אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
 השופטים בתיקי נתניהו שינו את החלטתם: הדיונים ייפסקו לשלושה שבועות צילום: רויטרס

השופטים בתיקי נתניהו שינו את החלטתם: הדיונים ייפסקו לשלושה שבועות

אחרי דחיית בקשת פרקליטי נתניהו והזוג אלוביץ' לעכב את העדויות בפרשת 4000, חזר בו בית המשפט וקבע כי הדיונים ייפסקו לשלושה שבועות, מה שיעניק להגנה כשבוע ללמידת התכתבויות אילן ישועה. ראש הרכב השופטים בביקורת חריפה על סנגורי ההגנה שהרימו את קולם: "כך לא מתנהגים בבית משפט"

16.06.2021, 15:45 | קובי נחשוני, Ynet

שינוי כיוון של בית המשפט: הרכב השופטים בבית המשפט המחוזי בירושלים דחה היום (רביעי) את בקשת הסנגורים של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו ושל בני הזוג אלוביץ' לדחות את הדיונים במשפט בשל העברת החומרים החדשים הצפויה מהפרקליטות, אך חזר בו כעבור שעות וקבע כי הדיונים יופסקו לשלושה שבועות. בהסדר שאליו הגיעו הצדדים נקבע כי התביעה תעביר לידי ההגנה התכתבויות שניהל מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה עם פוליטיקאים אחרים עד 28 ביוני, מה שישאיר להגנה כשבוע ללמוד אותן.  

קראו עוד בכלכליסט:

 ההתכתבויות שניהל ישועה לא נחשפו תחילה בפני ההגנה, ובפרקליטות טענו כי מדובר בשיקולי פגיעה בפרטיות. החלטת בית המשפט מגיעה אחרי דחיית הדד-ליין שניתן לפרקליטות עד להעברת החומרים החדשים לסנגורים. פרקליטי ההגנה מחו על ההחלטה במשך דקות ארוכות, ואף הודיעו שלא יחקרו עדים נוספים עד שיסיימו לעבור על החומר החדש - אף שהשופטים קבעו שהמשפט יימשך כמתוכנן עם סדר העדויות שנקבע מראש. 

אילן ישועה בביהמ"ש, צילום: יואב דודקביץ אילן ישועה בביהמ"ש | צילום: יואב דודקביץ אילן ישועה בביהמ"ש, צילום: יואב דודקביץ


ההגנה ביקשה מוקדם יותר לקבל כחמישה שבועות של דחייה בדיונים, שעשויים היו לגרור את חידוש המשפט לאחר החגים לאור יציאת בתי המשפט לפגרה ב-21 ביולי. ההגנה הסבירה כי אחרי שהפרקליטות תעביר את החומרים, יידרשו לה שבועיים נוספים ללמוד אותם, ואז כבר תחל פגרת בית המשפט. 

בתגובה להחלטת השופטים מחו בחריפות פרקליטיהם של בני הזוג אלוביץ', הרימו את קולם כלפי השופטים והצהירו שלא יחקרו את העדים הבאים. "פשוט נשב ונשתוק", אמרו. "מדובר בפגיעה אנושה בהגנה של הנאשמים". ראש הרכב השופטים, השופטת רבקה פרידמן-פלדמן, מתחה ביקורת חריפה על תגובת הסנגורים להחלטה הקודמת ואמרה כי היא הייתה בלתי-מקובלת. "כך לא מתנהגים בבית משפט", היא אמרה להם.

עו"ד מיכל רוזן-עוזר, פרקליטתה של איריס אלוביץ', מחתה על שמרשתה "נענשת" על כך שהפרקליטות לא העבירה לידי ההגנה את התכתבויות ישועה. לדבריה, "אנחנו לא יצרנו את התקלה הזו. לא יצרנו את הסיטואציה. לא יכול להיות שאת המחיר של האירוע הזה משלמת הגנת הנאשמים. זה לא ייתכן. אני לא אחקור את העדים האלה, אני אשב ואשתוק. אני לא יכולה לעשות את זה. זו פגיעה אנושה בהגנה של הלקוחה שלי. אני אומרת כאן דברים קשים אבל כך אני חושבת".

ההגנה ביקשה לעבור על החומר בזמן הפגרה

השופטים ביקשו מהסנגורים להמשיך מיד בחקירה הנגדית של ישועה, אבל הסנגורים של נתניהו והזוג אלוביץ' המשיכו להתעקש למחות על ההחלטה ובטונים גבוהים. בין היתר, הם מחו על כך שהשופטים גילו נדיבות יתר כלפי התביעה - כלשונם, שכן הפרקליטות ביקשה שבועיים להתארגן על העברת החומרים החדשים, וקיבלה הארכה של יותר משלושה שבועות. אחרי דין ודברים נמשכה החקירה הנגדית של ישועה. 

לפני שנדחתה הבקשה הסבירו עורכי הדין של נתניהו ואלוביץ', ז'ק חן ובעז בן צור, שאחרי שיקבלו את החומר החדש מהפרקליטות - ככל הנראה רק בעוד שבועיים - יידרש להם זמן רב ללמוד אותו, והם מבקשים לעשות זאת בזמן הפגרה. לדבריהם, לא מדובר בניסיון לסחבת במשפט, אלא ב"תוצאה ישירה של הסתרת המידע מצד התביעה". כשהשופטת שאלה אם הכוונה היא לאחרי החגים, השיב פרקליטו של אלוביץ' כי אמנם יש עוד כמה ימי דיונים בספטמבר, אך "אולי דחייה עד אחרי החגים זה מה שנגזר עלינו". לדבריו, את מועדי ישראל לא הם קובעים.

רה"מ לשעבר בנימין נתניהו, AP רה"מ לשעבר בנימין נתניהו | AP רה"מ לשעבר בנימין נתניהו, AP


לטענת פרקליטי אלוביץ' ונתניהו, לחומרים שתעביר הפרקליטות מההתכתבויות של ישועה יש השפעה על העדויות הבאות שאמורות להישמע - הן של עובדי וואלה והן של אבי ברגר, שהיה מנכ"ל משרד התקשורת. לכן, לטענתם, יש לדחות את העדויות.

בשבוע שעבר הורו השופטים שדנים בתיק 4000 לפרקליטות להעביר לצוות ההגנה חומרי חקירה נוספים, וציינו כי המצב הנוכחי "טעון תיקון". השופטים ציינו כי הם מודעים לכך שמדובר בכמויות גדולות של חומר, אך הוסיפו כי "איננו רואים מנוס ממתן הוראה זו". בין היתר, מדובר על התכתבויות ושיחות של ישועה עם גורמים פוליטיים, דוברים, אנשי עסקים, גורמי פרסום, גורמי תקשורת וגורמים מרשויות האכיפה.

ישועה מסר היום את עדותו ה-26 מאז החלו הדיונים בבית המשפט. מנכ"ל וואלה לשעבר, העד הראשון בשלב ההוכחות במשפט נתניהו במסגרת תיק 4000, נחקר גם היום על-ידי עו"ד בן צור מצוות ההגנה של נתניהו. ההגנה טענה לאורך המשפט כי וואלה היה אתר עוין לנתניהו, וכי ראש הממשלה לשעבר לא היה הפוליטיקאי היחיד שקיבל כותרות חיוביות באתר בגלל לחצים שהפעיל. ישועה טען מנגד שהלחצים מצד נתניהו ומשפחתו היו מוגזמים ובלתי סבירים, ונענו בשל הרצון של אלוביץ' לקבל הטבות רגולטוריות.

מטעמו של נתניהו נמסר מוקדם יותר היום, עוד לפני דחיית הבקשה וחזרת השופטים בהם: "אחרי שניסתה להסתיר מאות אלפי פרטי מידע מההגנה, הפרקליטות מבקשת פרק זמן של לכל הפחות שבועיים כדי להכין את החומרים ולהעבירם להגנה. ההגנה מבקשת את את אותו פרק הזמן כדי ללמוד את החומרים החדשים ולהכין חקירה נגדית. פרק הזמן שייקח לפרקליטות להכין את החומרים שנמנעו מלמסור כבר לפני חודשים, בצירוף הדרישה המתבקשת של ההגנה ללמוד את החומרים החדשים ולהיערך לחקירה נגדית, מביא את לוחות הזמנים לפגרת בית המשפט. הפושים שעלו בחלק מכלי התקשורת שטענו לדרישה של פרקליטי נתניהו לדחות את המשפט עד אחרי הפגרה היא מסגור מעוות ומטעה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות