אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נסללה הדרך להשבעת הממשלה ביום ראשון: ניר אורבך יצביע בעד צילום: רענן כהן

נסללה הדרך להשבעת הממשלה ביום ראשון: ניר אורבך יצביע בעד

לאחר שאתמול הודיע ח"כ יריב לוין כי עלה בידו של יאיר לפיד להרכיב ממשלה, קבע הבוקר כי הממשלה החדשה תושבע ביום ראשון הקרוב. במועד זה יבחרו חברי הכנסת גם את יו"ר הכנסת ה-24. ההסכמים הקואליציוניים יונחו על שולחן הכנסת עד יום שישי

08.06.2021, 10:27 | ynet

ממשלת בנט-לפיד תושבע ביום ראשון הקרוב. כך הודיע הבוקר (ג') יו"ר הכנסת יריב לוין. במועד זה תיערך גם ההצבעה לבחירת יושב ראש הכנסת ה-24. הוועדה המסדרת בכנסת תאשר את קיום הישיבה המיוחדת ואת סדרי הדיון. 

בתוך כך, ח"כ ניר אורבך מימינה הודיע הבוקר (יום ג') על החלטתו לתמוך בממשלת בנט-לפיד, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet. "החלטתי להצביע בעד ממשלת האחדות", אמר, "זו לא החלטה פשוטה אבל היא מחויבת במציאות של חוסר יציבות שלטונית, במשבר אזרחי, בשיח אלים, בתחושה של כאוס. על סיפה של מלחמת אחים".  אורבך הודיע על החלטתו ליו"ר ימינה וראש הממשלה המיועד נפתלי בנט, לקראת השבעת הממשלה שמועדה נקבע מוקדם יותר היום - ליום ראשון הקרוב.
יאיר לפיד ונפתלי בנט, עמית שאבי יאיר לפיד ונפתלי בנט | עמית שאבי יאיר לפיד ונפתלי בנט, עמית שאבי

ההסכמים הקואליציוניים שגובשו בין יש עתיד לימינה ובין מפלגתו של יאיר לפיד לשאר המפלגות בקואליציה צפויים לעבור עוד שינויים ותיקונים בימים הקרובים. ההסכמים הקואליציוניים החתומים והסופיים יוגשו 24 שעות לפני מועד ההשבעה של הממשלה. עיקרי ההסכמים כוללים חתימה אחת בין ימינה של ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט ליש עתיד של ראש הממשלה החליפי המיועד לפיד, ובמקביל חתימה בין שש המפלגות האחרות בקואליציה למפלגת יש עתיד. ימינה, למעשה, חתומה רק על הסכם קואליציוני אחד – מול לפיד ויש עתיד.


ההסכם הקואליציוני בין ימינה ויש עתיד יהווה "הסכם גג" שיחייב את כלל סיעות הקואליציה ויצורף כנספח לכל ההסכמים. מהעבר השני, ההסכמים שנחתמו בין יש עתיד למפלגות השונות מחייבים את המפלגות החותמות. ההסכם בין בנט ללפיד קובע שבמליאת הממשלה ובוועדות השרים יידונו נושאים שהעלאתם תיקבע בהסכמה על ידי ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי, ולשניהם תעמוד זכות וטו הדדית. כוח ההצבעה במליאת הממשלה ובוועדות השרים יהיה שווה בין שני הגושים, ולכל ראש ממשלה תהיה אחריות מיניסטריאלית לשרי הגוש שלו.


ראשי המפלגות של ממשלת השינוי, צילום: רענן כהן ראשי המפלגות של ממשלת השינוי | צילום: רענן כהן ראשי המפלגות של ממשלת השינוי, צילום: רענן כהן

אמש נחשפו גם קווי היסוד של ממשלת בנט-לפיד. בראשית מסמך קווי היסוד, שכולל 30 סעיפים, נכתב כי הממשלה תתמקד בשיפור רווחת אזרחי ישראל, באיחוי השסעים בין רכיבי החברה הישראלית ובהובלת תוכניות שתכליתן להוציא את מדינת ישראל מהמשבר הכלכלי. בפסקת הפתיחה נכתב גם שהממשלה, שבין חברותיה נמנית גם מפלגת רע"מ הערבית, תחזק את יסודותיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ברוח מגילת העצמאות. 

נכון לאמש, ממשיך ח"כ ניר אורבך מימינה להמתין עם פרסום החלטתו בכל הנוגע להשבעת הממשלה בכנסת. אף שלפי ההערכות הוא צפוי להודיע על תמיכה בהקמת הממשלה בראשות בנט, הוא ממשיך לדחות את פרסום ההחלטה באופן פומבי. בנט עצמו מייעד לאורבך תפקיד בכיר בממשלה בהנחה שיתמוך בהקמתה. מאות הפגינו אמש מול ביתו ובמקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש ממזכירות הליכוד שלושה שריונים ברשימת המפלגה במטרה לשדר לעריקים פוטנציאליים שיוכלו להשתבץ ברשימה. הצעד נחשב לניסיון של נתניהו למנוע את הקמת ממשלת השינוי ברגע האחרון. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות