אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

המדינה תפסיק לממן מחר הוצאות נתניהו בבלפור - האם ייאלץ לשלם מס על המשך השהות במעון?

לפי חוות דעת שגיבשה היועצת המשפטית של משרד רה"מ, המדינה תפסיק את מימון ההוצאות לאחר השבעת הממשלה החדשה; אם נתניהו ימשיך להתגורר במעון הרשמי החל ממחר - הוא יהיה חייב לשלם מס של 50% על שווי השימוש בו

12.06.2021, 21:51 | צבי זרחיההמדינה תפסיק לממן את הוצאות בני משפחת נתניהו במעון הרשמי ברחוב בלפור בירושלים - החל ממחר לאחר השבעת הממשלה. כך עולה מחוות דעת שגיבשה היועצת המשפטית של משרד רה"מ עו"ד שלומית ברנע פרגו. חוות דעת זו טעונה את אישורו של משרד המשפטים ולאחר מכן תשוגר אל רה"מ היוצא נתניהו.


קראו עוד בכלכליסט:

המדובר בין היתר בהוצאות מזון, כביסה, גיהוץ, ביגוד. המדינה גם תפסיק לממן גם הוצאות מתקציב המדינה לווילה הפרטית בקיסריה. 

לפי נוהל ועדת הכספים המופקדת על שכרו ותנאיו של רה"מ, המדינה תממן את כל הוצאותיו במעון הרשמי (וחלק מהוצאות הווילה בקיסריה) רק בעת כהונתו. עם סיום כהונתו של נתניהו מחר בערב- אין לו שום עילה לקבל מימון מהמדינה להוצאותיו. 

הנוהל של ועדת הכספים, כמו גם נוהל משרד רה"מ, לא קובע מתי יפנה רה"מ את המעון הרשמי לאחר סיום כהונתו. זאת בניגוד לארה"ב, למשל, שם מפנה הנשיא האמריקאי את הבית הלבן ביום ההשבעה, כחודשיים לאחר הבחירות; ולאנגליה, שם מפנה רה"מ את המעון הרשמי ברחוב דאונינג 10 לאחר היוודע תוצאות הבחירות. 

מועד פינוי המעון הרשמי של רה"מ יתואם בין נתניהו לבין רה"מ המיועד נפתלי בנט. זה החליט להמשיך ולהתגורר בביתו ברעננה ולהשתמש במעון הרשמי רק באירועים ופגישות רשמיות וטקסיות. בני הזוג נתניהו בני הזוג נתניהו בני הזוג נתניהו

כיום, נתניהו כרה"מ פטור מתשלום מס בגין שימוש במעון הרשמי. ככל שימשיך להתגורר במעון הרשמי החל ממחר - הוא יהיה חייב לשלם מס למדינה על קבלת ההנאה ("שווי שימוש"). 

חיוב שווי שימוש, כמו גם פטור משווי שימוש, נקבעו רק בשנים האחרונות ולא חלו על נתניהו בשנת 1999. אז הוא פינה את המעון הרשמי רק לאחר כ-6 שבועות, תוך שהתלונן מאוחר יותר כי "גורשנו למלון שרתון פלאזה". 

אם משפחת נתניהו תמשיך להתגורר למשך כמה שבועות בבלפור בלא שתקבל פטור, יהיה על רשות המסים לחייבה בתשלום מס. לצורך כך יהיה צורך לאמוד את עלות ההטבה של המגורים בבלפור - המוערכת ב-30 אלף שקל בחודש. מסכום זה ייגזר תשלום מס של 50%, אותו יהיה על נתניהו לשלם מכיסו. ייתכן שעקב כך תמהר משפחת נתניהו לעזוב את המעון הרשמי.מעון ראש הממשלה, צילום: גיא אסיאג מעון ראש הממשלה | צילום: גיא אסיאג מעון ראש הממשלה, צילום: גיא אסיאגעובדי מעון רה"מ הם עובדי חברת כוח אדם במשרות אמון, ויפוטרו עם השבעת הממשלה החדשה. עבור בנט יובאו עובדים אחרים.

נתניהו יהיה זכאי לאבטחה למשך 20 שנה ממועד פרישתו. הוא יאובטח בישראל ובחו"ל ויהיה זכאי לרכב משוריין נהג ומאבטחים. רעייתו ובניו יהיו זכאים לאבטחה והסעות במשך שנה ממועד פרישתו. 

לפי ההערכות, נתניהו צפוי לעבור ולהתגורר בבית המשפחה ברחוב הפורצים בירושלים שבו הותקנה באחרונה עמדת שמירה והוגבהה החומה סביב הבית. במקרה כזה הוא ייהנה מאבטחה ומיגון ממשלתי הן בווילה בקיסריה והן ברחוב הפורצים. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות