אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קוטור ירושלמי חדש: "אשה יכולה להיות סקסית גם בבגד סגור" צילום: מירב בן לולו,

קוטור ירושלמי חדש: "אשה יכולה להיות סקסית גם בבגד סגור"

MICU הוא מותג שהושק רגע לפני פרוץ הקורונה. הוא מציע קולקציות אלגנטיות ומתוחכמות תוך הקפדה על כל פרט קטן. המעצבות שמאחוריו, דתייה וחילונית, גאות על שהן מייצרות דווקא בירושלים

13.06.2021, 08:40 | עילית מינמר

אם אלה הבגדים המוקפדים, אם המיתוג המושקע (הלוגו, קופסאות האריזה), ואם הצילומים היפהפיים — משהו היה נכון ומדויק כבר מן הרגע הראשון של המותג MICU. הוא הושק רגע לפני פרוץ הקורונה. העולם החל להיסגר אבל פריז עוד חגגה את שבוע האופנה והמעצבות מיכל שטרן וענבר בן שבת הספיקו לטוס לאירוע השקה שאורגן שם בשואו רום שבו הציגו. הן חזרו לבידוד ונאלצו להיערך מחדש, אבל כיום, שנה וחצי וכמעט שלוש קולקציות אחרי, נראה שדברים חוזרים למסלול. 

קראו עוד בכלכליסט:


כמותג חדש בשוק, שהושק בימי מגפה עולמית, לא היה קל לשטרן ובן שבת. שלא לדבר על מותג ישראלי ירושלמי, בימים טעונים כמו אלה. אבל הן מתגאות בתוויות שעליהן מצוין 'יוצר בירושלים', אינן מבקשות להצניע זאת. להפך. המתח הדתי בעיר והעובדה ששטרן דתייה ובן שבת חילונית הם חלק מהקולקציות היפות שלהן. "אנחנו מותג שנולד בירושלים ומיוצר פה", הן אומרות. "אנחנו מושפעות מהיופי שלה אבל גם מהפסיפס המרתק שהיא נושאת בחובה, מן העבר, הווה ועתיד. אנו חיות את הקונפליקטים והשילובים הלא פשוטים בין אנשים בני דתות ומגזרים שונים, והם מחלחלים לקולקציות שלנו, מחדדים ומעצימים אותן".


בן שבת (מימין) ושטרן: המותג נולד בירושלים ומיוצר פה. אנחנו חיות את הקונפליקטים והשילובים הלא פשוטים בין דתות ומגזרים שכאן, וכל זה מחלחל לקול, צילום: Shalev Ariel בן שבת (מימין) ושטרן: המותג נולד בירושלים ומיוצר פה. אנחנו חיות את הקונפליקטים והשילובים הלא פשוטים בין דתות ומגזרים שכאן, וכל זה מחלחל לקול | צילום: Shalev Ariel בן שבת (מימין) ושטרן: המותג נולד בירושלים ומיוצר פה. אנחנו חיות את הקונפליקטים והשילובים הלא פשוטים בין דתות ומגזרים שכאן, וכל זה מחלחל לקול, צילום: Shalev Ariel

במקום לייצר הזמנות לחנויות באירופה ובעולם ולהמשיך לטפח את הקשרים שנוצרו באותה השקה ראשונה בפריז, הן הבינו שעליהן להקדים את המאוחר והקימו מהר אתר מכירה אונליין עולמי micuandmicu.com. כיום הן מוכרות אונליין באירופה ובארה"ב, והן שוב שוקדות על מכירה בחנויות בחו"ל. קולקציית הקיץ הנוכחית שלהן אמנם מצומצמת מעט עם 15 דגמים, אך עשויה כולה לעילא ולעילא, וממשיכה את הקו הקלאסי־עכשווי הלא מתפשר שחרתו על דגלן מההתחלה. עכשיו הן כבר שקועות עמוק בעבודה על קולקציית הקיץ הבא (2022) בסטודיו החדש היפהפה שלהן השוכן בבית לשימור סמוך למלון ולדורף אסטוריה. 

הקולקציה מיועדת ל"אשה מודרנית וחזקה"

שתיהן ילידות ירושלים — שטרן דתייה, עדיין מתגוררת בה, בעוד שבן שבת, חילונית, מתגוררת באזור המרכז. למרות פער הגילים וסגנון החיים השונה שלהן הן עובדות בהרמוניה. אהבתן לאופנה ואסתטיקה טבועה בהן מילדות. שטרן, בעלת רקע במינהל עסקים ופרסום, מספרת שאמה, חנה, למדה תפירת אופנה באורט ב־1950, ולדבריה שמלה שתפרה אף נשלחה בזמנו למלכת אנגליה במתנה. בתוך כך היא שולפת שקיק בד יקר ערך ובו עשרות דוגמאות תפירה שלה שנשמרו, המשמשות להן השראה. עד היום, הן מספרות, אמה של שטרן היא האחראית על בקרת האיכות בסטודיו. "היא מגיעה ועוברת תפר תפר, הופכת את הבגד".

בן שבת למדה עיצוב אופנה בשנקר. ואם שטרן שמרנית יותר, הרי שבן שבת מציעה גישה מודרנית וחופשית יותר, ודומה שהניגודיות הזאת היא הבסיס לקולקציות האלגנטיות והמתוחכמות שלהן, שמשלבות חומרים לא צפויים (משי וצמר), וגזרות נוקשות ורכות המשדרות נשיות מובהקת ואף סקסית ועכשווית.


פריטים של MICU. אופנה איטית בסטנדרטים גבוהים
, צילום: מירב בן לולו, פריטים של MICU. אופנה איטית בסטנדרטים גבוהים | צילום: מירב בן לולו, פריטים של MICU. אופנה איטית בסטנדרטים גבוהים
, צילום: מירב בן לולו,


זו אופנה עילית מוקפדת הפונה ללקוחה שהיא, כלשונן, "אשה מודרנית וחזקה שיודעת להעריך אופנה". אף שהבגדים משדרים צניעות, שטרן מדגישה כי זה לא מגיע מכיוון דתי אלא מתוך תפיסה נשית מסוימת: "אשה יכולה להיות סקסית גם בבגד סגור". מן הרגע הראשון היה להן ברור שהן פונות לשוק הבינלאומי. המחירים הגבוהים פונים לפלח מצומצם יחסית, בארץ לפחות, ויכולים להגיע גם לאלפי שקלים לפריט. בשנה האחרונה עיצובים שלהם פורסמו במגזינים כמו מארי קלייר, ווג פורטוגל ו־L’official Arabia שרואה אור באמירויות. 

שני חייטים ומתפרה שוקדים על הפריטים אחד אחד, ובניגוד גמור לאופנה מהירה, הן מקדמות אופנה איטית, בסטנדרטים גבוהים ביותר, שתישאר בארון לשנים רבות. הן משלבות במותג השראות מן העבר, ממשפחות אצולה רנסנסיות, השראות ארכיטקטוניות, כאלה מן העולם הגברי המחויט (בקולקציה קודמת, למשל, עיצבו תרבוש מלבד) ובצדו גזרות משוחררות ונינוחות יותר. הפריטים העל־זמניים מתאימים לרוח התקופה. כך, למשל, שמלת משי ארוכה מבד משי מודפס עם קשתות, שאפשר לראות בו כפתן יפהפה לאירוח; או חליפת מכנסי משי וז'קט קימונו שנקשר בחגורה רכה; טופ משי אסימטרי שיקי שנראה כמו נתפר בדיגום חופשי הוא עוד פריט נחשק, ולצדם פריטים קלאסיים יותר כמו חולצות כפתורים ממשי וחצאית משי פראי ארוכה בעלת מראה תפוח.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות