אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנשיא החדש של איראן אינו בשורה גדולה לכלכלה המקרטעת EPA

פרשנות

הנשיא החדש של איראן אינו בשורה גדולה לכלכלה המקרטעת

איבראהים ראיסי השמרני פיזר אמנם שלל הבטחות בקמפיין הבחירות; ואולם לאור הניסיון המועט שלו בתחום הכלכלה והעדיפות הנמוכה שנותן משטר האייתולות לנושא זה - לא בטוח שמדובר באור בקצה המנהרה של העם האיראני

19.06.2021, 13:20 | דורון פסקין

פרסום תוצאות הבחירות לנשיאות איראן הבוקר לא הפתיעו – איבראהים ראיסי בן ה-60 הוא הנשיא הבא. הסקרים חזו במדויק את גודל ניצחונו של איש הדת הקיצוני שגרף 62% מהקולות ביום בחירות שהתאפיין בעיקר "בהצבעה ברגליים" – שיעור ההצבעה הלא רשמי עומד על פחות מ-50% - במחאה על המצב הכלכלי הירוד של מרבית המצביעים הפוטנציאלים. 


קראו עוד בכלכליסט:


איברהים ראיסי מצביע, רויטרס איברהים ראיסי מצביע | רויטרס איברהים ראיסי מצביע, רויטרס


ואכן הנושא הכלכלי היה הנושא המרכזי במסע הבחירות האחרון. בכל עימות טלוויזיוני שנערך בין המשתתפים, המשבר הכלכלי תפס מקום נכבד. למרבית האיראנים אין ציפיות גדולות מהנשיא החדש שתשומת הלב שלו לעניין הכלכלי במהלך הקריירה שלו היתה מצומצמת למדי. הייאוש הזה בקרב חלקים נרחבים של הציבור באיראן הוא החשש הגדול של הממסד השמרני שראיסי הוא נציגו המובהק, ולכן קיים אצלו החשש להתפרצות מחאות עממיות נוסח 2009 או 2019. 

לבחירתו של ראיסי לנשיאות לא תהיה השלכה על שיחות הגרעין בווינה מול המעצמות, שכן ההחלטה הסופית בעניין היתה ונשארה בידיו של המנהיג העליון עלי ח'מינאי. גם האחרון מבין שסיכוי לכלכלה האיראנית יכול להיווצר רק עם הסרת הסנקציות, ולכן השיחות יימשכו עד להשגת ההסכם.  

אבל הכלכלה האיראנית לא מחכה לשבועות של מו"מ בין טהרן לבין וושינגטון. מאז יצא ממשל טראמפ מהסכם הגרעין בשנת 2018 ועם התפשטות קורונה, הכלכלה האיראנית בצניחה חופשית. עוד לפני המגיפה נאמד מספר האיראנים החיים מתחת לקו העוני ב-30%. מאז הוחרף המצב באופן ניכר. עשרות אלפי איראנים איבדו את מקום עבודתם בשנה האחרונה עקב המגיפה.

לפי הנתונים הרשמיים שיעור האבטלה נע סביב 11%, אולם הערכות עצמאיות מדברות על נתון כפול לפחות, כשחלק משמעותי מהמובטילים הם בוגרי אוניברסיטה. האינפלציה השנתית מוערכת בעשרות אחוזים והצרכנים הפשוטים מגלים כי מחירי המוצרים הבסיסיים משתנים על בסיס יומי כמעט. חלק מהמוצרים הבסיסיים הפכו למוצרי מותרות שמרבית האיראנים רק יכולים לחלום עליהם - למשל, מחיר ק"ג אחד של בשר בקר האמיר ל-40 דולר. 


תומכת של איברהים ראיסי בטהרן, EPA תומכת של איברהים ראיסי בטהרן | EPA תומכת של איברהים ראיסי בטהרן, EPA

חוסר היציבות הכלכלית הביא בשנים האחרונות לבריחת הון מהמשק האיראני המוערך בכ-100 מיליארד דולר, מה שסייע להיחלשות המטבע המקומי ומכאן לסחרור האינפלציוני ולירידת כוח הקנייה של התושבים. האיראנים היותר אמידים שיכלו להרשות לעצמם הפנו את הונם לאפיקי השקעה אחרים כמו הנדל"ן מה שהקפיץ בעשרות אחוזים את מחירי הדיור והשכירות. 

במהלך מסע הבחירות שלו ראיסי השמיע הבטחות מפליגות לאיראנים כולל בניית 4 מיליון יחידות דיור או יצירת מיליון משרות חדשות בארבע השנים הראשונות לקדנציה שלו. כדי לממש את ההבטחות הללו, ראיסי יצטרך גיבוי מלמעלה והרבה כסף להשקעות אדירות. ניסיון העבר מוכיח שסדר העדיפויות של משטר האייתולות אינו כולל במקום גבוה את הכלכלה והרווחה ולכן לא נראה שבחירתו תוביל לשינוי בהיבט זה. 

הכותב הנו מנהל חברת קונקורד המזה"ת www.concordmena.com  


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות