אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נפתלי בנט - ראש ממשלת ישראל צילום: אלכס קולומויסקי

נפתלי בנט - ראש ממשלת ישראל

60 ח"כים תמכו, 59 התנגדו, אלחרומי מרע"מ נמנע - ממשלת בנט-לפיד הושבעה; בנט בישיבת הממשלה החגיגית: "נפעל יחד כדי לאחות את הקרע בעם ולהחזיר את המדינה לתפקוד"; ח"כ מיקי לוי נבחר ליו"ר הכנסת; לפני ההשבעה: ח"כים כינו את בנט "נוכל" והפריעו לנאומו במליאה; לפיד ויתר על נאומו: "מבקש סליחה מאמא, גם היא מתביישת בכם"; נתניהו: "הממשלה החדשה לא תאפשר פעולות רבות בתוך איראן"

13.06.2021, 20:53 | כלכליסט ו-ynet

עכשיו זה רשמי: ראש הממשלה נפתלי בנט . חברי הכנסת אישרו הערב (יום א') את כינונה של ממשלת הרוטציה בראשותו של יו"ר ימינה ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד, ממשלה ששמה סוף ל-12 שנות שלטונו הרצופות של בנימין נתניהו, שכעת הפך ליו"ר האופוזיציה. 

הממשלה החדשה עברה על חודו של קול, ו-60 ח"כים תמכו בה מול 59 שהתנגדו. הקואליציה השברירית המורכבת משמונה סיעות מימין ומשמאל אמורה הייתה למנות 61 חברי כנסת, אך איבדה הערב קול אחד כאשר סעיד אלחרומי מרע"מ של מנסור עבאס נמנע, אחרי האיום שלו הבוקר להתנגד לממשלה - בצל סוגיית הריסת בתים בנגב.  

ח"כ ניר אורבך מימינה שגם התבלט הצביע בעד כפי שכבר הכריז לפני ימים אחדים. גם ח"כ אלי אבידר מישראל ביתנו שהודיע על מרד בראש מפלגתו אביגדור ליברמן הצביע בעד, כצפוי. 

בתום ההצבעה נשמעו צהלות שמחה בכנסת וח"כים רבים לחצו ידיים לבנט. גם נתניהו לחץ לו יד, ובהמשך התחלף עם לפיד בכיסא יו"ר האופוזיציה. לא רק בכנסת נשמעו צהלות שמחה, וחגיגות של מתנגדיו של נתניהו החלו בכיכר רבין בתל אביב וגם מול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. 

ראש הממשלה החדש בנט עלה דקות ספורות לאחר מכן והצהיר אמונים: "אני, נפתלי בנט, מתחייב כראש הממשלה וכראש הממשלה החליפי לעתיד לשמור אמונים למדינת ישראל ולחוקיה, למלא באמונה את תפקידי כראש המשלה וכראש הממשלה החלופי ולקיים את החלטות הכנסת". אחרי נשבע אמונים ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד ושאר 25 חברי הממשלה. נתניהו יצא בשלב זה מהמליאה.  

 שרי הממשלה החדשה התכנסו לישיבה חגיגית זמן קצר אחרי ההשבעה בכנסת.  בנט פתח את הממשלה בברכת "שהחיינו" ואמר כי "אנחנו בפתחם של ימים חדשים. התלאות מאחורינו. אזרחי ישראל כולם נושאים את עיניהם אלינו, ועכשיו חובת ההוכחה עלינו. נפעל יחד בשותפות ובאחדות כדי לאחות את הקרע בעם ולהחזיר את המדינה לתפקוד. לאחר שיתוק ומריבות - הפנים קדימה". 

ישיבת הממשלה החגיגית, אחרי ההשבעה, צילום: אלכס קולומויסקי ישיבת הממשלה החגיגית, אחרי ההשבעה | צילום: אלכס קולומויסקי ישיבת הממשלה החגיגית, אחרי ההשבעה, צילום: אלכס קולומויסקי


בנט, לפיד וגנץ ליד שולחן הממשלה, צילום: ערוץ כנסת בנט, לפיד וגנץ ליד שולחן הממשלה | צילום: ערוץ כנסת בנט, לפיד וגנץ ליד שולחן הממשלה, צילום: ערוץ כנסת


בנט ונתניהו לוחצים ידיים, צילום: רויטרס בנט ונתניהו לוחצים ידיים | צילום: רויטרס בנט ונתניהו לוחצים ידיים, צילום: רויטרס


נתניהו היום במליאה, צילום: רויטרס נתניהו היום במליאה | צילום: רויטרס נתניהו היום במליאה, צילום: רויטרס

ראש הממשלה החדש הבהיר כי ישיבות הממשלה יתחילו בזמן וקרא לשריו לבחור את מנכ"לי המשרדים תחתיהם, אך בקפידה ולא בחיפזון. "כל משרד ידע לתפקד עוד שבוע-שבועיים יותר", אמר בנט והוסיף: "חשוב שנביא מנכ"לים או מנכ"ליות מעולות מאשר להיחפז" תוך שהוא פונה לשרת התחבורה ושואל: "מרב אני בסדר בעניין הזה?". עוד ציין כי בכל משרדי הממשלה שבהם כיהן הוא השאיר את המנכ"לים המכהנים בשביל יציבות המשרד ולמידת העבודה. 

 "אני חושב שיש פה מצב מיוחד שהשרים מתאימים במיוחד לתפקידיהם וזה מרענן", אמר בנט. "כדי שהמהלך האדיר הזה יצליח כולנו צריכים לדעת לשמור על איפור וריסון בהיבטים האידיאולוגיים. זאת שמיכה מאוד מתוחה. עלינו להתמקד בעשייה, במה שנקרא 'החיים עצמם', בסלילת כבישים, תחבורה ציבורית, חינוך, בריאות, כלכלה וביטחון, וזה ישמור על יציבות הממשלה. יש כל כך הרבה דברים שלא נעשו, וצריך לנוע קדימה. איש איש במשרדו ועשייתו. בעזרת השם נעשה ונצליח". 

ראש הממשלה החדש חתם את דבריו עם ציטוט של רבי אלימלך מליז'נסק ואמר: "אדרבא, תן בלבנו שנראה כל אחד מעלות חברינו ולא חסרונם, ושנדבר כל אחד את חברו בדרך הישר והרצוי לפניך, ואל יעלה בליבנו שום שנאה מאחד על חברו חלילה".

לפני שנעל את הישיבה, בנט העביר את רשות הדיבור לשר החוץ יאיר לפיד, שהסתפק בדברים קצרםי. "היום ארוך, אז אהיה קצר. מה שהקים את הממשלה הזאת זה חברות ואמון ומה שיחזיק את הממשלה הזאת זה חברות ואמון. אם נדע לסמוך אחד על השני, לפרגן אחד לשני ולעבוד ביחד מתוך רצון - הדבר יצליח".

 שעה קלה אחרי שהושבע לתפקיד ראש הממשלה שוחח נפתלי בנט לראשונה עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, שבירך את בנט על כניסתו לתפקיד. ראש הממשלה החדש הודה לו, וציין את הערכתו לנשיא ולתמיכתו בישראל במהלך מבצע "שומר החומות" בעזה. בנט אמר לביידן שהוא רואה בו חבר גדול של מדינת ישראל, והודה לו על ברכותיו ועל מחויבותו ארוכת השנים למדינת ישראל וביטחונה. 


20:40 - ח"כ מיקי לוי נבחר לתפקיד יו"ר הכנסת

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) נבחר לתפקיד יו"ר הכנסת, לאחר שגבר על ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) - 67 ח"כים, בהם חברי הרשימה המשותפת, תמכו בו.


יריב לוין ומיקי לוי אחרי ההצבעה על תפקיד יו"ר הכנסת, צילום: ערוץ כנסת יריב לוין ומיקי לוי אחרי ההצבעה על תפקיד יו"ר הכנסת | צילום: ערוץ כנסת יריב לוין ומיקי לוי אחרי ההצבעה על תפקיד יו"ר הכנסת, צילום: ערוץ כנסת


מיקי לוי על כס היו"ר, צילום: ערוץ כנסת מיקי לוי על כס היו"ר | צילום: ערוץ כנסת מיקי לוי על כס היו"ר, צילום: ערוץ כנסתסער, שקד ובנט, צילום: אלכס קולומויסקי סער, שקד ובנט | צילום: אלכס קולומויסקי סער, שקד ובנט, צילום: אלכס קולומויסקי20:18 - גנץ עונה לנתניהו: "שנינו יודעים היטב מי ניהל את הביטחון"


שר הביטחון בני גנץ אמר בנאומו בדיון המיוחד במליאת הכנסת לכינון הממשלה כי "ביטחונה של ישראל מעולם לא היה תלוי באדם אחד ולעולם לא יהיה תלוי באדם אחד". לדבריו, "יש לנו מערכת ביטחון מנוסה, מיומנת וחזקה. אדוני ראש הממשלה - שנינו יודעים היטב מי ניהל את מערכת הביטחון בשנה האחרונה". גנץ הוסיף: "שום מהלך פוליטי לא מצדיק את שבירת השורות שלך והעימות הפומבי שאתה מייצר בשל צרכים פולטיים מול ארצות הברית, ידידתנו הטובה ביותר. אני מבטיח שנמשיך לחזק את היחסים עם ארה"ב שהיא בעלת בריתנו החשובה ביותר ולעבוד ביחד עם הממשל על מנת שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני". (מורן אזולאי)

בני גנץ, חילי טרופר, איילת שקד ונפתלי בנט, צילום: אלכס קולומויסקי בני גנץ, חילי טרופר, איילת שקד ונפתלי בנט | צילום: אלכס קולומויסקי בני גנץ, חילי טרופר, איילת שקד ונפתלי בנט, צילום: אלכס קולומויסקי


גנץ, נתניהו וכץ, צילום: אלכס קולומויסקי גנץ, נתניהו וכץ | צילום: אלכס קולומויסקי גנץ, נתניהו וכץ, צילום: אלכס קולומויסקי


18:49 - הורוביץ: הישיבה של רע"מ איתנו - התשובה לגזענים; עבאס: האזרחות מחברת בין כולנו  

 יו"ר מרצ ניצן הורוביץ אמר בנאומו בדיון המיוחד במליאת הכנסת לכינון הממשלה כי "הישיבה של רע"מ בקואליציה והעובדה שיהיה שר ערבי ממרצ בממשלה זו התשובה לכל הגזענים והאלימים שרצו לסמן את כל הערבים במדינה כאויב". לדבריו, "זו בשורה למי שמאמינים בשותפות ערבית יהודית גם במסדרונות הכנסת וגם בממשלה. הגיע הזמן". יו"ר רע"מ מנסור עבאס אמר: "אנחנו שייכים לעמים שונים, לדתות שונות ולמגזרים שונים, אבל יש דבר אחד שמחבר בין כל אזרחי המדינה, וזאת האזרחות". לדבריו, "המפלגה שלנו מנסה לקדם שיח אזרחי שיוביל למערכת יחסים בין יהודים וערבים. החזון שלנו הוא לחיות בשלום, בביטחון ובסובלנות". (מורן אזולאי)

18:31 - עודה: "יש מקום לשמחה, לא לשאננות. לא לילד הזה פיללנו - זו תהיה ממשלה רעה"  

 יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה אמר בנאומו בדיון המיוחד במליאת הכנסת לכינון הממשלה החדשה כי "יש מקום לשמחה, אבל לא לשאננות". לדבריו, "אם נשתחרר מהדוקטרינה 'כן ביבי, לא ביבי' - אז לא לילד הזה פיללנו. זו ממשלה רעה שתקום היום. שרים מהימין הקיצוני יחזיקו בתיקים רבים, כמו איילת שקד, גדעון סער, אביגדור ליברמן, זאב אלקין ועודד פורר". על מפלגת רע"מ שתשב בקואליציה אמר: "התבשרנו לשמוע על שותפות יהודית-ערבית בממשלה הזאת, אבל על בסיס פגיעה בירושלים, פגיעה בנגב ופגיעה באזרחים הערבים. אנחנו מחפשים שותפות אחרת של יהודים וערבים, על בסיס שלום, שוויון, דמוקרטיה וצדק חברתי שאין בממשלה הזאת". (מורן אזולאי)


איימן עודה בנאום בכנסת, צילום: ערוץ כנסת איימן עודה בנאום בכנסת | צילום: ערוץ כנסת איימן עודה בנאום בכנסת, צילום: ערוץ כנסת

18:25 - גפני: "במה אנחנו יהודים?"; סמוטריץ': "ממשלה לא יהודית ולא לגיטימית"

יו"ר יהדות התורה משה גפני אמר בנאומו בטקס השבעת ממשלת בנט-לפיד כי "בהסכמים הקואליציוניים לא מופיע כלום על שבת, על גיור, על כשרות, על לימוד תורה. כלום. אני שואל - במה אנחנו יהודים? במה אנחנו שונים מצרפת, ארצות הברית או כל מדינה אחרת במערב?". יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' אמר בנאומו כי מדובר ב"ממשלה לא יהודית ולא לגיטימית". לדבריו, "היא קמה על פשע הישענות על תומכי טרור שחותרים תחת בסיס קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. זו ממשלה של חילול השם". (מורן אזולאי)


משה גפני, צילום: ערוץ כנסת משה גפני | צילום: ערוץ כנסת משה גפני, צילום: ערוץ כנסת


בצלאל סמטריץ בצלאל סמטריץ' | צילום: ערוץ כנסת בצלאל סמטריץ18:10 - מיכאלי:  "תחנה ראשונה בדרך המחודשת למימוש החזון שלנו" 

 יו"ר העבודה ושרת התחבורה המיועדת מרב מיכאלי אמרה בנאומה בטקס השבעת הממשלה כי "מדובר בתחנה ראשונה בדרך המחודשת למימוש החזון שלנו ולמימוש הערכים שלנו. תחנה ארוכה בדרך להחזיר את מדינת ישראל לחזון הדמוקרטי המקורי. אני זוכרת היטב את היעד ואני רואה אותו מולי בצורה מאוד ברורה". (מורן אזולאי)

מירב מיכאלי במליאה, צילום: ערוץ כנסת מירב מיכאלי במליאה | צילום: ערוץ כנסת מירב מיכאלי במליאה, צילום: ערוץ כנסת

17:50 - דרעי: "זלזול וציניות של בנט, פתק ההצבעה הוא מה שקובע"

יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר בנאומו בטקס השבעת הממשלה במליאת הכנסת כי: "נפתלי בנט, איזה זלזול וציניות. לצערי הרב השיח הפוליטי בשנתיים האחרונות הידרדר לרמה שאני, אריה דרעי, צריך לומר לציבור בישראל מה זה דמוקרטיה - הפתק הקטן שמשלשלים בקלפי". דרעי הוסיף: "מדובר בהונאה, באחת ההונאות הגדולות".


אריה דרעי, צילום: ערוץ כנסת אריה דרעי | צילום: ערוץ כנסת אריה דרעי, צילום: ערוץ כנסת

17:10 - מיד לאחר נאומיהם של ראש הממשלה נפתלי בנט וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד, עלה בנימין נתניהו לדוכן כדי לשאת את נאומו כיו"ר האופוזיציה המיועד.

"אני עומד כאן בשם מיליוני אזרחים שבחרו בדרך של זקיפות קומה ולא בדרך של הרכנת ראש", אמר נתניהו בפתח דבריו. "אני עומד כאן, כשליח ציבור נבחר של יותר ממיליון אזרחים שהצביעו לליכוד בהנהגתי, ועוד מיליון אזרחים שהצביעו למפלגות ימין בידיעה שהן תהיינה חלק ממשלה בראשותי. בזכותכם ולמענכם אני מתכוון להמשיך למלא את השליחות הגדולה של חיי: להבטיח את קיומה ביטחונה ושגשוגה של מדינת ישראל". 


בנימין נתניהו במליאה , צילום: ערוץ כנסת בנימין נתניהו במליאה | צילום: ערוץ כנסת בנימין נתניהו במליאה , צילום: ערוץ כנסת

"ספגתי שליחות זו בנאמנות אין קץ בילדותי בבית הוריי, כלוחם ומפקד בסיירת מטכ"ל, יצאתי לפעולות רבות מעבר לקווי האויב, בקרב אש בתעלת סואץ כמעט איבדתי את חיי, בקרב אחר נפצעתי תוך כדי לחימה. 

"יחד עם חבריי בליכוד ושותפיי בימין, הפכנו את ישראל לכוח עולמי ובתחומים רבים למעצמה", אמר נתניהו. "עשינו זאת לא מתוך לחיצה וכניעה ולא מתוך חולשה. עשינו מתוך עמידה איתנה, מתוך עוצמה. באמצעות טיפוח העוצמה הכלכלית, הטכנולוגית, המדינית והביטחונית של ישראל. והעוצמה המשולבת הביאה לישראל הישגים אדירים שלא היו מעולם", אמר נתניהו. 

נתניהו פירט את פעולותיה של הממשלה האחרונה ואמר: "רק לאחרונה הבאנו מיליוני חיסונים, יצאנו ראשונים בעולם מהקורונה בעוד שמדינות רבות עדיין נתונים בסגרים והגבלות. הפכנו ישראל לכלכלה חופשית, כל כך הרבה רפורמות, והפכנו אותה לאחת מעשרים הכלכלות העשירות בעולם. את מדד אי השיוויון הורדנו אותו לרמתו הנמוכה ביותר מזה עשרות שנים. מעל כל אלה, לפני כל אלה, נאבקנו בנחישות נגד מאמציה של איראן להשיג נשק רעיני גם כשנאלצנו לעמוד לגמרי לבד מול העולם כולו. עם איחוד האמירויות, בחריין, סודן ומרוקו עשינו את הסכמי אברהם ושינינו את הדוקטרינה הישנה והמסוכנת של שטחים תמורת שלום, והבאנו שלום אמיתי, כלכלי, בלי לוותר אף שעל ובלי לעקור אף יהודי מביתו, וזה לא בא בקלות כי קודם לכן, במשך שנים, היינו צריך להדוף לחצים שלא היו על שום ממשלה בישראל. הבאנו הכרה אמריקנית לירושלים כבירת ישראל, העברת השגרירות ושינוי ביחס ליהודה ושומרון.

בנימין נתניהו , AP בנימין נתניהו | AP בנימין נתניהו , AP

"טיפחנו יחסים מיוחדים עם רוסיה, קשר ישיר וקרוב עם נשיא רוסיה ועל ידי הבטחנו את חופש הפעולה של חיל האוויר בשמי סוריה כדי למנוע את התבססות איראן. הטיפול השיטתי הזה הביא לפריחה מדינית חסרת תקדים שמדינות רבות מחפשות את קרבתנו. כרתנו בריתות עם מדינות אפריקה, מזרח אירופה, אסיה, הודו, יפן, ברזיל ומדינות כמו יוון וקפריסין".

 עוד הוסיף כי "לא רק במדיניות חוץ אלא בתוך הארץ פנימה חוללנו שינויים עצומים. הורנדו מיסים, עודדנו תחרות, הסרנו רבים מחסמי הרגולציה ומונופולים. כולכם, בלי יוצא מן הכלל, רואים את השינוי. גורדי שחקים, אצטדיונים, פארקים, שכונות חדשות, מנופים בכל מקום. חיברנו את הפריפריה למרכז, במחלפים, גשרים. נוכח הפיתוח האדיר, שלא היה בזמן של קודמנו, המגדלים המסחריים שפורחים מעלה, המסעדות האיטקליות בפריפריה.. יש מי שקורא להם בהתנשאות - אני לא קראתי להם אף פעם כך - 'ישראל השנייה', אנחנו מבטלים את זה ואסור לחזור לשם.

"הורדנו את האבטלה, העלנו שכר מינימום, הקמנו טייסת כיבוי שכיבתה מאות שריפות ענק, כולל עכשיו במבואות ירושלים, והצילה חיים רבים. עמדנו מול גלי פופוליזם כשהוצאנו את הגז מהמים והפכנו את ישראל לראשונה למעצמה אנרגטית שמייצרת גז למצרים, ירדן ובעתיד גם לאירופה. שלא נדבר על סכומי העתק שזה מכניס למדינה. הקמנו אתרי מורשת בארץ. השקענו שנים והנהגנו מדיניות של שמיים פתוחים. במשך 11 שנים השקענו בחברה ערבית בישראל: בתשתיות, בחינוך, בבריאות. 21 מיליארד שקל - יותר מכל ממשלות ישראל יחד". ברגע הזה פרץ צחוק במליאת הכנסת.

נתניהו המשיך: "הפכנו את ישראל למעצמת סייבר. הקמנו גדר בגבול סיני שבלמה מסתננים בלתי חוקים מאפריקה, מה שהיה מחסל את עצם הרעיון של מדינה יהודית ודמוקרטית, והקמנו מכשול תת קרקעי שבלם את מנהרות הטרור של חמאס לכיוון עוטף עזה. בניגוד לשנים המדממות שקדמו לנו, שבהן שטפו אותנו גלי טרור בלתי פוסקים, הבאנו את העשור הביטחוני הטוב ביותר שהיה לנו. פחות חיילים נפגעו בעשור האחרון בהשוואה לכל עשור אחר. קודם לכן מה היה לנו? אוטובוסים מתפוצצים, מסעדות מפוצצות, היום לשמחתי יש מסעדות מפוצצות סועדים, באנשים שמבלים ללא חשש ללא מורא. כל זה לא קרה סתם. זה לא קרה במקרה. זה קרה כי הובלנו מדיניות ביטחונית אחרת: מדיניות תקיפה, מרתיעה, נועזת, שגובה מחיר כבד מאויבנו ועם זאת נמנעת מפזיזות ואימפולסיביות. ביצענו פעולות נועזות בעומק האויב, כמו הבאת האכיון הסודי מטהרן ומבצעים אחרים שעולים על כל דמיון.

"ואם נגזר עלינו להיות אופוזיציה - נעשה זאת בגב זקוף עד שנפיל את הממשלה המסוכנת ונחזור להנהיג את המדינה בדרכנו. היום זה נחוץ יותר מתמיד לאור האתגרים הכבירים. שמעתי את מה שאמר בנט בנושא, ואני חייב להגיד שאני מודאג שבעתיים, כי בנט תמיד עושה הפוך ממה שאומר ומבטיח. הוא לא ישב עם איראן כמו שלא ישב עם לפיד ועבס ועבודה ומרצ.

"הממשל האמריקני ביקש ממני לשמור את חילוקי הדעות בענייני הגרעין, אמרתי שלא אנהג כך. כראש ממשלת ישראל אעשה הכל כדי להתנגד להסכם שיביא להתחמשותה הגרעינית של איראן ואממש את ההתנגדות הן ברמה הציבורית והן ברמה הביצעוית", אמר נתניהו. "שמעתי את בנט שלצערי אין לו את המעמד הבינלאומי. אין לו אמינות ויכולת, אין לו את הידע, אין לו ממשלה ואין לו מילה שתאפשר התנגדות אמיתית. ראש ממשלה בישראל חייב להיות מסוגל להגיד 'לא' לנשיא ארה"ב בנושאים שמסכנים את קיומנו, ולגבות זאת בפעולה מסיבית בקונגרס, בסנאט ובדעת הקהל בדמוקרטיה הגדולה ארה"ב. כך נהגתי ב-2015 כשנאמתי בקונגרס למרות התנגדותו של נשיא ארה"ב. מי יעשה זאת עכשיו? לפיד שתקף את נאומי בקונגרס? הרי רוב חברי הממשלה המיועדת תומכים בהסכם הגרעין בין אם יגידו או לא. הם אינם רוצים ואינם מסוגלים להתייצב מול ארה"ב. אשמח להתבדות, אבל לא אתבדה. ממשלה שאינה מסוגלת להתייצב בעוצמה מול הקהילה הבינ"ל בנושאים שחורצים את גורלנו, אינה ראויה להנהיג את ישראל אפילו יום אחד".

לדברי נתניהו, "גם באיראן מבינים את זה ואין פלא שחוגגים שם היום. הם יודעים שאלמלא המאמצים שהובלנו היה לאיראן ארסנל של פצצות כדי להשמיד אותנו. באיראן חוגגים כי מבינים שמהיום תהיה בישראל ממשלה חלשה ורופסת שתתיישר הלכה למעשה עם תכתיבי הקהילה הבינ"ל. אז יש לי מסר לצוהלים בטהרן: לאופוזיציה בישראל, יהיה קול ברור וחזק".

האתגר השני של ישראל, לדברי נתניהו, הוא מניעה של הקמת מדינה פלסטינית שתאיים על ישראל. "הממשל החדש בארה"ב מחדש את מאמציו ודורש הקפאה של ההתיישבות ביהודה ושומרון ובשכונות היהודיות בירושלים. הממשלה הנוכחית לא תעמוד בכך. איך נגן על חייל צה"ל מפני האשמות בהאג, כשחבר בכיר בקבינט תומך בהאג? איך נמנע קידום של הקמת מדינה פלסטינית כשרוב מובהק בממשלה תומך בהקמתה", אמר.

יו"ר האופוזיציה המיועד הוסיף לדבר על הכלכלה. "בזכות עשרות רפורמות כלכליות הנהגנו יציאה מהירה מהקורונה, ואנחנו מוסרים לכם כלכלה במצב פנטסטי, ומצב טוב יותר מרוב כלכלות העולם. כיווצנו את הגירעון, הורדנו אבטלה אבל מניסיון העבר ויש לי ניסיון, חזרתי פעמיים מהאופוזיציה, בכל פעם שאנחנו חוזרים לשלטון אנחנו צריכים לתקן את הנזקים שגרמו ממשלות קודמות. במקרה שלכם זה יהיו תיקני שעטנז של פופוליזם. לא הכל שחור, יש אולי תקווה. הרי יש לכם שר אוצר נקי כפיים ובר לבב שיפעל אך ורק על פי אינטרס לאומי".

17:00 - ממשלת בנט-לפיד יוצאת לדרך: ככה זה נראה ממבט על

רגע לפני ישיבת ההשבעה של הממשלה החדשה בכנסת "כלכליסט" מיפה את התפקידים שתקבל כל מפלגה בקואליציה כמו גם את הסעיפים הבולטים בהסכמים הקואליציוניים

אינפוגרפיקה: לינה גלוזמן

16:52 -  בשל צעקות הח"כים - לפיד ויתר על נאומו במליאה. "אני מוותר על הנאום שלי. אמא שלי בת 86 ואנחנו לא בקלות מבקשים ממנה לעלות לירושלים, ועשינו את זה כי הנחתי שאתם תצליחו להתגבר על עצמכם ולנהוג בממלכתיות ברגע הזה והיא תראה איך מתחלף שלטון, ובמקום זאת אני מתבייש. מה שראינו הוכיח שהגיע הזמן להחליף את השלטון".

יאיר לפיד , צילום: איי פי יאיר לפיד | צילום: איי פי יאיר לפיד , צילום: איי פי


נפתלי בנט ויאיר לפיד , צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת נפתלי בנט ויאיר לפיד | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת נפתלי בנט ויאיר לפיד , צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

16:48 - בנט על איראן: "האיום המשמעותי ביותר על ישראל הוא פרויקט הגרעין האיראני - שמגיע לנקודה קריטית". לדבריו, "המזרח התיכון עוד לא התאושש מהסכם הגרעין הראשון שצייד את טהרן במיליוני דולרים ונתן לה לגיטימציה. חידושו של ההסכם עם איראן הוא טעות שתעניק שוב לגיטימיציה לאחד המשטרים האפלים והאלימים בעולם". 

נפתלי בנט נואם במליאה, רויטרס נפתלי בנט נואם במליאה | רויטרס נפתלי בנט נואם במליאה, רויטרס

16:42 - בנט: "נחזק את ההתיישבות בכל רחבי ארץ ישראל, נבטיח את האינטרס הלאומי בשטחי C ונגדיל תקנים לשם כך, אחרי הרבה שנים של הזנחה". 

בנט גם דיבר על החברה הערבית ועל הישיבה בקואליציה עם רע"מ, ואמר: "נפתח פרק חדש ביחסי מדינת ישראל עם אזרחיה הערבים. זה קרדיט שאני חייב לתת לנתניהו שפרץ את הדרך בעזרת סדרת מפגשים עם מנסור עבאס שהושיט לו יד. אני חושב שזה מהלך נכון של ראש הממשלה".

נפתלי בנט לוחץ את ידו של מנסור עבאס, צילום: איי פי נפתלי בנט לוחץ את ידו של מנסור עבאס | צילום: איי פי נפתלי בנט לוחץ את ידו של מנסור עבאס, צילום: איי פי

16:30 - בנט ממשיך בצל הצעקות הבלתי-פוסקות, מסביר כי פעל בהקמת הממשלה למנוע את "התפרקות המדינה" - וגם הודה לשותפו לפיד על שגילה "אחריות לאומית" כלשונו. "אז כמו שרואים הפרלמנט של מדינת היהודים זה פרלמנט עם דעות... אבל יש נקודות בהיסטוריה היהודית שבהן המחלוקת יוצאת משליטה. כשהמחלוקת כבר לא לשם שמיים, כשהיא מאיימת עלינו, ועל כל מה שעשינו בדם ובעמל - ופעמיים בהיסטוריה שלנו רבותיי איבדנו את הבית הלאומי שלנו. עם ישראל איבד את הבית הראשון והשני בדיוק כי מנהיגי הדור ההוא לא השכילו לשבת זה עם זה ולהתפשר. כן, גם עם אנשים אחרים. בדיוק ככה. אני רואה ממש פה מול עיניי את בר גיורא ואת יוחנן מגוש חלב. כל אחד צודק כל אחד צודק אבל מרוב הצדק הם שרפו את ביתנו עלינו".

נפתלי בנט במליאה , צילום: ערוץ כנסת נפתלי בנט במליאה | צילום: ערוץ כנסת נפתלי בנט במליאה , צילום: ערוץ כנסת

בשלב זה נשמעות מחיאות כפיים מהקהל, אך יו"ר הכנסת לוין מהר להשתיק אותם. בנט ממשיך: "דמיינו שאז, לפני 2000 שנה, היו עומדים אנשים ואומרים רגע לפני התהום - לא נחזיק שלטים ולא נשרוף את האסמים של עצמנו בגלל שאנחנו לא מסוגלים לשבת זה עם זה. מה קרה? מה קרה? אני גאה ביכולת לשבת ביחד עם אנשים עם דעות מאוד שונות. 

"ולכן, הפעם רבותיי, ברגע המכריע לקחנו אחריות. הכי קל להמשיך ככה. לפי התוכנית שתכננתם לנו, עוד בחירות. בחירות חמישיות ושישיות ועשיריות. עוד שנאה כמו שליצמן אמר הולכים לעוד בחירות, עוד פוסט מורעל בפייסבוק, עוד הפגנות כאלה ואחרות ממונות ומתוזמנות ככה בדיוק מפרקים מדינה. וזאת לא אופציה. לכן, אנחנו עצרנו את הרכבת רגע לפני התהום ואני רוצה להודות כאן לידידי, שר החוץ המיועד, יאיר לפיד שגילה אחריות לאומית".

מימין: ליהי לפיד וגילת בנט , צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת מימין: ליהי לפיד וגילת בנט | צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת מימין: ליהי לפיד וגילת בנט , צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

 "מדינת ישראל היא לא עוד מדינה. היא חלומם של דורות של יהודים ממרקש ועד בודפשט מבגדד ועד סן פרנסיסקו שזכינו והוא מתגשם מדי יום למול עיננו. לכל דור יש את האתגרים שלו ולכל דור מחלץ מתוכו את המנהיגים שיוכלו להם. האתגרים החיצוניים שעומדים (השרה רגב קוראת ולוין משתיק אותה: תודה). מולנו אתגרים גדולים פרויקט הגרעין האיראני שהתקדם לעבר נקודה מכרעת המלחמה המתמשכת בטרור תדמיתה של ישראל בעלום והיחס הלא הוגן שהיא מקבלת במוסדות הבינלאומיים כל אלה משימות גדולות".

בשלב זה אקוניס צועק שוב. אמסלם לבנט: "אל תחלק לנתניהו ציונים". ח"כ גלית דיסטל אטבריאן: "שקרן, שקרן, שקרן". בנט מממשיך: "כשאני רואה את הערות הביניים שהן בהחלט לגיטימיות אני לא יכול שלא לחשוב שאבות אבותינו היו חולמים שיש מצב של כנסת ישראל... בתוך מדינה ריבונית אני שומע את זה וגאה גם לשמוע ביקורת. בעת הזו, אנחנו ניצבים גם בפני אתגר פנימי הקרע המתמשך בעם כפי שבא לידי ביטוי בדקות אלה ממש. הקרע הזה שהלך ופרם את החוטים שמחזיקים אותנו יחד הטיל אותנו מערכת בחירות אחת אחרי השנייה למערבולת של שנאה וריב אחים.

ילדיו של בנט, צילום: ערוץ כנסת ילדיו של בנט | צילום: ערוץ כנסת ילדיו של בנט, צילום: ערוץ כנסת

16:18 - בנט מגיב לצעקות נגדו: "כגובה הצעקות כך גובה אובדן המשילות בתקופתכם. היעדר תקציב מדינה בגלל קטטות של אנשים שלא מסוגלים להתקדם".16:12 - נמשכות צעקות חברי הכנסת והגידופים לעבר בנט. השר אקוניס צועק: "זה לא הוטל עליך. העם לא בחר בך!". השר דודי אמסלם: "הוא שקרן וזאת לא קללה, זאת עובדה. תוציא ספר איך מנצחים את עם ישראל". יו"ר הכנסת היוצא לוין מתקשה להשתלט על הח"כים, ומאיים גם לסלק מהדיון שרים כמו אמסלם. 

16:16 - בין לבין צעקות חברי הכנסת המתנגדים לו, בהם של כמה מהשרים היוצאים כמו מירי רגב ואופיר אקוניס, בנט מודה לראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו. בנט פנה לנתניהו והסתכל עליו: "תודה לך ראש הממשלה נתניהו. ראיתי אותך לא פעם מקרוב בתוך השעות הקטנות של הלילה, שואל חוקר ודורש מתוך כובד האחריות. בנימין ושרה, לאורך הדרך לא תמיד הסכמנו אבל שניכם הקרבתם המון כדי לשרת את העם שלנו".

16:15 - בנט החל לנאום

 יו"ר ימינה נפתלי בנט החל לנאום במליאת הכנסת בתחילת טקס השבעת הממשלה שבראשה הוא יעמוד. כמה חברי כנסת החלו לצעוק "איך אתה לא מתבייש" תוך כדי שהם מניפים שלטים והורחקו מהמליאה. בנט: "לא תמיד הסכמנו אבל בנימין ושרה נתניהו, הקרבתם המון לטובת המדינה". 

15:00 - ח"כ רזבוזוב: "הממשלה סגורה, אבל יש עדיין חששות"

חבר הכנסת יואל רזבוזוב מיש עתיד, המיועד לתפקיד שר התיירות, אמר בריאיון כי הממשלה "תפורה", אך עדיין ישנם חששות. לדבריו, "אנחנו רואים שזה סגור אבל תראו מה אנחנו מקבלים ממורשת נתניהו, עידן נתניהו שאני מקווה שתם. הכל שטיקים וטריקים, כולם חוששים מאיזשהו שטיק או טריק".


14:30 - לוח הזמנים הצפוי

הישיבה המיוחדת בכנסת, שבמסגרתה תושבע הממשלה, תיפתח היום בשעה 16:00 עם נאום רשמי של ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט. מיד אחריו ינאם ראש הממשלה החליפי הצפוי, יאיר לפיד. לאחר מכן ינאם ראש הממשלה בנימין נתניהו, אך הפעם בכובע אחר - יו"ר האופוזיציה המיועד. 

בתום נאומי השלושה יתקיים דיון סיעתי שבו יוקצו לכל סיעה תשע דקות לשאת דברים. לאחר מכן תתקיים בחירתו של יו"ר הכנסת, והיו"ר הנבחר - ככל הנראה מיקי לוי - יעלה לנהל את המשך הישיבה. בחלק זה תיערך הצבעת הבעת האמון בממשלה החדשה, לצד הצהרות אמונים של ראש הממשלה, ראש הממשלה החליפי והשרים. 


נפתלי בנט מגיע לכנסת, היום נפתלי בנט מגיע לכנסת, היום נפתלי בנט מגיע לכנסת, היום


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות