אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ליברמן: "לא תהיה העלאת מיסים" צילום: דוברות האוצר

ליברמן: "לא תהיה העלאת מיסים"

שר האוצר רק נכנס לתפקידו וכבר שיחרר הבוקר שלל הצהרות: לפקידות הבכירה במשרדו הוא הבהיר כי "אין פקידי אוצר, יש דרג מקצועי, אבל יש רק מנכ"ל אחד". מאוחר יותר בישיבת סיעתו אמר כי "הארכת האבטלה לבני פחות מ-45 תופסק בסוף יוני" וכי "אנו מתנגדים להעלאת מסים, לא תהיה השתוללות בנושא התקציב"

14.06.2021, 12:25 | שלמה טייטלבאום, צבי זרחיה ושחר אילן

שר האוצר החדש אביגדור ליברמן הושבע רק אתמול, אבל הבוקר כבר ממהר לשחרר הצהרות.

הבוקר (ב') הגיע ליברמן לפגישת עבודה ראשונה עם הנהלת האוצר והבהיר כי הוא מכבד את הדרג המקצועי, אך לא עובד אצלו. לדבריו הוא מבקש ליצור היררכיה בין ראשי האגפים למנכ"ל ומבקש להסתער על משימת בניית התקציב. ליברמן הבהיר כי המשימה הכי חשובה היא להעביר את התקציב, ושזה  יהיה מאוזן, אחראי, וממלכתי. 

קראו עוד בכלכליסט:


אביגדור ליברמן בטקס חילופי שרי האוצר במשרד האוצר, צילום: דוברות משרד האוצר אביגדור ליברמן בטקס חילופי שרי האוצר במשרד האוצר | צילום: דוברות משרד האוצר אביגדור ליברמן בטקס חילופי שרי האוצר במשרד האוצר, צילום: דוברות משרד האוצר

צעדיו הראשונים של ליברמן במשרד האוצר הולמים את הצהרתו כי "כלכלה זה גם הרבה פסיכולוגיה". בפגישתו הבוקר הוא העביר ליברמן מספר מסרים לאנשי המשרד.

לגבי יחסו לדרג המקצועי, הוא רמז כי בשונה מקודמו הוא איננו מתייחס לעובדים במשרד כ"פקידים" אלא כ"דרג מקצועי" וכי הוא רואה את משימתו הראשונה כמשימת שיקום של המורל, של גאוות היחידה של גורמי המקצוע במשרד. עם זאת הוא הדגיש: "אני לא מתכוון לעבוד אצלכם, אבל אני כן מתכוון לעבוד איתכם".

ליברמן הבהיר כי מעמדו של מנכ"ל האוצר הנכנס רם בלינקוב יהיה מרכזי ויציב, וכי "מבחינתי יש רק מנכ"ל אחד". הבהרה זו מלמדת כי ליברמן למד לעומק את הקשיים שעלו בוועדת קוצ'יק שנועדה להסדיר את יחסי העבודה במשרד, וכי הוא סבור כי בכוחו ובכח בלינקוב להשליט סדר בין כל ראשי האגפים. 

עוד הדגיש ליברמן כי העבודה עימו צפויה להיות אינטנסיבית וישירה. הדבר בא לידי ביטוי בכך שהוא כינס את הישיבה כבר לשעה 8 בבוקר, והודיע כי מעתה מדי יום שלישי יתקיימו ישיבות הנהלה בשעה 07:30 בבוקר והוא מבקש להקפיד על זמנים. מדובר בשעה מוקדמת למדי עבור משרד שמתחיל לפעול סביב השעה 9. 

"לא תהיה העלאת מיסים"

בישיבה סיעתו ישראל ביתנו שכינס ליברמן מאוחר יותר בצהרים הוא אמר כי "לא תהיה העלאת מסים. אנו מתנגדים להעלאת מסים, לא צריך להעלות מסים ולא תהיה השתוללות בנושא התקציב".

ליברמן הוסיף: "אני שומע שאומרים לא לשים לב לגירעון, להוצאה, ליחס החוב-תוצר, אבל אנחנו כן שמים לב לזה. זה חשוב שננהל תקציב אחראי וממלכתי. לא יהיו מסים ולא תהיה השתוללות בכל הפרמרטים המאקרו-כלכליים".

עוד אמר כי "אנחנו רוצים לאשר את התקציב. אמרתי שתפקידי הוא קודם כל לשקם את המורל של הדרג המקצועי, לתת להם לעבוד".

ביחס לחל"ת אמר ליברמן כי הארכת האבטלה לבני פחות מ-45 תופסק בסוף יוני. לדברי ליברמן, "יש מחסור חמור בעובדים ואין שום סיבה שאנשים יקבלו דמי אבטלה ולא יכנסו לעבוד". 

שר האוצר הנכנס הוסיף: "אני מתכוון לקבל החלטות נכונות ולא פופולריות. אבטלה זו לא חגיגה לנצח". ליברמן הבהיר שבכוונתו לסיים בסוף החודש את הארכות דמי האבטלה למובטלי הקורונה שנמצאים מתחת גיל 45. 

עוד הבהיר ליברמן כי כוונת הממשלה לעודד את לימודי הליבה במגזר החרדי תיעשה באמצעות תוספות תקציבים ולא הפחתה. "אנחנו לא הולכים לפגוע באף אחד, אלא לתת תמריצים. אנחנו רוצים לחזק את בתי הספק הממלכתיים חרדיים". לדבריו," זה דבר קריטי שכל הדור הצעיר במגזר החרדי, יקבל בגרות ויוכל לרכוש מקצוע ולעמוד כלכלית על הרגלים ולא להיות תלוי בקצבאות". בפועל כמובן גם אם ההשקעה בחינוך הממלכתי חרדי תצליח, מדובר רק במיעוט קטן.

בפניה לציבור החרדי אמר ליברמן: "אני לא נוקם ונוטר אין לי שום עניין לסגור חשבונות עם חרדים. אני מכבד את אורח החיים של הציבור החרדי. אנחנו לא מתערבים אצלם ולא מוכנים שיתערבו אצלנו ודורשים מצב של חיה ותן לחיות".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות