הגיוס יספיקו לכיסוי התחייבויותיה של החברה". בהמשך דיווחה קמן כי ציון קינן, אייל לפידות וצבי אגמון הם שיבצעו את ההשקעה יחד עם חוגג. מבנה הסכם ההשתלטות עורר את התנגדותה של הדח"צית ירין לידר, שדרשה כי זו תתבצע במקשה אחת כדי שניתן יהיה לבחון בצורה טובה יותר את השווי הנאות של החברה. 

לידר גם עירבה את רשות ני"ע בנושא, ובהמשך הודיעה הרשות כי העסקה של חוגג והעברת החוב הן חלק מעסקה אחת, ולא תאושר חלוקת המכירה לשלבים. בנוסף קבעה הרשות כי אישור מכירת השליטה, בהיותו עסקת בעלי עניין, צריך להתקבל ברוב מיוחד, בניגוד לעמדת קמן שדיברה על רוב רגיל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות