אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גוגל עומדת בפני החקירה הגדולה ביותר נגדה באיחוד האירופי צילום: בלומברג

גוגל עומדת בפני החקירה הגדולה ביותר נגדה באיחוד האירופי

לפי דיווח ברויטרס, עד סוף השנה האיחוד צפוי לפתוח בחקירה נגד אלפאבית, החברה-האם של גוגל, ולבדוק אם גוגל משתמשת לרעה בכוחה ונוקטת מהלכים אנטי-תחרותיים בתחום הפרסום המקוון. עד כה ספגה גוגל כ-10 מיליארד דולר קנסות על עבירות הגבלים עסקיים, בעיקר מניעת תחרות

20.06.2021, 23:39 | רפאל קאהאן

האיחוד האירופי צפוי לפתוח בחקירה מקיפה עד סוף השנה נגד אלפאבית, החברה-האם של גוגל. המהלך שדווח אמש (שבת) בסוכנות רויטרס צפוי להקיף את כל עסקי הפרסום המקוון שלה. 

עד כה ספגה גוגל כמעט 10 מיליארד דולר קנסות על עבירות הגבלים עסקיים, בעיקר על מניעת תחרות, מצד האיחוד - אך לא ברור מה החקירה החדשה תעלה שלא עלה כבר בחקירות קודמות. 

קראו עוד בכלכליסט:


רק בשבוע שעבר גוגל הסדירה קנס של 220 מיליון יורו (268 מיליון דולר) עם רשויות צרפת, על טענות שונות נגדה בתחום המסחר המקוון. כעת החקירה תתמקד בליבת העסקים של גוגל, תחום הפרסום. 

היא תכלול בדיקה של עמדותיה ופעולותיה ביחס למפרסמים אחרים, מו''לים, מתווכים וכמובן יריבים. בשנה שעברה הגיש משרד המשפטים האמריקאי תביעה נגד גוגל על שימוש לרעה בכוחה בתחום הפרסום בארצות הברית.

גוגל מחזיקה כ-27% מסך הוצאות הפרסום המקוון בעולם

על פי נתוני eMarketer, גוגל מחזיקה בכ-27% מסך כל ההוצאות בתחום הפרסום המקוון בעולם ב-2021. החברה הכניסה כ-147 מיליארד דולר בשנה שעברה רק מפרסום מקוון -  יותר מכל חברה אחרת בעולם. כ-16% מהסכום הזה הגיעו ישירות מתצוגה של פרסומות או דרך רשתות ובורסות פרסום. 

לקוחות רבים טוענים שבמקרים רבים אין להם ברירה אלא לעבור דרך גוגל, מה שמאפשר לה לגבות מהם דמי פרסום מופקעים ולחסום יריבים עסקיים. החברה היחידה שמהווה תחרות היא פייסבוק. גם לה יש בעיה עם האיחוד האירופי, ועל פניו אם החקירה נגד גוגל תצליח - יש סיכוי סביר שהיא תהיה הבאה בתור. 


מנכ"ל גוגל ואלפאבית סונדאר פיצ מנכ"ל גוגל ואלפאבית סונדאר פיצ'אי | צילום: בלומברג מנכ"ל גוגל ואלפאבית סונדאר פיצ


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות