אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר השיכון: "אנחנו בסיבוב חדש של משבר דיור - המחירים יעלו" צילום: קובי קואנקס

שר השיכון: "אנחנו בסיבוב חדש של משבר דיור - המחירים יעלו"

לדברי זאב אלקין, במשך שנתיים הממשלה פספסה את משבר הדיור שהרים ראש; "הנתונים היבשים מראים שנדרשים 147 חודשי משכורת כדי לרכוש דירה; בפועל אנחנו כבר קרובים ל-152 משכורות - פי שניים מהממוצע במדינות ה-OECD"

16.06.2021, 19:21 | דותן לוי


שר הבינוי והשיכון החדש זאב אלקין לא נושא עמו בשורות לרוכשי הדירות. "בשנתיים האחרונות הממשלה, שהיתה משותקת לחלוטין, פספסה את ענף הדיור ויחד עם הקורונה זה יגרום לעלייה של יותר מ-5% במחירים", אמר היום בכנס התאחדות הקבלנים והקרן לעידוד ענף הבנייה.


קראו עוד בכלכליסט:

לדברי אלקין, "הציבור עוד לא מרגיש את זה, אבל אנחנו נמצאים בסיבוב מחודש של משבר דיור. הוא יתבטא בעליית מחירים, אני יודע מה היו התחלות הבנייה והשיווקים, ואפשר להעריך בכמה יעלו מחירי הדירות בעוד שנה-שנתיים". הוא ציין כי "הנתונים היבשים מראים שנדרשים 147 חודשי משכורת כדי לרכוש דירה. בפועל אנחנו כבר קרובים ל-152 משכורות - פי שניים מהממוצע במדינות ה-OECD"זאב אלקין , צילום: קובי קואנקס זאב אלקין | צילום: קובי קואנקס זאב אלקין , צילום: קובי קואנקס

אלקין הוסיף כי התעקש להכניס את המספר של 300 אלף יחידות דיור שישווקו בתקופת כהונת הממשלה הנוכחית להסכמים הקואליציוניים, כדי להיות מחויב לכך וכדי לחייב את הממשלה ולדרוש תקציבים. 

"אנחנו מתכוונים להיות ממשלה מתפקדת. אין לזה פתרון קסם. אני שומע שהמלאי התכנוני התמלא וזו טעות. לכן התעקשתי שהוותמ"ל ייכנס להסכמים הקואליציוניים ויישאר כמו שהוא, ואני יודע שגם שרת הפנים חושבת כמוני", הוא אמר. "יש כיום עוד יתרות של מלאי תכנוני, אבל הן לא במקומות שיש בהם ביקוש. הוותמ"ל תאפשר להאיץ את הליך התכנון, וכשיש ותמ"ל הוועדות המחוזיות מתחרות בה ויש יותר תכנון. זה גם המענה לרשויות המקומיות. עם זאת, הממשלה תצטרך לתת סל משמעותי לקידום ופיתוח תשתיות כדי שראשי הרשויות יירגעו ולא יעצרו את הליכי הבנייה בשטחן". 

אלקין ציין כי בכוונת הממשלה לעשות שימוש בכלי המיסוי, כשהוא מכוון בדבריו להעלאת מס הרכישה, צעד שיאפשר את עצירת רכישות המשקיעים. "זהו כלי מיסויי שיכול לעזור גם בעולם הביקוש, וייתכן שנידרש להגיע גם לשם", אמר. עם זאת, לדבריו, לא הכל יהיה ביום אחד, ו"עוד נדבר על סוגיית המיסוי". בנוסף אמר אלקין כי הציב למטרה לקדם פרויקטים להשכרה לטווח ארוך על ידי הכנסת המוסדיים לתחום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות