אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד התיירות: ישראל תוכל להפוך למעצמת תיירות נכנסת בזמן משבר עולמי צילום: אלכס קולומויסקי

משרד התיירות: ישראל תוכל להפוך למעצמת תיירות נכנסת בזמן משבר עולמי

ענף התיירות נפגע קשות ממשבר הקורונה. השר המיועד, יואל רזבוזוב, יצטרך לפעול במהירות כדי להחזיר את התיירות הנכנסת לארץ

13.06.2021, 06:37 | יובל שדה


התעשייה שהכי נפגעה ממשבר הקורונה היא התיירות הנכנסת. שר התיירות המיועד, יואל רזבוזוב (יש עתיד), ייאלץ להפשיל שרוולים, ללמוד את התחום בזריזות - ולפעול מהר. השר הנכנס יוכלו להיעזר בשירותיו של מנכ"ל משרד התיירות המנוסה אמיר הלוי, שזכה בכהונתו בת שמונה השנים לשרת תחת השרים עוזי לנדאו, יריב לוין, אסף זמיר ואורית פרקש הכהן. כמובן שרזבוזוב יוכל לפעול גם להחלפתו של המנכ"ל הוותיק, אך סביר להניח שיעדיף שזה יישאר בתפקידו לפחות עד שהמצב בתעשייה יירגע.


קראו עוד בכלכליסט:אחד הצעדים הראשונים שהשר החדש ייאלץ לבצע הוא קידום מתווה התמיכה בעובדי תעשיית התיירות, שמגובש בימים אלו בשיתוף פעולה של משרדי התיירות והאוצר. המתווה צפוי לכלול סיוע ישיר ומענקים לעובדי התעשייה יחד עם הארכה של תקופת החל"ת. משימתו של השר החדש תהיה להעביר את המתווה בכנסת מפוצלת ובממשלה מקוטבת שסדרי העדיפויות שלה עוד לא ברורים.

ואולם מתווה התמיכה לא יהיה שווה הרבה כל עוד משרד התיירות לא יפעל בהקדם יחד עם משרדי הבריאות הפנים כדי להחזיר את התיירות הנכנסת לארץ. נכון לעכשיו לא מותרת כניסה תיירים עצמאים לישראל אלא רק במסגרת פיילוט הקבוצות של המשרד. התיירים הנכנסים לישראל נדרשים לשלל דרישות מחמירות ויקרות כמו שתי בדיקות PCR ובדיקה סרולוגית לאחר הנחיתה. דרישות אלו ימנעו מתיירים רבים להגיע לישראל, ומשרד התיירות פועל בימים אלו כדי להקל עליהם ולצמצם את המגבלות. 


פיילוט הקבוצות המצומצם, שבמסגרתו נכנסו לישראל כ-600 תיירים, הוכתר כהצלחה, ואם משרדי התיירות, הפנים והבריאות ישכילו לשתף פעולה ולעבוד במהירות, אז גבולות ישראל צפויים להיפתח לכלל הקבוצות בתקופה בה רוב העולם עדיין לא נפתח לתיירות. ים המלח, צילום: עמית שאבי ים המלח | צילום: עמית שאבי ים המלח, צילום: עמית שאבי


כניסת קבוצות תיירים לישראל ללא מגבלות תהיה כמו אוויר לנשימה למורי הדרך, לסוכני התיירות ולמלונות ששותקו לחלוטין בשנה האחרונה. בהנחה שנתוני התחלואה יישארו נמוכים, משרד התיירות יבקש לקדם את כניסתם של התיירים הבודדים, קהל יעד שונה הכולל מטיילים עצמאים, אנשי עסקים, תרמילאים ומשפחות. התיירים הבודדים מפרנסים עסקים שונים מתיירי הקבוצות, בהם מלונות בוטיק, הוסטלים, משכירי AirBNB ומסעדות קטנות. לפני שלושה ימים  הנחה שר הפנים היוצא אריה דרעי את משרדו ואת רשות האוכלוסין להקל על כניסת תיירים זרים החל מ-1 ביולי, אך אין עדיין מתווה מסודר שיאפשר כניסה המונית של תיירים.


יואל רזבוזוב, צילום: אלכס קולומויסקי יואל רזבוזוב | צילום: אלכס קולומויסקי יואל רזבוזוב, צילום: אלכס קולומויסקי


בטווח הבינוני והארוך, רזבוזוב יצטרך לפעול להחזיר את התיירות הישראלית ל"ימים היפים" של טרום משבר הקורונה. ב-2019 נחתו בישראל מעל 4.5 מיליון תיירים וההכנסות בענף הגיעו לכ-23 מיליארד שקל. כיום המספרים הללו נתפשים כדמיוניים, אך בהנחה שהמשבר העולמי ידעך, הם צריכים לעמוד מול עיניו של השר הנכנס כיעד אפשרי. אתגר נוסף שעומד על שולחנו של השר החדש הוא המחסור בעובדי תיירות "רטובים" דוגמת סדרנים, עובדי ניקיון וטבחים. מחסור זה מלווה את ישראל כבר מלפני תקופת הקורונה ואם התיירות אכן תחזור לממדים מלאים אז הוא צפוי להחריף.

ישראל יכולה לנצל את ההתאוששות המהירה שלה כדי להפוך לפנינת תיירות בתקופה שמדינות רבות עדיין אוסרות כניסה של תיירים ומחייבות נכנסים בבידוד של שבועיים. שר תיירות חזק יוכל להפוך את ישראל ליעד נחשק – או לפספס הזדמנות היסטורית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות