אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנהלות בכירות בפנייה לשרים: "דרוש יותר שוויון מגדרי במינוי בכירים" צילומים: אבי אוחיון, לע"מ, עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

מנהלות בכירות בפנייה לשרים: "דרוש יותר שוויון מגדרי במינוי בכירים"

6 בכירות בשירות הציבורי פנו מכתב לשרי הממשלה בקריאה למנות נשים לתפקידים משמעותיים. רק 4 נשים מכהנות כמנכ"ליות ב־35 המשרדים

15.06.2021, 07:04 | צבי זרחיה

שש נשים בכירות המשמשות בתפקידי מנכ"ל בשירות הציבורי פנו אתמול אל שרי הממשלה החדשה בבקשה למנות נשים לתפקידים בכירים.

הפונות הן: הממונה על התחרות שהודיעה לאחרונה על פרישתה מיכל הלפרין, מנכ"לית המשרד לשוויון חברתי יעל מבורך, מנכ"לית משרד התקשורת לירן אבישר־בן חורין, מנכ"לית משרד המדע והטכנולוגיה שי־לי שפיגלמן, יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה, וראשת הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור וממלאת מקום ראש הרשות להגנת הפרטיות ד"ר שלומית ווגמן־רטנר.

קראו עוד בכלכליסט:

בממשלה היוצאת כיהנו שלוש נשים כמנכ"ליות של משרד ממשלתי, ועוד אחת כממלאת מקום. האפוטרופסית הכללית וכונסת הנכסים הרשמית סיגל יעקבי משמשת מאז ספטמבר 2019 גם כממלאת מקום מנכ"ל משרד המשפטים.

מבורך ואבישר־בן חורין ימשיכו בתפקידן עם כניסת השרים למשרדיהם: מירב כהן למשרד לשוויון חברתי ויועז הנדל למשרד התקשורת. עדיין לא ברור אם תימשך כהונתה של שפיגלמן, וההחלטה נתונה בידיה של שרת המדע הנכנסת אורית פרקש הכהן.

בנוסף, יאיר לפיד החליט אתמול למנות את נעמה שולץ כמנכ"לית משרד ראש הממשלה החלופי. המינוי יאושר בקרוב. שולץ משמשת כיום בהתנדבות סגן כיו"ר קק"ל ויו"ר ועדת הכספים של הארגון מטעם יש עתיד, וזוכה להערכה מקצועית בתפקידה. היא עובדת שנים רבות עם לפיד, היתה עמו בלשכת שר האוצר בעת ששימש בתפקיד בשנים 2014-2013, ונמנית עם האנשים הקרובים לו ביותר.

במכתבן לשרי הממשלה הסבירו הבכירות כי "בימים אלה מכוננת בישראל ממשלה חדשה. בנקודת זמן חשובה זו ברצוננו להסב את תשומת לבכם לצורך לבצע מאמץ להגברת השוויון המגדרי במינויים לתפקידי ניהול בכירים בשירות הציבורי. לצערנו, מספרם של הנשים המכהנות היום בתפקידי ניהול בכירים הנו מועט. 

מימין: הממונה על התחרות מיכל הלפרין וראשת הרשות לאיסור הלבנת הון שלומית ווגמן־רטנר. קריאה לנשים להיאבק על תפקידים, צילום: אוראל כהן, דנה קופל מימין: הממונה על התחרות מיכל הלפרין וראשת הרשות לאיסור הלבנת הון שלומית ווגמן־רטנר. קריאה לנשים להיאבק על תפקידים | צילום: אוראל כהן, דנה קופל מימין: הממונה על התחרות מיכל הלפרין וראשת הרשות לאיסור הלבנת הון שלומית ווגמן־רטנר. קריאה לנשים להיאבק על תפקידים, צילום: אוראל כהן, דנה קופל

כך, למשל, רק בארבעה מבין 35 משרדים מכהנות מנכ"ליות וזהו מספר מועט הן באופן יחסי לחלקן של נשים בחברה והן באופן מוחלט. "בשירות המדינה משולב כיום מספר מועט יחסית של נשים בתפקידי ניהול של מערכות וארגונים", הן מוסיפות, "דוגמת מנהלות כלליות של משרדי ממשלה, רשויות לאומיות וארגונים גדולים בעלי מאות ואלפי עובדים".

"שינוי משמעותי בניהול"

הבכירות ממליצות לשרים להגדיל את הייצוג הנשי במשרדיהם גם בשל התוצאות הצפויות לעבודתן. "אנו משוכנעות כי הבחירה בגיוון מגדרי תשיא ערך רב לפעילותכם במשרדים השונים, ולמימוש יעדיכם, וכפועל יוצא גם לחברה הישראלית בכללותה. פנייתנו מקבלת משנה תוקף לאור המצב הנוכחי שבו מספר משמעותי של משרות בכירות ממתין לאיוש קבוע לאחר תקופה ארוכה שבה לא בוצעו מינויים".

"אנו תקווה כי הממשלה הנכנסת תהיה פורצת דרך לא רק במספר הנשים אשר עתידות לכהן בה כשרות, אלא גם בפעילותה לקידום מהותי ואמיתי של השוויון המגדרי בממשלה ובמשרות הבכירות בה", הן מסיימות את מכתבן. "אנו סבורות ששינוי זה יקרין וישפר גם את המצב בסקטור הפרטי, ויחולל שינוי של ממש בחברה כולה".

הלפרין הוסיפה כי "הקריאה היא לא רק לשרים ולשרות, אלא גם לנשים המועמדות עצמן: שימו את שמכן כמועמדות ותיאבקו כדי לקבל את המשרות בצמרת. אתן ראויות להן, אתן תביאו איתכן התקדמות ותפרצו דרך לנשים נוספות שיבואו אחריכן".


מימין יעל מבורך, לירן אבישר בן חורין ונעמה שולץ חדש, צילומים: אבי אוחיון, לע"מ, עמית שעל מימין יעל מבורך, לירן אבישר בן חורין ונעמה שולץ חדש | צילומים: אבי אוחיון, לע"מ, עמית שעל מימין יעל מבורך, לירן אבישר בן חורין ונעמה שולץ חדש, צילומים: אבי אוחיון, לע"מ, עמית שעלשפיגלמן אמרה כי "מיעוט מנכ"ליות ונשים בתפקידים בכירים הוא תעודת עניות למגזר הציבורי בפרט ולחברה הישראלית כולה. נכון, המגזר הציבורי הוא זירה מורכבת שדורשת הרבה אסרטיביות ומלחמה יומיומית בחסמים בירוקרטיים — אבל אני בטוחה שנשים יכולות למלא את התפקידים האלה בצורה נפלאה ולחולל שינוי משמעותי בתפיסת הניהול של המגזר הציבורי כולו. כולי תקווה שהממשלה החדשה, שמציגה מספר שיא של משרות בישראל, תוביל גם לעלייה במספר הנשים שעובדות בצמתים מרכזיים ובתפקידים בכירים".

"נוכחות של שרות בממשלה"

יו"ר רשות ניירות ערך מדגישה כי מינוי לתפקידי מפתח צריך להיעשות רק על בסיס כישורים וניסיון רלבנטי. ומוסיפה: "אנחנו רואים מגמת שיפור במינוי של נשים לתפקידי מפתח שבאה לידי ביטוי בנוכחות הדומיננטית של השרות בממשלה, שמבשרת על רוח חדשה ורעננה. חשוב שנמשיך לתמוך, לעודד ולהעלות את המודעות לכך שיש נשים מוכשרות ומיומנות שיכולות לכהן בתפקידים בכירים״.

ווגמן־רטנר הוסיפה כי "לצד הבשורה שבמינוי מספר שיא של שרות בממשלה יש כעת הכרח לשנות את המצב גם בפקידות הבכירה ובשירות הציבורי. מעט מדי נשים מכהנות בתפקידי מפתח בהובלת המדינה והכלכלה, וזה לא בגלל שאין מספיק מנהלות מוכשרות. אני קוראת לממשלה לנצל את העיתוי הנוכחי שבו פנויות עשרות משרות בכירות ולפעול לקידום ייצוג אמיתי ושוויוני של נשים מוכשרות לתפקידים משמעותיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות