אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כיצד חוסר הודאות בענף הנדל"ן משפיע על תחום ההתחדשות העירונית?

עו"ד ונוטריון אילן גלזר על הסיבות לחוסר ההחלטיות ולעיכובים בתחום ההתחדשות העירונית, ועל דרכים לשיפור המצב

14.06.2021, 09:36 | בשיתוף מערכת שורת הרווח


היעדר יציבות שלטונית, קורונה, לחימה בעזה ושלל פרמטרים נוספים הובילו לבעיה הגדולה ביותר בענף הנדל"ן כיום – חוסר ודאות. בתחום ההתחדשות העירונית, גורם חוסר הודאות למגוון בעיות, בהן חוסר החלטיות של גורמי המפתח ועיכובים רבים בוועדות התכנון והאישור. כיום, אישור פרויקט תמ"א 38 הוא תהליך שנמשך בין 8 ל-10 שנים, וכשמדובר על אישור פרויקט פינוי בינוי הזמנים ארוכים אף יותר ועומדים על 12-15 שנים. 

עו"ד ונוטריון אילן גלזר, המתמחה בהתחדשות עירונית, מצביע על שלושה גורמים עיקריים לחוסר הודאות ולהימשכות התהליכים בתחום: הגורם התכנוני, שניסיונות לקצר אותו נעשו, לדוגמה, באמצעות רפורמת המרפסות; הגורם האנושי, הווה אומר הדיירים הסרבנים, שגם ההתמודדות מולם צפויה להתייעל עם כניסת הממשלה החדשה וקידום החקיקה בנושא; והגורם הכלכלי, שמושפע משמעותית מאי היציבות השלטונית במדינה וברשויות המקומיות עצמן. 

עו"ד גלזר מספר כיצד קיצור תקופת התמ"א ללא מציאת חלופה בת מימוש מגביר את חוסר הודאות וצפוי להקטין משמעותית את כמות היתרי הבנייה בתחום ההתחדשות העירונית, אך מציין גם פעילות מבורכת של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ובפרט של הצוות להסרת חסמים, צוות שיישום המלצותיו עשוי להביא לקיצור של לוחות הזמנים בענף ולשגשוג אמיתי וראוי של תחום ההתחדשות העירונית.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות