אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שהפיצול לא יהפוך לחיסול צילום: יאיר שגיא

דעה

שהפיצול לא יהפוך לחיסול

יש להניח שתוכניות העבודה שהציג גדעון סער מזעזעות את הבוסית שלו מפעם, עדנה ארבל, שהפכה לאחד הסמלים הבולטים של אקטיביזם האכיפה הפלילית. סער מצידו מדבר על ריסון הגרזן הפלילי - וגם על פיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה

15.06.2021, 07:40 | משה גורלי

העוזר המשפטי של פרקליטת המדינה לשעבר עדנה ארבל חזר אתמול למשרד המשפטים כשר המשפטים. יש להניח שתוכניות העבודה שהציג גדעון סער בטקס החלפת שרי המשפטים, מזעזעות את הבוסית מפעם. ארבל הפכה לאחד הסמלים הבולטים של אקטיביזם האכיפה הפלילית, וסער מדבר על ריסון הגרזן הפלילי. על דה־פליליזציה בעבירות קלות ועל המרת עבירות נוספות בברירת קנס.

קראו עוד בכלכליסט:

וכמובן פיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה. ״נקווה שהפיצול לא יהפוך לחיסול״, העיר השר היוצא בני גנץ. והיועץ אביחי מנדלבליט מצא דרך מקורית להתייחס לנושא. הוא נאחז בפרשת השבוע שעסקה בקורח ועדתו שנבלעו באדמה. ולמה נבלעו? כי המחלוקת שעוררו לא היתה לשם שמים. האם מחלוקת פיצול היועץ היא לשם שמים? היועץ לא גילה את דעתו, אבל התשובה היא בהחלט חיובית. הנימוקים בעד ונגד הם רציניים וראויים לליבון מעמיק.

כיוון שבדעת סער להריץ את הפיצול כבר לקדנציה שלאחר מנדלבליט, עליו להשלים את מלאכת החקיקה בתוך כמה חודשים, מקסימום עד אוקטובר שאז יש לכנס את ועדת האיתור לבחירת מחליפו של מנדלבליט. לוח הזמנים מעיב מעט על האפשרות לדיון מעמיק. אבל אם הכל יסתייע, מנדלבליט יהיה אחרון היועצים העוצמתיים שחלשו על אכיפת החוק (הפלילי, האזרחי, הכלכלי, הבינלאומי) בממשלה ובציבור. אחריו יהיו תובע כללי ויועץ משפטי עצמאיים ונפרדים זה מזה.

היועמ"ש אביחי מנדלבליט, צילום: שלו שלום היועמ"ש אביחי מנדלבליט | צילום: שלו שלום היועמ"ש אביחי מנדלבליט, צילום: שלו שלום

לתובע הכללי צפויה הרבה עבודה. ״בישראל יש שטחים נרחבים שהחוק לא שולט בהם״, אמר סער, "בנגב, בגליל, בלוד, בדרום תל אביב״. מישהו העיר: ״שכחת את הממשלה היוצאת״. סער השיב: ״על זה דיבר לפניי בני גנץ״. ועל מה שדיבר גנץ – הלבנת שחיתות, שוחד בחירות, פיטורי יועץ (לא לפצל, לחתוך החוצה) – יהיה מעניין לשמוע ממנו עוד פרטים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות