אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עושים סדר: התעסוקה תרוכז במשרד הכלכלה צילום: דובורת יש עתיד, שאול גולן

עושים סדר: התעסוקה תרוכז במשרד הכלכלה

ריכוז כל סמכויות ההכשרה המקצועית במשרד הכלכלה יאפשר להתמודד עם האבטלה ההמונית, אחרי העיכוב הארוך בהכשרות

13.06.2021, 06:38 | שחר אילן

אחד הצעדים הראשונים שתנקוט הממשלה החדשה בזיקה לשוק העבודה הבוער יהיה פיצול משרד העבודה והרווחה: משרד הרווחה יפעל בנפרד וזרוע העבודה תחזור למשרד הכלכלה. 

 לפרויקט המלא: כלכליסט ממפה את אתגרי הממשלה בנושאים הכלכליים והחברתיים 

המשימה העיקרית של זרוע העבודה תהיה לספק הכשרות מקצועיות איכותיות לכמה שיותר מובטלים. הקואליציה הצליחה לרכז אצל שרת הכלכלה הנכנסת אורנה ברביבאי (יש עתיד) כמעט את כל סמכויות ההכשרה המקצועית, כולל אלה של המינהלת המיותרת שהוקמה באוצר. ברביבאי תצטרך להוציא לדרך מבצע הכשרות המוני כדי למנוע אבטלה כרונית.

קראו עוד בכלכליסט:


בגזרה אחרת, מוקש גדול שימתין לברביבאי יהיה הסמכות לחתום על היתרי עבודה בשבת. כל זמן שהמפלגות החרדיות באופוזיציה, הן יחפשו סיבות להביך את הממשלה ועבודה בשבת תהיה אחת מהן. דווקא כשהחרדים ישבו בממשלה, היתרים שניתנו לעבודה בשבת בהסכמה לא תמיד עוררו מהומות, בעוד בממשלת השינוי הם עלולים למשוך אש בניסיון לפלג בין מרכיביה.


שירות התעסוקה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה שירות התעסוקה | צילום: באדיבות שירות התעסוקה שירות התעסוקה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה

בלשכת שר הרווחה הנכנס מאיר כהן (יש עתיד) אמרו ל”כלכליסט” כי בכוונתו לקדם שני נושאים דחופים עם כניסתו לתפקיד: הסדרת מיזם הביטחון התזונתי למשפחות רעבות ותוכנית סיוע לעמותות שנפגעו קשה ממשבר הקורונה.

אחד הנושאים הראשונים שיפגוש השר הנכנס כהן הוא גיבוש מדיניות דמי אבטלה ליום שאחרי ביטול הקלות הקורונה, בעוד כשבועיים וחצי. שר האוצר היוצא ישראל כץ פרסם תוכנית שלפיה בני עד 28 ללא ילדים לא יקבלו הארכה של דמי האבטלה, והיתר יקבלו הארכה של חודש עד שלושה חודשים. ליברמן מתכוון להמיר את המדיניות והשאלה היא אם כהן, שיהיה אחראי על ביטוח לאומי, יציג תפיסה שונה.


שרת הכלכלה הנכנסת אורנה ברביבאי ושר הרווחה הנכנס מאיר כהן, צילום: דובורת יש עתיד, שאול גולן שרת הכלכלה הנכנסת אורנה ברביבאי ושר הרווחה הנכנס מאיר כהן | צילום: דובורת יש עתיד, שאול גולן שרת הכלכלה הנכנסת אורנה ברביבאי ושר הרווחה הנכנס מאיר כהן, צילום: דובורת יש עתיד, שאול גולן

סוגיה שנותרה בלתי פתורה בממשלה היוצאת היא המחלוקת על הגדלת קצבאות הנכים, שנדחתה לסוף יוני באמצעות פתרון זמני של מענקים. כהן יצטרך להגיע להסכמה על פתרון קבוע, כשברקע בין האוצר לנכים שוררת מחלוקת לגבי 400 מיליון שקל, שווי התוספת שלטענת האחרונים מגיעה להם.

בחזית אחרת, שקשורה גם היא לתוצאות הקורונה, התחייבו מפלגות הקואליציה לתקצב במלואה את תוכנית החומש למאבק באלימות במשפחה — שקיבלה עד כה רק תקצוב חלקי. מדובר בתוספת של 50 מיליון שקל בשנה, וכהן יצטרך לפקח על יישום ההבטחות.

לברביבאי ולכהן ימתינו כמה אתגרים גם בגזרת המינויים. זמן קצר בלבד לאחר שהחלו לזרום תקציבי ההכשרה המקצועית, הודיע ראש זרוע העבודה מוטי אלישע על עזיבת תפקידו. מדובר בתפקיד בכיר שמחייב ועדת איתור ואת אישור המינוי בממשלה. בנוסף, מנכ״ל משרד העבודה והרווחה אביגדור קפלן פיטר בחודש שעבר את הסמנכ”לית אלין אלול שהיתה אחראית למינהל תקון שמטפל במניעת עבריינות ובשיקום אוכלוסייה עבריינית. אם אלול תפנה לבית משפט נגד פיטוריה, ייתכן שהדבר יעכב מינוי חדש למשך זמן רב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות