אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברות האנרגיה זוהרות יותר בשמש הבורסה צביקה טישלר

פרשנות

חברות האנרגיה זוהרות יותר בשמש הבורסה

חברות האנרגיה המתחדשת נסחרות במכפילים גבוהים בשל צבר הפרויקטים — לא התוצאות בהווה

14.06.2021, 07:33 | גולן חזני

במסגרתה רוכשת לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות של בנק לאומי, נתח של 12.8% ממנורה אנרגיה — החברה־הבת של מנורה מבטחים החזקות והחברה־האחות של חברת הביטוח מנורה מבטחים — תמורת 120 מיליון שקל, מותנית בהנפקת מנורה אנרגיה בבורסה. 


קראו עוד בכלכליסט:


מדובר בתנאי שאינו מקרי, שכן סקטור האנרגיה המתחדשת הוא הכוכב הנוכחי בבורסה. החברות בענף, שעיקר עיסוקן הפקת אנרגיה משמש ורוח, באמצעות מתקנים פוטו־וולטאיים וטורבינות רוח, מרכזות עניין רב, ונדמה שכולם רוצים בו דריסת רגל. 

משפחת זלקינד באמצעות סופרגז, משה ממרוד באמצעות תדיראן, ברק רוזן ואסי טוכמאייר באמצעות ישראל קנדה, וזו רק רשימה חלקית ובורסאית. ויש לכך סיבה: הבורסה מתמחרת בנדיבות את חברות האנרגיה המתחדשת. הן נסחרות במכפילים גבוהים משמעותית ממרבית הסקטורים, ולא משנה על איזה מכפיל מסתכלים — הכנסות, FFO או רווח נקי — וזאת משום שהעולם מתקדם לעבר שימוש נרחב באנרגיה מתחדשת, ולכן צבר הפרויקטים שלהן הוא זה שאליו נשואות עיני המשקיעים, וזאת במקום אל התוצאות הכספיות הנוכחיות שלהן. הדבר מוביל לכך שבבורסה אנרגיה ירוקה פשוט שווה יותר. 

עסקת מנורה מתבצעת בשווי של פי 10 מהספרים

העסקה בין מנורה ללאומי פרטנרס מדגימה זאת היטב. מנורה אנרגיה רשומה בספרי מנורה בשווי של 80 מיליון שקל, בעוד העסקה מתבצעת לפי שווי של עד 940 מיליון שקל — יותר מפי 10. מכיוון שהכסף יוזרם לתוך החברה, והעסקה מותנית בכך שמנורה תזרים 250 מיליון שקל, יעמוד שווי החברה לאחר העסקה על קצת יותר מ־1.1 מיליארד שקל. לא יהיה זה בלתי סביר להניח שהשווי שעל פיו תונפק החברה, לא יאוחר ממרץ 2022, יהיה גבוה עוד הרבה יותר. 

מנורה אנרגיה לא לבד. במרץ דיווחה אנלייט על מגעים מתקדמים לרכישת שליטה (90%) בחברה אמריקאית פרטית תמורת 390 מיליון דולר, כשביתרת המניות ימשיכו להחזיק בעלי החברה הנוכחיים. לחברה הזו יש צבר פרויקטים בפיתוח בהיקף של פי 3 מזה של אנלייט, אולם שווייה בעסקה — 430 מיליון דולר (כ־1.4 מיליארד שקל) — הוא פחות מרבע מזה של אנלייט הציבורית. אנלייט נסחרת כיום לפי שווי של 6 מיליארד שקל, יותר מפי 4 לעומת שווי החברה האמריקאית. ויש דוגמאות נוספות.

במילים אחרות, כשאנרגיה ירוקה פוגשת את הבורסה, בעלי החברה פוגשים את הביטוי החביב על כל יזם ומשקיע — הצפת ערך.  


מתחם סולארי בעמק חפר, צילום: דוד הכהן מתחם סולארי בעמק חפר | צילום: דוד הכהן מתחם סולארי בעמק חפר, צילום: דוד הכהןשיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות