אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל חברה ציבורית בת"א הימר נגד AMC והפסיד 2.4 מיליון דולר צילום: AMC Theatres

מנכ"ל חברה ציבורית בת"א הימר נגד AMC והפסיד 2.4 מיליון דולר

נתנאל לורנצי, המנכ"ל ובעל השליטה בחברת הנדל"ן, פתח פוזיציות שורט כפולות מכפי שמתירה החברה, ולא שיער את הסקוויז שיגיע מנגד. בישיבה בהולה שלל ממנו הדירקטוריון את סמכויות הטיפול בהשקעות והוא התחייב לשפות את החברה על ההפסד

20.06.2021, 12:47 | יניב רחימי

בעל השליטה והמנכ"ל של חברת הנדל"ן דקמא קפיטל, נתנאל לורנצי, הודיע ביום שישי האחרון ליו"ר החברה ירון קליין כי חרג באופן משמעותי ממדיניות ההשקעה בתיק ההשקעות. שווי התיק משקף הפסד לא ממומש של כ־2.4 מיליון דולר. לנוכח הדברים זימן היו"ר ישיבת דירקטוריון דחופה כדי לדון בחריגה ממדיניות ההשקעה. הישיבה התקיימה במוצ"ש ובעקבותיה התקבלו כמה החלטות. אלה כללו הפקעת סמכויות המנכ"ל בטיפול בתיק ההשקעות, ומינוי הדירקטור הבלתי־תלוי אמיר אריאל כמפקח על תיק ההשקעות; אריאל יהיה אחראי לאיתור איש מקצוע שהחברה תשכור כדי לממש את תיק ההשקעות באופן מיטבי. כמו כן דרש הדירקטוריון מלורנצי, וקיבל את הסכמתו, כי ישפה את החברה על מלוא ההפסד שייגרם לה כתוצאה מהחריגה, לרבות העמדת ביטחונות מצד המנכ"ל להבטחת השיפוי.


קראו עוד בכלכליסט:

בתגובה לדיווח על החריגה מהמדיניות ועל ההפסד הנלווה, צנחה מניית דקמא בבורסה ב־25%, במחזור של 900 אלף שקל. שווי השוק של החברה, העוסקת בנדל"ן להשקעה בחו"ל ומחזיקה בנכסים באנגליה ובהונגריה, עומד על 39 מיליון שקל בלבד. מפירוט תיק ההשקעות של דקמא קפיטל נכון ל־18 ביוני עולה כי ההפסד עומד על 3.3 מיליון דולר. אולם, בניכוי רווח שמומש בתיק קודם לכן ההפסד הלא ממומש נטו מסתכם ב־2.4 מיליון דולר.

עיקר ההפסד בתיק של דקמא קפיטל מיוחס לפוזיציות השורט הפתוחות הגדולות של דקמא, בשווי של 11.03 מיליון דולר, שהיוו חריגה משמעותית משווי התיק שאישר דירקטוריון החברה. החלטת דירקטוריון דקמא מאפריל 2020 קבעה כי השקעות בניירות ערך יבוצעו עד תקרה של 5 מיליון שקל, תוך שמירה על פיזור ההשקעות, כך שהשקעה בודדת לא תעלה על 1 מיליון שקל. בפועל, פוזיציות השורט גרמו לדקמא הפסד של 7.9 מיליון שקל, גבוה ב־150% מתיק ההשקעות שאושר.

אסטרטגיית השורט, שמבוססת על צפי לרווחים כתוצאה מירידה במחיר במניות, נחלה כישלון. שווי המניות שנמכרו בשורט, מתוך תיק הני"ע של דקמא, עומד היום על 14.16 מיליון דולר, ומגלם לה הפסד של 3.1 מיליון דולר.שתי פוזיציות השורט שהסבו לדקמא את הנזקים הגדולים ביותר הם אלה שנפתחו על המניות של AFRM ושל AMC, שכל אחת הסבה לדקמא הפסד של קרוב למיליון דולר. AMC היא אחת משתי המניות המוחזקות ביותר על ידי המשקיעים באפליקציית רובינהוד, שיצרו שורטסקוויז וטלטלו את המניה. דקמא מכרה בשורט מניות של AMC במחיר ממוצע של 36 דולר, ואילו היום מחירן נסק ל־59 דולר.לורנצי גם ביצע שורט על מניית AFRM, שאותה רכש במחיר ממוצע של 53.7 דולר, וגידר את השורט על ידי רכישת אופציית Call באותו שווי, אך לפי מחיר גבוה בהרבה. בפועל המניה עלתה למחיר של  68.2 דולר, מה שגרם לתיק הפסד של 847 אלף דולר, חרף הגידור שצמצם את ההפסד.


שמו של לורנצי עלה לכותרות לא מחמיאות גם בנובמבר 2020, בקשר לתצהיר שהגיש במסגרת הליך הבוררות על מאות מיליוני דולרים בין איש העסקים והיהלומן דן גרטלר לאחים מנדי ומשה גרטנר. על פי התצהיר, שנחשף ב"כלכליסט" בנובמבר 2020, גרטלר שילם, לכאורה, 2.1 מיליון דולר לאביו של לורנצי, יוסי לורנצי, שהיה מעורב בעבר בעסקי כרייה באפריקה, וזאת על מנת שיעיד לטובתו של גרטלר בבוררות. גרטלר, חשוב לציין, הכחיש בתוקף את דבריו של נתנאל לורנצי וכינה אותו ואת אביו, יוסי, "צמד נוכלים".

“אבי יוסי לורנצי עבד בעבר אצל גרטלר עד שפוטר על ידיו”, כתב נתנאל לורנצי בתצהיר. “לאחר פיטוריו בשנת 2009 נכנסנו יוסי לורנצי ואנוכי למספר פעילויות בחוף השנהב”, המשיך לורנצי לתאר את מעורבותו ומעורבותו של אביו בעסקי המכרות גם במערב אפריקה. “ב־2010, כאשר היו לנו כמה מיזמים פעילים בחוף השנהב, פעלנו לקבל זיכיון במכרה ניקל אשר הוענק קודם לגרטלר, אך הוא לא פעל לקדמו. בכך הפר הסכם זיכיון ובפועל איבד אותו. לאחר מאמצים ממושכים בחוף השנהב, קיבלנו את הזיכיון אשר נחשב בעל פוטנציאל כלכלי עצום”.


רשת הקולנוע AMC , צילום: בלומברג רשת הקולנוע AMC | צילום: בלומברג רשת הקולנוע AMC , צילום: בלומברג


גרטלר, לפי התצהיר, לא ויתר, והצליח “לגרום לנשיא חוף השנהב להתערב בעניין ולסכל את מימוש הזיכיון. כתוצאה מכך, היה חשש שפרויקט זה יירד לטמיון. דברים אלה הובילו לדין ודברים בינינו לגרטלר, שהביא לבסוף לגיבוש מתווה שותפות בינינו לבין גרטלר (וגורם נוסף), בחלוקה שווה בין שלושת הצדדים בזיכיון זה וזיכיונות נוספים. אירועים אלה התרחשו בעת שיוסי לורנצי נמצא בקשר עם האחים גרטנר ועוזר להם לאסוף מידע”.

על פי התצהיר, זמן קצר לאחר מכן, בנובמבר 2010, התקיימה פגישה שבה השתתפו נתנאל ויוסי לורנצי, גרטלר ועו”ד אבי לביא, שנמלט לימים מישראל לאחר שנחשד בהלבנת הון וסחר ביצירות אמנות מזויפות. בפגישה, לדברי לורנצי, “גרטלר ביקש להסדיר סופית את הסכסוך, ולהעביר את יוסי לורנצי לצדו. הוא אמר לו: ‘אתה לא יכול להיות שותף שלי אם אתה מסייע לאחים גרטנר’. יוסי לורנצי אמר לגרטלר שהוא (גרטלר) חייב להם כספים והגיע הזמן ‘לעשות שלום’ בין הצדדים”. מי שנבחר לניסיון הסולחה, כך לפי התצהיר, היה נתנאל לורנצי עצמו, שטען כי 1.5 מיליון דולר שגרטלר התחייב להעביר לאביו תמורת עדותו יוצגו כהלוואה. "אני נטלתי חלק באופן אישי במגעים להלוואה. ההסכם נחתם באפריל 2011”, אמר לורנצי הבן.

אבא שלך רוצה לעבור צד?

על פי התצהיר, סכום ההלוואה גדל בהמשך. “בשנת 2012 פנה גרטלר ליוסי לורנצי וביקש שיחתום על תצהיר מטעמו שיוגש בהליך הבוררות שלו עם האחים גרטנר”, נכתב. “יוסי היסס מאוד לחתום על התצהיר ועיכב את הסכמתו. גרטלר התקשר אליי ואמר לי בכעס: ‘מה אבא שלך רוצה? לעבור שוב לצד גרטנר או לקבל כסף?’. על רקע זה סוכם כי הלוואה שהעמיד גרטלר ליוסי לורנצי תגדל ב־600 אלף דולר נוספים, כלומר ל־2.1 מיליון דולר”. שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות