אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוזיה גליל, מאבות ההייטק הישראלי, הלך לעולמו בגיל 96 אוראל כהן

עוזיה גליל, מאבות ההייטק הישראלי, הלך לעולמו בגיל 96

גליל, חתן פרס ישראל לשנת 1997 על מפעל חייו ותרומתו למדינה, היה ממקימי חברת אלרון שהקימה והשקיעה במספר רב של חברות הייטק ויו"ר דירקטוריון אלביט. אלרון: "גליל שייך לדור הנפילים, החלוץ המודרני והציוני החדש שהעלה את המדינה על אוטוסטרדת הטכנולוגיה והמידע"

10.06.2021, 09:38 | מאיר אורבך וגולן חזני

דירקטוריון אלביט מערכות בראשות מיכאל פדרמן (מיקי) והנהלתה בראשות בצלאל מכליס (בוצי), כואבים את פטירתו של עוזיה גליל, מייסד חברת ההייטק הביטחונית אלביט בע"מ.

עוזיה גליל, יו"ר  דירקטוריון אלביט בע"מ בשנים 1999- 1981 הוא מחלוצי  תעשיית ההייטק והתעשייה  הביטחונית הישראלית.

עוזיה גליל, מהווה מופת למנהיגות וחדשנות טכנולוגית פורצת דרך.

נזכור את מורשתו וננציח אותה לעד.

עוזיה גליל, מהנדס, ממציא ואיש עסקים ישראלי הלך אמש לעולמו והוא בן 96. גליל נחשב לאחד מאבות תעשיית ההייטק בישראל והיה ממקימי חברת אלרון, שהקימה והשקיעה במספר רב של חברות הייטק ויו"ר דירקטוריון אלביט. גליל ניהל את אלרון במשך כ-37 שנה והיה מעורב במספר רב של חברות בישראל לרבות אלסינט ואורבוטק. 

הוא עלה מבוקרשט ב-1941 התגייס לחיל הים שם שימש כמנכ"ל חטיבת המחקר והפיתוח של מערכות אלקטרוניות. 

במהלך השנים כיהן גליל גם כיו"ר הקורטוריון הבינלאומי של הטכניון וסגן יו"ר המועצה המייעצת של בנק ישראל. גליל אף כיהן במשך שנים כיו"ר הדירקטוריון של חברת צורן עד שנמכרה בשנת 2010.

עוזיה גליל, אוראל כהן עוזיה גליל | אוראל כהן עוזיה גליל, אוראל כהן

בשנת 1999 פרש מתפקידיו באלרון ובאלביט, והקים את חברת "Uzia Initiatives and Management Ltd". לטיפוח עסקים חדשים בתחום התקשורת הסלולרית, מסחר אלקטרוני ותקשורת מידע רפואי. 

 גליל הוא חתן פרס ישראל לשנת 1997 על מפעל חייו ותרומתו למדינה. חבר השופטים כתב עליו: "בהיותו חלוץ התעשייה האלקטרונית בישראל, גליל תרם תרומה משמעותית לקידום עצמאותה הכלכלית של ישראל". הוא אוחז בשלל תארי "ד"ר של כבוד" מהטכניון, ממכון ויצמן ומאוניברסיטת פוליטכניק בניו-יורק.  

הוא נפטר אמש בביתו, כשהוא מוקף בבני משפחתו.

מחברת אלרון נמסר, "עוזיה גליל הוא האב המייסד של תעשיית ההייטק הישראלית, בתחילת שנות השישים כשהמותג של ישראל היה תפוזים ופרדסים. הוא הקים את אלרון תחת חזון של בניית תעשיה "מבוססת ידע". אז זה היה חזון ,חלום ,דמיון והיום זו המציאות. אלביט, אלסינט, אורבוטק, צורן, נטוויז'ן, גיוון אימג'ינג - חלק מעשרות רבות של חברות שניבנו וצמחו באלרון - פרי חזונו של עוזיה.

"תמיד הקדים זמנו בחזונו - בתחילה תעשיית אלקטרוניקה ולאחר מכן תעשיית המידע ורפואה מבוססת מידע. עד יומו האחרון היה מעורב עם יזמים צעירים וחברות חדשות. איש של אנשים שמחובר לצעירים והכל בצניעות ובאיכות אנושית שקשה למצוא כיום רבות כמוהה. גליל שייך לדור הנפילים, החלוץ המודרני והציוני החדש שהעלה את המדינה על אוטוסטרדת הטכנולוגיה והמידע. זהו יום עצוב למדינת ישראל בכלל ולחברת אלרון בפרט".

לפני כחודשיים ערכה עיריית חיפה טקס לכבוד עוזיה גליל בבית האבות בו התגורר בחיפה, לקריאת פארק תעשייה בחיפה על שמו. אות הוקרה זה, אחד מיני רבים להם זכה במהלך חייו, שהוענק לו על פועלו ותרומתו רבת השנים למען העיר.

ראש עיריית חיפה עינת קליש רותם מסרה, "דוד בן-גוריון אמר פעם ש'היסטוריה לא כותבים – היסטוריה עושים'. עוזיה גליל היווה דוגמא מופתית לאמירה זו, בהיותו יוזם, מייסד ומגשים, איש חזון ועשייה בכל רמ"ח איבריו.עוזיה גליל הלך מאיתנו, אך פועלו ומורשתו ימשיכו להתקיים ולצמוח במבני התעשייה עתירת הידע ובמוסדות המחקר המצויים בפארק, שיישא את שמו לעד".

מאלביט נמסר, "דירקטוריון אלביט מערכות בראשות מיכאל פדרמן (מיקי) והנהלתה בראשות בצלאל מכליס (בוצי), כואבים את פטירתו של עוזיה גליל, מייסד חברת ההייטק הביטחונית אלביט בע"מ. עוזיה גליל, יו"ר  דירקטוריון אלביט בע"מ בשנים 1999-1981 הוא מחלוצי תעשיית ההייטק והתעשייה הביטחונית הישראלית. גליל מהווה מופת למנהיגות וחדשנות טכנולוגית פורצת דרך".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות