אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האתגר של רון טל כיו"ר מגדל ביטוח: לתמרן בין אליהו לעוז צילומים: טל שחר, עמית שעל

פורסם באתר כלכליסט

האתגר של רון טל כיו"ר מגדל ביטוח: לתמרן בין אליהו לעוז

רשות שוק ההון הודיעה למגדל כי אינה מתנגדת למינויו של יפתח רון טל. בתפקידו החדש, רון־טל יצטרך לנווט בין בעל השליטה לבין המנכ"ל

07.06.2021, 07:08 | גולן חזני

יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל ימונה בימים הקרובים לתפקיד יו"ר מגדל ביטוח. זאת, לאחר שרשות שוק ההון הודיעה למגדל כי אינה מתנגדת למינויו של רון טל כדירקטור בחברה. הידיעה פורסמה לראשונה באתר "כלכליסט" אתמול. 

קראו עוד בכלכליסט:


דירקטוריון מגדל אחזקות החליט לפני כחודש למנות את רון טל כדירקטור במגדל ביטוח, החברה־הבת והפעילות היחידה של מגדל אחזקות. בראש מגדל אחזקות מכהן שלמה אליהו, בעל השליטה במגדל, שיזם את מינויו של רון טל. בישיבה הראשונה לא עבר המינוי והדירקטורים מטעמו של אליהו התנגדו לו. הדירקטורים טענו שיש לקבל את ההצעה של הדירקטור כרמי גילון ולמנות יו"ר זמני לחצי שנה ואת רון טל כדירקטור מן המניין, ולדון במינויו של האחרון לתפקיד היו"ר רק בנובמבר, סמוך לאסיפה הכללית לחידוש כהונת הדירקטורים בחברה.

רון טל הודיע כי הוא מסרב להגיע לחברה כדירקטור מן המניין ומוכן לשמש רק כיו"ר. אליהו מצדו הפעיל לחץ על הדירקטורים וכעבור יומיים נערכה ישיבה נוספת, שבה כבר הפכו הדירקטורים את עמדתם ותמכו במינוי של רון טל כדירקטור המיועד ליו"ר במגדל ביטוח. מבין הדירקטורים, חיים רמון נחשב כמתנגד העיקרי לרון טל.


מימין: משה ברקת, ראש רשות שוק ההון, ויפתח רון טל, יו"ר מגדל ביטוח המיועד, צילומים: טל שחר, עמית שעל מימין: משה ברקת, ראש רשות שוק ההון, ויפתח רון טל, יו"ר מגדל ביטוח המיועד | צילומים: טל שחר, עמית שעל מימין: משה ברקת, ראש רשות שוק ההון, ויפתח רון טל, יו"ר מגדל ביטוח המיועד, צילומים: טל שחר, עמית שעל


ככל הנראה, רון טל לא ימונה בינתיים לתפקיד מנכ"ל מגדל אחזקות. את התפקיד ממלא עדיין מוטי רוזן, היו"ר היוצא של מגדל ביטוח, שכיהן בתפקידו זה רק שלושה חודשים, בין ינואר למרץ 2021. רוזן עזב לאחר שמנכ"ל החברה רן עוז הודיע כי לא יוכל לעבוד עמו, והדירקטוריון תמך בעוז. 

רוזן קיבל פיצוי על 2020 והודעה המוקדמת בהיקף של כ־3.5 מיליון שקל, כשסכום נוסף, של 2.5 מיליון שקל, הועבר לגישור. בעקבות עזיבת רוזן, אליהו פנה לכמה מועמדים, שסירבו להחליף את רוזן. אלו חששו להגיע לחברה המפולגת, שמתקשה להירגע משורה של אירועים סוערים בשנה האחרונה, שכללו את התערבות הממונה על שוק ההון משה ברקת. בין רון טל לאליהו קיימת היכרות של יותר מעשר שנים. בעבר היה רון טל מועמד לתפקיד דירקטור, אבל סירב לעזוב את חברת החשמל.

רון טל מכהן כיו"ר חברת החשמל זה עשר שנים, כהונה חריגה באורכה בחברות הממשלתיות ובחברת החשמל בפרט. הוא נחשב ליו"ר מוערך, שהעלה את החברה לפסי רווחיות וקידם בה רפורמות שונות, אם כי לא הצליח להביא אותה להפרטה והנפקה. זאת גם בשל התנגדות שר האנרגיה.

בימים האחרונים קיים רון טל פגישות עם חברי דירקטוריון מגדל אחזקות, ומהיום הוא אמור לפגוש את הדירקטורים במגדל ביטוח. החשש העיקרי בקרב דירקטורים בחברה הוא שרון טל יהפוך למנכ"ל בפועל, וידחק את רן עוז שבשנה וחצי האחרונות הצליח לייצב את החברה מבחינה ניהולית וליצור הנהלה מתפקדת ושאפתנית. רון טל הבהיר בפגישות שונות כי אינו מתכוון לכהן כמנכ"ל־על, וכי יאפשר לעוז מרחב תמרון. האתגר המרכזי שממתין לו הינו התמרון בין בעל השליטה אליהו, שראייתו את תחום הביטוח שונה מזו של המנכ"ל בכמה תחומים, ובעיקר בתחום הדיגיטל, לבין ההנהלה בראשות עוז.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות