אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
8 נקודות פתיחה טובות לממשלה החדשה צילום: רויטרס

דעה

8 נקודות פתיחה טובות לממשלה החדשה

החל ממינויים שמשדרים מקצועיות, דרך תקשורת חדשה ומשופרת עם אנשי המקצוע ועד לרצון המשותף להעביר תקציב, אלו רק כמה סיבות לחוזקת הממשלה הנכנסת

15.06.2021, 15:03 | רונן מנחם

השיר האלמותי של להקת סקורפיונס, רוחות של שינוי, מתנגן אצלי מאתמול בערב, כשהממשלה זכתה לאמון הכנסת והשרים הושבעו . למעשה, השיר הזה מתנגן אצלי כבר שנתיים לפחות ולא בכדי. לא חושב שהייתה עוד ממשלה עם דיסוננס של רוב דחוק כל כך ומטלות רבות ומכריעות כל כך מהיום הראשון.

קראו עוד בכלכליסט:


לא מעט אנשים חושבים שימיה של הממשלה החדשה יהיו קצרים. על הקשיים שיעמדו בדרכה דיברו ועוד ידברו רבים. אני רוצה להתייחס לתנאי הפתיחה שלה וחושב שהם דווקא טובים וכך גם הסיכויים שתשרוד. הנה כמה סיבות.


נפתלי בנט ויאיר לפיד ישיבת ממשלה ראשונה, AFP נפתלי בנט ויאיר לפיד ישיבת ממשלה ראשונה | AFP נפתלי בנט ויאיר לפיד ישיבת ממשלה ראשונה, AFP


1) אנשים צריכים לאהוב את מה שהם עושים

ממשלת ישראל החדשה נבנתה כך ששרים רבים רצו מאוד את התיקים שיקבלו. המינויים משדרים מקצועיות. שילוב של תחושת שליחות, עניין ורצון להשפיע, לבנות דברים מחדש. זו נקודת פתיחה טובה לממשלה החדשה.

2) אנשים צריכים ללמוד מאנשי מקצוע

לא אחת ראינו בקדנציות האחרונות עימותים קשים בין שרים לבין פקידים בכירים במשרדיהם. זה לא שידר מקצועיות ולא אפשר המשכיות. מהמינויים החדשים שמוזכרים במשרדי ראש הממשלה והאוצר כבר עולה כי ההתקשרות הפעם עשויה להיות משופרת יותר. זו נקודת פתיחה טובה לממשלה החדשה.

3) אנשים צריכים לרצות לשנות

לאחר 12 שנות שלטון של מפלגה מובילה אחת, הרבה דברים יכולים להיעשות אחרת. במשך השנים הציגו אנשי מקצוע, כמו גם פוליטיקאים, שינויים שצריכים לעשות במשק, בחברה ובתשתיות. הם הסבירו שזו הדרך היחידה לשפר את פריון העבודה והייצור. זו הזדמנות לייצר סדר יום חדש. זו נקודת פתיחה טובה לממשלה החדשה.

רונן מנחם, צילום: יריב כץ רונן מנחם | צילום: יריב כץ רונן מנחם, צילום: יריב כץ


4) אנשים חייבים לשנות

זה שלוש שנים אין למדינת ישראל תקציב וכנגזר מכך אין סדרי עדיפויות, הסדרים, תקציבים מתאימים ותכנית פעולה עסקית. לא תמצאו עוד מדינה מפותחת בעולם במצב הזה. הרבה בעיות מבניות שחיכו למדיניות כלכלית מוצהרת תתבענה כעת את פתרונן. המשקיעים הזרים וסוכנויות דירוג החוב מחכים בסבלנות שזה יקרה וארגון ה-OECD אף שטח בפנינו תכניות עבודה. עכשיו, עם הקמת הממשלה החדשה, אזלו התירוצים ויש לפעול מיד. הפעם, מאה ימי חסד אינו ביטוי סימבולי. לכן, זו נקודת פתיחה טובה לממשלה החדשה.

5) יש מומנטום

היציאה המהירה, יחסית, מהקורונה (הגם שגבתה מחיר לא קטן והשלכותיה על שוק העבודה עודן בעיצומן) והסיום של סבב הלוחמה מותירים סוג של שולחן נקי ומומנטום לנקיטת הצעדים הכלכליים הנחוצים. סבב הלוחמה אף חידד את הזיקה בין המערכת הכלכלית למערכת החברתית בישראל ואת זה יכולה וצריכה הממשלה החדשה למנף. קל יותר להראות מה עלול לקרות כשאין שיתוף פעולה והבנה הדדית. זו נקודת פתיחה טובה לממשלה.

6) ניגודים נמשכים

כנגד הממשלה החדשה טוענים כי תתקשה לתפקד עקב ההבדלים הגדולים בין המפלגות החברות בה. לדעתי-ההפך הוא הנכון. לנוכח האתגרים העומדים בפני המשק, הדרך הנכונה ביותר תהייה לוותר, לשתף פעולה בין מרכיבי הממשלה, לקרב ולהציע לציבור משנה כלכלית וחברתית מאוזנת ומתוכללת, כזו שתסייע להקטין את הקיטוב החברתי המעיק ובהמשך תצמצם גם את אי השוויון החברתי. זו נקודת פתיחה טובה לממשלה החדשה.

7) נטל ההוכחה

על כל ממשלה חדשה רובץ נטל ההוכחה. דווקא בשל הביקורת הקשה והנוקבת על הממשלה עוד טרם החלה לעבוד, נראה כי הפעם השרים לא יראו בכך נטל-אלא נכס. הזדמנות להוכיח לכולם, גם לצופים בנו מעבר לים, שדווקא הפעם השלם יהיה גדול מסך חלקיו. גם זו נקודת פתיחה טובה לממשלה החדשה.

8) וכשהחלופה היא בחירות חמישיות, זו אולי נקודת הפתיחה הטובה ביותר לממשלה החדשה.

הצלחתה - הצלחתנו.רונן מנחם הוא כלכלן ראשי בבנק מזרחי טפחות


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות