אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דני ענק יצעיד קדימה את טרמינל X לצד אסוס צילומים: אוראל כהן, איי פי

דני ענק יצעיד קדימה את טרמינל X לצד אסוס

חברת האחזקות הדנית של אנדרס הולך פובלסן, מבעלי אסוס ומומחה עולמי באי קומרס, תשקיע 21.7 מיליון דולר באתר של קבוצת פוקס תמורת 8% מהמניות. הראל ויזל צופה כי המהלך יביא משקיעים נוספים: “תחשבו לאן אפשר להגיע עם גוף כזה”

14.06.2021, 08:38 | אורנה יפת וליטל סמט

איש העסקים הדני אנדרס הולך פובלסן, הבעלים של אתר הסחר הבריטי אסוס, ישקיע 21.7 מיליון דולר באתר קניות האונליין טרמינל X של קבוצת פוקס, שבשליטת הראל ויזל. זאת תמורת 8% מהמניות, לפי שווי של 250 מיליון דולר לפני הכסף. אחרי ההנפקה לציבור של טרמינל X, שצפויה ביולי, יחזיק הולך פובלסן בכ־10.1% מהון המניות של טרמינל X. במקביל תרכוש קבוצת פוקס 4% ממניות אקס.טי — של עידן עופר ואודי אנג'ל וחברת הורוביץ יאנג — תמורת כ־10 מיליון דולר. הבעלות על טרמינל איקס נחלקת כיום בין פוקס (59.7%), עופר ואנג'ל (26.5%) ויאנג (13.75%).

קראו עוד בכלכליסט:

הולך פובלסן ירכוש את המניות בהנחה של 15% עד 30% ממחיר המניה הצפוי בהנפקה, בתקווה כי השקעתו תסייע בתמחור ובשיווק ההנפקה מול משקיעים בינלאומיים אחרים, בהיותו מוכר בעולם כמומחה באי קומרס. כמו כן מניותיו חסומות למכירה למשך 12 חודשים, מה שמקנה לו גם כן זכות להנחה עליהן.

מימין הראל ויזל ואנדרס הולך פובלסן , צילומים: אוראל כהן, איי פי מימין הראל ויזל ואנדרס הולך פובלסן | צילומים: אוראל כהן, איי פי מימין הראל ויזל ואנדרס הולך פובלסן , צילומים: אוראל כהן, איי פי

ממצגת שפרסמה טרמינל איקס בשבוע שעבר, עולה כי שווי האתר, לפי מכפיל 4 על המכירות, עומד על כ־1.2 מיליארד שקל, ובהנפקה עשוי להגיע ל־1.5 מיליארד שקל. מכירות טרמינל X ב־12 החודשים האחרונים, כולל רבעון ראשון של 2021, הגיעו ל־294 מיליון שקל. ב־2018, בה הושק האתר, עמדו מכירותיו על 30 מיליון שקל. ב־2019 הן עלו ל־80 מיליון שקל, וב־2020 הם זינקו ל־226 מיליון שקל.

יותר ממלכת בריטניה

הולך פובלסן הוא הבעלים של קמעונאית האופנה הדנית בסטסלר (Bestseller), שלה 11 מותגים, ובהם ג’ק אנד ג’ונס, אונלי וורו מודה. החברה מפעילה 2,700 חנויות ב־38 שווקים בעולם, ומוצריה נמכרים בכ־15 אלף חנויות כלבו. הולך פובלסן הוא בעל אחזקה של 26% באסוס, וכן יש לו אחזקות ברשת המצרכים המקוונת נמליג (Nemlig) ובחברת התשלומים קלרנה (Klarna). הוא משמש כיו”ר הדירקטוריון של חברת הקמעונאות הדנית Intervare, והוא גם בעל מניות, 10.1%, ברשת האופנה הגרמנית Zalando.  

את ההשקעה בפוקס יעשה פבלסן באמצעות חברת האחזקות של המשפחה Heartland, שמשקיעה גם ב־About You, Klarna, WhiteAway, Numis, &Tradition, Normal and Nemlig, וכן בסטארט־אפים כמו African Leadership University, Neocles, Plandisc and Founders.  

נראה שפבלסן לא מאמין גדול בחנויות פיזיות. בפברואר האחרון רכשה אסוס את מותגי טופמאן וטופשופ מקבוצת ארקדיה הקורסת תמורת 295 מיליון פאונד, והחליטה לסגור את כל חנויות המותגים ברחבי העולם. מותגים אלה נמכרים כיום רק באונליין. 

שווי ההון של פובלסן עומד על 13.7 מיליארד דולר, כך לפי מגזין “פורבס”, שאף דירג אותו במקום ה־161 ברשימת המיליארדרים. הונו זינק בשנה האחרונה מ־8 מיליארד דולר באפריל 2020. הוא דורג כאדם העשיר ביותר בסקוטלנד, ובמקום ה־28 בבריטניה, לפי הרשימה השנתית של “הסנדיי טיימס”. “העניין הוא לא הכסף. הצלחה אמיתית נמדדת במדדים אחרים לגמרי”, אמר בריאיון נדיר ל”פורס גאזט”. “אנחנו עסק משפחתי, וההשפעה המשמעותית וההתלהבות שאנחנו מצליחים לייצר באמצעות העסק שלנו זה מה שחשוב”. הוא מחזיק ביותר מ־1% מהקרקעות בסקוטלנד ונחשב לבעל הקרקעות הפרטי הגדול ביותר בממלכה, אפילו יותר מהמלכה. הוא מחזיק ב־930 אלף דונם קרקעות בבריטניה על פני 13 נחלות ובשווי של 120 מיליון ליש”ט. בבעלותו גם שמורה גדולה ברומניה המגנה על זאבים ודובים.

אנדרס הולך פובלסן ורעייתו מבעלי אסוס, צילום: אי פי איי אנדרס הולך פובלסן ורעייתו מבעלי אסוס | צילום: אי פי איי אנדרס הולך פובלסן ורעייתו מבעלי אסוס, צילום: אי פי איי


"זו דרמה"

המפגש בין ויזל לבין פובלסן נערך לראשונה לפני מספר חודשים. צוות של פוקס הציג בפני פובלסן את פעילות הקבוצה,ו פובלסן מצדו התעניין בפעילות של טרמינל X. 

"זה היום הכי מרגש במה שעשינו ב־30 שנה האחרונות של הפעילות שלנו”, אמר ויזל. “הבעלים של אסוס, זולנדו ו־About you הוא שחקן האי קומרס הגדול בעולם והוא בחר בטרמינל X כשותף שלו לדרך. הוא מאמין בטרמינל X ובתוצאות שלה, באיך שהיא מנוהלת ועובדת, ונכנס שותף איתנו להמשך פיתוח האתר. מבחינתי אין אמון עולמי גדול יותר מאשר לקבל את התמיכה הזו. זו הבעת אמון הגדולה והחזקה ביותר מכל מה שעשינו עד היום. זה גוף הריטייל והאונליין הכי גדול אחרי קבוצת אינדיטקס (קבוצת זארה). זו דרמה. זה הגוף הכי מקצועי שבחן לעומק את כל הפרטים בנוגע לקצב הגדילה, ממוצע עסקה, הלוגיסטיקה והאוטומציה, הניהול, וסימן וי על הכל". 

ויזל רמז לשיתופי פעולה עתידיים בין מותגי הקבוצות ואף לאפשרות לקבל זיכיון של חלקם: "זה לא אומר שמחר יהיו לנו את כל המותגים האלה, אבל תחשבו לאן אפשר להגיע עם גוף כזה". כבר כיום בטרמינל איקס נמכרים כמה ממותגי פובלסן. 

ניר הורוביץ, מנכ"ל טרמינל איקס ובעל מניות באתר: "זו קבוצה שתעזור לנו לממש את הפוטנציאל. יש להם המון קשרים ויכולות והם יעזרו לנו להיות השחקן המוביל בישראל ולהיות שחקן עולמי. נדע לתת מגוון יותר גדול לצרכן ונשפר עוד יותר את המגוון ומהירות השילוח וניתם שירות טוב עוד יותר". 

את העסקה ליוותה מטעם קבוצת פוקס עו”ד איה בן דוד אשבל, סמנכ"לית ויועצת משפטית של החברה, ואת טרמינל איקס מלווה בהנפקה ובעסקה הנוכחית בית ההשקעות ווליו בייס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות