אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"החוזה של דלק ונובל עם חברת החשמל – הפרה של מתווה הגז" צילום: אלכס קולומויסקי

"החוזה של דלק ונובל עם חברת החשמל – הפרה של מתווה הגז"

לפי הממונה על התחרות, ההסכם שבו התחייבה חברת החשמל לרכוש גז באופן בלעדי משותפות לווייתן מהווה הפרה של מתווה הגז. ההסכם, שמנע מחברת החשמל לרכוש גז בזול מחו"ל, מסתיים החודש. החברה עשויה לדרוש פיצוי מהשותפות

08.06.2021, 08:06 | ענת רואה

הממונה על התחרות מיכל הלפרין הודיעה בתחילת השבוע לדלק ונובל אנרג'י כי סעיף הבלעדיות שנחתם לפני כמעט שנתיים בינן לבין חברת החשמל, היווה הפרה של מתווה הגז. 

ההסכם בין דלק ונובל לחברת חשמל אמור להסתיים בסוף החודש, אך למרות זאת יש להודעת הממונה משמעות גדולה ואולי אפילו דרמטית, שכן מדובר בקביעה מצד רגולטור על כך שבוצעה הפרת מתווה הגז ופגיעה בתחרות.

קראו עוד בכלכליסט:

בעקבות הודעתה של הלפרין, מסרה   דלק קידוחים כי מאחר שתוקף ההסכם הוא 30 ביוני 2021, לא תהיה להודעת הממונה השפעה מהותית על הכנסות השותפות ממכירת גז טבעי. "בהתבסס על יועציה המשפטיים, השותפות בדעה כי כל פעולותיה בקשר עם  ההסכם נעשו בהתאם להוראות מתווה הגז וכן חולקת על סמכות רשות התחרות בעניין הנדון", נכתב.

הלפרין מתייחסת לההסכם בין חברת חשמל לבין שותפות לוויתן (דלק קידוחים, נובל אנרג'י ורציו) שנחתם ביוני 2019 וכלל סעיף בו התחייבה חברת חשמל לבלעדיות. לדברי הלפרין, בתניית בלעדיות זו הפרו דלק ונובל את אחד מסעיפי מתווה הגז לפיו בהסכמי מכירה ממאגר לוויתן "לא תחול על הצרכן כל מגבלה בנוגע לרכישת גז טבעי מכל ספק גז טבעי אחר". 

במכתב היא ציינה עוד אין באמור למצות את הטיפול בהפרה או לפגוע בסמכויות הממונה ביחס להפרה. 

חברת החשמל טענה כי סעיף הבלעדיות הוא בלתי חוקי כבר לפני שנה ויותר. ב־2019 כאשר חברת החשמל ביקשה לקנות גז טבעי, התמודדו מולה שני מאגרי הגז הטבעי תמר ולוויתן. המשמעות בפועל היתה כי דלק ונובל התחרו למעשה בעצמן, בשל האחזקות שלהן בשני המאגרים. בסופו של דבר, התחייבה חברת החשמל לרכוש מלוויתן בלבד. 

בשנה שעברה פעלה חברת החשמל מספר פעמיים בניסיון להוזיל את עלויות הגז הנוזלי שהיא רוכשת, ונקלעה עקב כך למאבק מול דלק ונובל שטענו כי מדובר בהפרת החוזה מול לוויתן. כך למשל ביוני 2020 שלחו שותפות לוויתן מכתב רשמי לחברת חשמל והאשימו אותה בהפרת החוזה ביניהן בכך שחתמה על חוזה לרכישת גז נוזלי זול יותר בחו"ל. 

מיכל הלפרין, הממונה על התחרות, צילום: אלכס קולומויסקי מיכל הלפרין, הממונה על התחרות | צילום: אלכס קולומויסקי מיכל הלפרין, הממונה על התחרות, צילום: אלכס קולומויסקי

לכאורה יש כעת משמעות מצומצמת יחסית להודעת הממונה מאחר שההסכם עומד ממילא לפקוע. אילו הדברים היו נאמרים כבר לפני שנה או שנתיים, יתכן שחברת החשמל היתה מצליחה להוזיל עלויות גז. יחד עם זאת, חברת החשמל עשויה לדרוש פיצוי מהשותפות בלוויתן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות