אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה החדשה תחזיר את קבינט הדיור והותמ"ל צילום: עמית שעל

הממשלה החדשה תחזיר את קבינט הדיור והותמ"ל

כך עולה מההסכם הקואליציוני עם מפלגת "תקווה חדשה", שהגיע לידי כלכליסט; בראש קבינט הדיור יעמוד שר הבינוי (כנראה זאב אלקין), והכוונה היא לשווק קרקע ל-300 אלף דירות; הותמ"ל תחודש, תקבל סמכויות חדשות כולל תכנון מתחמי תעסוקה ופעילותה תוארך בארבע שנים; המדינה תשווק קרקעות לבניית 10,000 דירות בחברה הערבית

07.06.2021, 23:34 | אמיתי גזית

קבינט הדיור חוזר, ובראשו יעמוד שר הבינוי (זאב אלקין, ככל הנראה) - כך עולה מההסכם הקואליציוני של מפלגת "תקווה חדשה" שהגיע לידי כלכליסט. גם הותמ"ל (הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור) צפויה לשוב ולפעול. 


קראו עוד בכלכליסט:בנייה ביהוד-מונסון, אוראל כהן בנייה ביהוד-מונסון | אוראל כהן בנייה ביהוד-מונסון, אוראל כהן

מקווי היסוד של הממשלה שנחשפו הערב (ב') עולה כי למפלגה יש שאיפות יומרניות בתחום הדיור, ובהן תוכנית לשיווק 300 אלף דירות ומענה מימוני תקציבי לכלל התשתיות ומוסדות הציבור הנדרשים למימוש התוכנית. כמו כן הכוונה היא להביא למועצת מקרקעי ישראל החלטה על מדיניות שיווק מקרקעין חדשה לדיור בר השגה ודיור להשכרה. ב"תקווה חדשה" לא נענו לבקשת כלכליסט וסירבו לפרט מהי התוכנית. עם זאת נציין כי מאז 2016 הותמ"ל אישרה מעלה ל-60 תוכניות בנייה שבכולן יחד אפשרות לבניית כ-70 אלף דירות להשכרה ארוכת טווח. כך שהתשתית התכנונית לפרויקט דיור השכרה כבר קיימת. 

זאב אלקין, צילום: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן זאב אלקין | צילום: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן זאב אלקין, צילום: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן


עוד בנוגע לותמ"ל - על פי ההסכם הקואליציוני עם מפלגת רע"ם תאושר מחדש הוראת השעה שמתוקפה פועלת הותמ"ל שתוקפה פג ביוני  2020 ומאז היא לא יכולה לקלוט תוכניות חדשות. עוד עולה כי בהוראות השעה החדשה יש כמה חידושים ובהם סמכויות חדשות שיוענקו לוועדה ויאפשרו לה לעסוק גם בתכנון מתחמי תעסוקה. כמו כן מוצע כי רשות מקומית תוכל למשוך תוכנית בנייה מהוועדה המחוזית לותמ"ל, אם המחוזית לא קידמה את התוכנית במשך יותר משנה.

בנוסף, פעילות הותמ"ל תוארך בארבע שנים, כאשר החידוש הוא כי לשרי האוצר והפנים תהיה סמכות להאריך את פעילותה פעמיים לתקופה של שנה בכל פעם. 

תוכנית חומש למגזר הערבי

מטבע הדברים ההסכם עם רע"ם נוגע לסוגיות רבות הקשורות לתחום הנדל"ן והמגורים. ח"כ מטעם המפלגה יהיה יו"ר ועדת הפנים של הכנסת וכן יו"ר הוועדה לענייני החברה הערבית. ועדות אלה מטבען יעסקו ברפורמות בתחום הדיור.


מנסור עבאס, רע"ם, צילום: מוטי קמחי מנסור עבאס, רע"ם | צילום: מוטי קמחי מנסור עבאס, רע"ם, צילום: מוטי קמחי


עוד כולל ההסכם הבטחה לקידומה של תוכנית חומש לחברה הערבית בהיקף של 30 מיליארד שקל עד 2026, כאשר לפחות 50% מתקציב התוכנית הוא תוספתי כלומר כזה שאינו מתוך סעיפים קיימים בתקציב המדינה. התוכנית תגובש על ידי הרשות לענייני החברה הערבית ומשרד האוצר, ובהתייעצות עם הוועדה לענייני החברה הערבית. התוכנית תעסוק בין היתר בתחום התכנון והדיור, התעסוקה, הרווחה, החינוך, הבריאות וחיזוק השלטון המקומי.

עוד עולה מההסכם עם רע"ם כי הממשלה תאמץ את התוכנית האסטרטגית לתחבורה עירונית בחברה הערבית שהיקפה 20 מיליארד שקל עד שנת 2030, כאשר בכל אחת מהשנים 2022 ו-2023 התקציב יהיה מיליארד שקל לפחות. עוד נכתב כי הממשלה תפעל להגדיל את יעדי שיווק קרקעות לבנייה למגורים בחברה הערבית להיקף של 10,000 דירות בשנה. המשמעות היא שקרקעות מדינה בהיקף ניכר יוקצו לישובים ערבים.

באשר ל"חוק קמיניץ", המחמיר את הענישה בעבירות בנייה, נקבע כי תוך 120 יום תבחן הממשלה את התיקונים הנדרשים לחוק, וכמו כן תוארך ההחלטה על הקפאת האכיפה כלפי עבירות בנייה למגורים עד לשנת 2024.

באשר לחברה הבדואית נקבע כי תוך 45 ימים מכינונה של הממשלה תאושר החלטת הממשלה שנוסחה בממשלה הקודמת ועל פיה תהיה הכרה בשלושה ישובים: עבדה, ח'שם-זנה ורחמה. במקביל, הממשלה תפעל להכנת תוכנית להסדרת ההתיישבות הבדואית. כמו כן תוקפא הריסת בתים שנבנו עד ינואר 2021 למעט אם נבנו על שטח שמיועד להקמת תשתית לאומית, תוואי דרך או שטח ציבורי.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות