אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיא כל הזמנים: משכנתאות בהיקף של 9.5 מיליארד שקל במאי צילום: אוראל כהן

שיא כל הזמנים: משכנתאות בהיקף של 9.5 מיליארד שקל במאי

לפי בנק ישראל, מדובר בנתון הגבוה ב-37% לעומת הממוצע ב-12 החודשים האחרונים; הנתון הגבוה נובע הן מעלייה בכמות המשכנתאות, והן מעלייה בהיקף המשכנתא הממוצעת בשל התייקרות הנדל"ן

15.06.2021, 11:55 | עירית אבישר

שוק המשכנתאות שובר שיאים: מנתונים שפרסם היום (ג') בנק ישראל עולה כי היקף המשכנתאות בחודש מאי עמד על 9.5 מיליארד שקל. מדובר בשיא כל הזמנים. 

זהו נתון הגבוה ב-82% לעומת מאי אשתקד, וגבוה ב-37% לעומת הממוצע ב-12 החודשים האחרונים.

קראו עוד בכלכליסט:

השיא האחרון היה במרץ אשתקד, אז נלקחו משכנתאות בהיקף של 8.7 מיליארד שקל. היה זו בחודש בו פרץ משבר הקורונה, ורוכשי דירות מיהרו לסגור עסקאות בשל אי הוודאות שהייתה בשווקים באותו הזמן. 

ואולם כעת השיא נובע משילוב של גידול בהיקף הפונים לבצע משכנתא, ובנוסף לכך מהתייקרות מחירי הנדל"ן שמביאה לגידול בהיקף המשכנתאות.


פרויקט מגורים במעלות, צילום: גיל נחושתן פרויקט מגורים במעלות | צילום: גיל נחושתן פרויקט מגורים במעלות, צילום: גיל נחושתן


הגאות בשוק הדיור והמשכנתאות נובעת מהבעיה הבסיסית של בעיית היצע בשוק הנדל"ן בישראל. ואולם לכך יש להוסיף את העובדה שאין כרגע באופק צפי לשינוי ברמת המחירים, היות ובשל המצב הפוליטי שהיה בשנתיים האחרונות, לא בוצעו צעדים של המדינה לטיפול בשוק הנדל"ן. מצב זה גורם לרוכשים להסתער ולמהר לרכוש דירות, מתוך ציפייה שהיעדר הטיפול בשוק הנדל"ן יביא לכך שהמחירים ימשיכו לעלות בתקופה הקרובה.

נציין כי מבחינת הריבית במשכנתאות - זו שמרה על יציבות גם בחודש מאי. כך למשל הריבית הממוצעת במסלול השקלי בריבית קבוע עמד על 3.1% כמו בחודש אפריל. רמה זו נותרה יציבה מאז יולי אשתקד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות