אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
על הכוונת של הקונגרס: הוצגו הצעות החוק להגבלת ענקיות הטכנולוגיה צילום: רויטרס

על הכוונת של הקונגרס: הוצגו הצעות החוק להגבלת ענקיות הטכנולוגיה

מדובר בחמש הצעות חוק שיקשו על אמזון, אפל, פייסבוק וגוגל, ויאסרו עליהן להיות בעלים של עסקים באופן שיהווה ניגוד עניינים ולהפלות מוצרים מתחרים שנמצאים על הפלטפורמות שלהן

12.06.2021, 08:53 | חדשות חוץ

קבוצה של חברי קונגרס בארה"ב הציגו אתמול (ו') שורה של רפורמות בתחום ההגבלים העסקיים, שעשויות לחייב את אמזון, אפל, פייסבוק וגוגל לשנות את ההתנהלות העסקית שלהן.

קראו עוד בכלכליסט:


חבילת הרפורמות כוללת חמש הצעות חוק, שבעיקרן יקשו על הפלטפורמות המובילות להשלים מיזוגים ותאסור עליהן להיות הבעלים של עסקים באופן שיהווה ניגוד עניינים. מדובר במאמץ החוקתי המקיף ביותר לייצר רפורמות בחוקי התחרות הוותיקים. 


הקונגרס, צילום: גטי הקונגרס | צילום: גטי הקונגרס, צילום: גטי


הצעות החוק יצטרכו קודם לעבור בוועדת החוקה של הקונגרס ולאחר מכן יעלו להצבעה בבית הנבחרים ולאחר מכן בסנאט, ורק אז יעברו לחתימת הנשיא. 

שתיים מההצעות יקשו במיוחד על אמזון ואפל, שכן הן מפעילות פלטפורמות מכירה הכוללות את המוצרים או האפליקציות שהן מייצרות, ואלו מתחרים במוצרים ובאפליקציות של מוכרים ומפתחים אחרים שתלויים בשירותים שהן מספקות. לפי הצעות החוק, המבנה הזה לא יוכל להמשיך להתקיים. 

ההצעות כבר ספגו ביקורת מצד ארגונים שזוכים למימון ענקיות הטכנולוגיה. "אימוץ המודל האירופי יקשה על חברות הטכנולוגיה האמריקאית לחדש ולהתחרות פה ובעולם", אמר בתגובה ג'פרי מאנה, נשיא ומייסד המרכז הבינלאומי לחוק וכלכלה, שקיבל מימון מגוגל בעבר. 


צילום: רויטרס צילום: רויטרס צילום: רויטרס

עם זאת, המהלכים זוכים לתמיכה משתי המפלגות, הדמוקרטית והריפובליקנית, שמחזיקות בתפיסה משותפת לפיה חברות הטכנולוגיה מחזיקות ביותר מדי כוח שעלול לפגוע בחדשנות. 

לפי ההצעה הראשונה פלטפורמה עם 50 מיליון משתמשים פעילים חודשיים בארה"ב ושווי שוק של מעל 600 מיליארד דולר לא תוכל להחזיק בעסק שבניגוד עניינים מובהק. לדוגמה, כל מה שמתמרץ עסק להעדיף את השירותים שלו על פני מתחרה או מהווה חיסרון פוטנציאלי למתחרים שמשתמשים בפלטפורמה. המחוקקים הביעו כבר חשש מכך שאמזון ואפל, שמנהלות פלטפורמות למוכרים ומפתחים, בהתאמה, עלולות לפגוע בתחרות בשל ניגוד אינטרסים עם המוצרים והאפלקיציות שלהן. 

ההצעה השנייה אוסרת על פלטפורמות מובילות להעניק למוצרים ולשירותים שלהן יתרון על פני המתחרים הפועלים בפלטפורמה. ההצעה אוסרת גם על סוגים נוספים של התנהלות מפלה, כמו מניעת גישה של מתחרה המשתמש בפלטפורמה לשירותים שהיא מציעה, ואיסור על פלטפורמות דומיננטיות להשתמש במידע שנאסף באמצעות השירותים שלהן כדי לקדם את מוצריהן. 

ההצעה השלישית מתייחסת לתחרות בפלטפורמות ותקשה על בעלות הפלטפורמות המובילות לבצע רכישות בתחום, זאת מכיוון שנטל ההוכחה שהרכישה חוקית תיפול על החברות ולא על הממשל. 

ההצעה הרביעית תחייב את הפלטפורמות לשמור על סטנדרטים מסוימים  בנוגע למידע של המשתמשים, כך שהם יוכלו להעביר את המידע שלהם לפלטפורמות אחרות. 

ההצעה החמישית היא מעין תוספת לחוק שאושר השבוע בסנאט, והיא תוביל לעלייה בתשלומים שהחברות נדרשות לשלם לוועדת הסחר הפדראלית ולמחלקת ההגבלים העסקיים במשרד המשפטים כדי להודיע על מיזוגים גדולים, כשהמטרה היא לגייס עוד כספים למשרדים הללו. 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות