אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נכי צה"ל מתלוננים: סופר-פארם מעכבת אספקת תרופות עד הבית צילום: יוני רייף

נכי צה"ל מתלוננים: סופר-פארם מעכבת אספקת תרופות עד הבית

מאות נכי צה"ל טוענים כי הרשת לא ערוכה לספק תרופות בכמויות גדולות במשלוח עד הבית, זאת לאחר שהחברה זכתה במכרז לפני כחודשיים במקומוה של טלפארמה שהיתה ספקית התרופות של נכי צה"ל קרוב ל-20 שנה. סופר-פארם: "בעקבות מבצע שומר חומות נוצר צוואר בקבוק ברציפות אספקת התרופות בשל חוסר חריג ברוקחים ובנהגים. פועלים לטפל בכל מרשם שהתעכב באופן מיידי"

13.06.2021, 19:51 | אורנה יפת

מאות תלונות מצד נכי צה"ל על עיכוב בתרופות מצד רשת סופר-פארם, שאמונה על אספקת התרופות לנכי צה"ל, עד הבית. 

לאור התלונות, שהגיעו לעשרות רבות מדי יום, נערכה ביום רביעי שעבר, ישיבת חירום ביוזמת ארגון נכי צה"ל, ובה השתתפו נציגי אגף השיקום, מנהל הרכש במשרד הביטחון ורשת סופר-פארם. "יש לנו פה אנשים שאמורים לקבל תרופות מצילות חיים, ולא קיבלו אותם", אמר ל"כלכליסט" עידן קליימן יו"ר ארגון נכי צה"ל. "אין מקום לשחק עם זה. סופר-פארם הבטיחה לשפר את ההתנהלות בתוך שבועיים, אני מצפה מסופר-פארם לעמוד בסטנדרטים שהם התחייבו להם, ואם זה לא יקרה אנחנו נפעל בהתאם". 

בית מרקחת בסופר-פארם, צילום: יוני רייף בית מרקחת בסופר-פארם | צילום: יוני רייף בית מרקחת בסופר-פארם, צילום: יוני רייף

בישראל יש 57 אלף נכי צה"ל, מתוכם, כ-14-15 אלף נכים מקבלים תרופות עד הבית. נכי צה"ל יכולים לבחור האם לקבל את התרופות לביתם או לסניף הקרוב למקום מגוריהם. במסגרת המכרז, מסופקים מדי יום 1,000 משלוחי תרופות לנכי צה"ל, עד הבית. מדובר במערך מורכב במיוחד, שכן התרופות נשלחות עם בקרת טמפרטורה מסוימת, באריזות ייעודיות ומיוחדות והמסירה חייבת להיעשות ידנית ולשליח אסור להשאיר את המשלוח מחוץ לדלת. 

אלי ברינבאום, נכה צה"ל וחולה סרטן שהתרופות שלו מסופר-פארם איחרו בשבועיים מתאר את ההתנהלות והמאבק שניהל עד קבלת התרופות לפני מספר ימים: "אני חולה סרטן ומקבל תרופות ביולוגיות. זה לא תרופה שאפשר לקנות אותה, וסופר-פארם איחרו לי את קבלת התרופה ב-14 יום. רק אחרי שכתבתי ללשכת שר הבטחון, ליו"ר אגף השיקום בצה"ל, ואחרי שארגון נכי צה"ל התערב, קיבלתי את התרופה. אני עוד לא יודע מה הנזק וההשלכות כתוצאה מהאיחור בנטילת התרופות. אחרי שאעשה בדיקת PET CT (בדיקת דימות רפואי) אדע מה הנזק שנגרם".  

לדבריו, הוא ניסה ליצור קשר עם סופר-פארם ושם ענתה לו אחת העובדות שלא יכלה לסייע לו יותר מדי. "אחת האחיות ניסתה לעשות הכל כדי לעזור לי, אבל הם פשוט לא ערוכים לספק תרופות בכמויות האדירות האלה לנכי צה"ל. אני לא מבין איך נתנו להם את המכרז בלי שהם עשו פיילוט על דבר כזה. לוקחים 50 אלף נכים, ולא עושים פיילוט. הם לא ערוכים עם השליחים שלהם. וזו לא חברה קטנה, לא חברה קיקיונית,  סופר-פארם זו חברה גדולה, אבל הטרגדיה היא שהם פשוט לא עשו פיילוט מקדים. אני בהנהלה של הארגון ויודע לצעוק, ואני לא דוגמה, כי אני מסתדר, אבל יש נכים שאף פעם לא התלוננו והם מסכנים. זה לא אקמול שאפשר ללכת לקנות, אלא תרופות מצילות חיים". 

מערך אספקת התרופות עד הבית עבור נכי צה"ל עבר לסופר-פארם לפני כחודשיים. זאת לאחר שטלפארמה היתה ספקית התרופות של נכי צה"ל קרוב ל-20 שנה. כפי שנחשף בנובמבר האחרון ב"כלכליסט", טלפארמה הפסידה את המכרז האחרון לטובת סופר-פארם. מדובר במכרז נחשק במיוחד בהיקף 150 מיליון שקל בשנה, ובמסגרתו זכאים נכי צה"ל לתרופות, ואביזרים רפואיים המסופקים להם עד הבית. 

מבחינתה של טלפארמה מדובר בהפסד משמעותי של הכנסה שנתית, בעוד מבחינת סופר-פארם הזכייה במכרז הנחשק מהווה קפיצת מדרגה משמעותית בכניסה לתחום הפעילות של אספקת תרופות עד הבית. היא אמנם הרשת היחידה שמספקת כיום תרופות עד הבית למבוטחי שלוש קופות החולים ומתיימרת להוביל את השוק, אך נראה כי בשלב זה היא נתקלת בקשיים לעמוד בסטנדרטים הקשוחים הנדרשים במכרז. 

מארגון נכי צה״ל מסרו כי "הארגון מודע וקשוב לבעיות הקשות בכל הקשור להתנהלות סופר-פארם באספקת התרופות לנכי ונכות צה״ל. לאור הכשלים שהתעוררו, ולבקשת ארגון נכי צה״ל, זימן אגף הרכש במשרד הביטחון ישיבה דחופה עם הנהלת סופר-פארם והישיבה התקיימה בסוף השבוע האחרון. הנהלת סופר-פארם התחייבה לתקן את כל הליקויים, חלקם באופן מיידי וחלקם בתוך כשבועיים. ארגון נכי צה״ל ממשיך לעקוב מקרוב עד לתיקון כל הליקויים ויעמוד על מתן מענה מיטבי לנכי ונכות צה״ל".

מסופר-פארם נמסר בתגובה: "סופר-פארם מתייחסת לאספקת התרופות לנכי צה״ל בחרדת קודש ומטרתנו לתת שירות מיטבי לציבור זה. לצערנו, כרגע נוצר, בגלל נסיבות חריגות, עיכוב המשפיע על כ-10% מההזמנות ואנו פועלים לספק כל אחת מהן בהקדם האפשרי. החברה נערכה במשך חודשים רבים לאספקת התרופות והקימה לשם כך מערך ייעודי בהשקעה של מיליוני שקלים, לרבות שירות לקוחות ייעודי, בכוונה לקצר את זמני האספקה של משלוחי התרופות. 

"בעקבות מבצע שומר חומות נוצר צוואר בקבוק ברציפות אספקת התרופות בשל חוסר חריג ברוקחים ובנהגים. אנו פועלים לטפל בכל מרשם שהתעכב באופן מיידי״.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות