אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: החלה חקירת הדלפת הצהרות המס של העשירים צילום: בלומברג, איי אף פי, אי פי איי

ארה"ב: החלה חקירת הדלפת הצהרות המס של העשירים

לאחר חשיפת ההתחמקות ממס של עשירי ארה"ב אתמול וברקע הביקורת החריפה והוויכוח על זכותם לפרטיות, מסר מנהל מס ההכנסה האמריקאי כי נפתחו כבר חקירות שעשויות להגיע להגשת כתבי אישום. פרטי תשלומי המסים נחשבים במדינה לחסויים

09.06.2021, 12:48 | חדשות חוץ

הרשויות בארה"ב החלו בחקירת הדלפת הצהרות המס של עשירי המדינה, כך לפי הודעת צ'רלס רטיג, מנהל מס ההכנסה האמריקאי. 

קראו עוד בכלכליסט:

אתמול (ג') חשף ארגון התקשורת ללא מטרות רווח פרופובליקה (ProPublica) פרטים על ההכנסה המדווחת ותשלומי המס של כמה מעשירי המדינה, ביניהם מייסד אמזון ג'ף בזוס ומנכ"ל ברקשייר האת'וויי וורן באפט. 

בארה"ב פרטי משלמי המסים נחשבים חסויים כך שהמדליפים מסתכנים באישומים פליליים. לפי רטיג, נפתחו כבר חקירות פנימיות וחיצוניות שעשויות להסתיים בהגשת כתבי אישום. 


מימין: וורן באפט, ג מימין: וורן באפט, ג'ף בזוס ואילון מאסק | צילום: בלומברג, איי אף פי, אי פי איי מימין: וורן באפט, ג


"אני שותף לחששות של כל האמריקאים בשל האופי הרגיש, הפרטי והחסוי של המידע המגיע לידי מס הכנסה", אמר רטיג בשימוע שהתקיים בוועדת הפיננסים של הסנאט, שתוכנן עוד לפני ההדלפה. "אמון וביטחון בשירות מס הכנסה הוא הבסיס לקבלת מידע פיננסי מהאנשים".

בכתבה שפורסמה בפרופובליקה נטען כי אינם יודעים מה זהות המקור של המסמכים, אך מדובר בנתונים של מס הכנסה על אלפי אנשים במשך מעל 15 שנים. כך שלא בטוח אם המידע הגיע ישירות מתוך מס ההכנסה או שאולי פרצו למחשבי הסוכנות.

"החשיפה הלא מאושרת של מידע ממשלתי חסוי היא לא חוקית", הגיבה גם לילי אדמס, דוברת משד האוצר. לדבריה, הנושא הועבר למבקר הכללי של המשרד, למבקר הכללי של מס הכנסה, ל-FBI ולמשרד התובע הפדראלי בוושינגטון. 

ביקורת חריפה נגד ההתחמקות ממס

חשיפת המידע גררה תגובות וביקורות רבות. "התמונה הגדולה שעולה מהנתונים האלה היא שהאנשים העשירים ביותר במדינה, שהרוויחו הרבה במהלך המגפה, לא שילמו את חלקם ההוגן", הגיב הסנטור הדמוקרטי רון ויידן, יו"ר ועדת הפיננסים. 

החשיפה עלולה גם לפגוע בתמיכה בתוכניתו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן לחייב בנקים ומוסדות פיננסים לספק למס הכנסה מידע שנתי על התזרימים והמשיכות של חשבונות. תוכנית שכבר גררה התנגדות מהצד הרפובליקני. "ההפרה של הפרטיות האישית יכולה לקרות בקלות לאזרחים הפשוטים ולעסקים קטנים, וזה מה שמטריד אותי", טען הסנטור הרפובליקני סטיב דיינס. 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות