אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ליברמן מגביה את החומות ללוביסטים, לפיד חושף עוד בור דוברות משרד האוצר

ליברמן מגביה את החומות ללוביסטים, לפיד חושף עוד בור

הנחייתו של שר האוצר לסיעתו שלא להיפגש עם לוביסטים ראויה אך עדיף שהכנסת תעגן בחוק כללים ברורים ⋅ מדוע ראש הממשלה החליפי לא פירט איזה הרס מצא במשרדי הממשלה שהוחזקו על ידי כחול לבן

22.06.2021, 07:35 | צבי זרחיה

שר האוצר אביגדור ליברמן קבע אתמול כללי התנהגות חדשים לחברי הכנסת מסיעתו ישראל ביתנו מול הלוביסטים בכנסת. הוא הנחה אותם שלא להיפגש עם לוביסטים באופן ישיר, אלא להפנותם למנהל הסיעה בכנסת.

ליברמן גם הנחה להעביר את כלל בקשות ודרישות הלוביסטים המופנות לעובדים וליועצים בלשכות השרים מטעם המפלגה לטיפול המנכ"לים והדרג המקצועי במשרדם.

קראו עוד בכלכליסט:

הנחייתו של ליברמן היא ראויה, ונועדה לנתק את הקשר בין הלוביסטים לבין הח"כים ועובדי הלשכות, במיוחד לקראת הגשתו בעוד חודש וחצי לממשלה ולכנסת של חוק ההסדרים, המכיל עשרות רפורמות משקיות, שנגדן או בעדן יפעלו הלוביסטים המייצגים את בעלי האינטרסים הקשורים לתחום. מדובר בכנסת שרוב חבריה בוועדות מטעם הקואליציה הם חדשים, והם עלולים להיות "טרף קל" בידי הלוביסטים ובעלי האינטרסים.

אבעגודר ליברמן , רויטרס אבעגודר ליברמן | רויטרס אבעגודר ליברמן , רויטרס

הנחייתו של ליברמן באה מאחר שהוא מכיר היטב את עבודת הכנסת והממשלה, והיא נועדה למנוע קשרים אסורים בין הח"כים, השרים ועובדיהם עם הלוביסטים.

סגנית שר הפנים לשעבר והמזכ"לית לשעבר של ישראל ביתנו פאינה קירשנבאום הורשעה לפני שלושה חודשים בעבירות שוחד בפרשת הכספים הקואליציוניים. מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר רמי כהן הורשע בעבירת שוחד במסגרת הקשר שלו עם קירשנבאום. דאוד גודובסקי ששימש יד ימינה של קירשנבאום במפלגה נידון ל־6 שנות מאסר בגין הרשעתו בשוחד והלבנת הון. והיה גם לוביסט שהורשע בהפרת אמונים בתאגיד ונשלח ל־3 חודשי עבודות שירות.

העניין הוא שהכנסת והממשלה מתעלמות כבר יותר מ־8 שנים מהצורך בהגבהת החומות בין נבחרי הציבור ללוביסטים.

קוד אתי חדש להתנהלות הלוביסטים במשכן שהוכן ב־2013 ביוזמתו של יו"ר הכנסת דאז ראובן ריבלין לא אושר בסופו של דבר. הצעת "חוק המאכערים" שבאה להסדיר את עבודת הלוביסטים מול כל רשויות השלטון - כנסת וממשלה - שהוגשה ב־2016 על ידי הח"כים דאז שלי יחימוביץ' ורועי פולקמן לא הועלתה להצבעה מחשש להיעדר רוב. כעת אין מי שיקדם את הצעת החוק הזו.

אלא שבמקום שליברמן ינחה את חברי סיעתו - על הכנסת לקבוע כללים ברורים להגברת השקיפות בפעילות הלוביסטים, חשיפת פגישותיהם עם נבחרי הציבור, כפי שקבע היועץ המשפטי של האוצר אסי מסינג בהנחיות אל עובדי במשרד שנחשפו ב"כלכליסט" לפני כחצי שנה.

מה בדיוק גילה לפיד

ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד תקף אתמול בישיבת סיעתו את ההרס שגילו שריו עם כניסתם לתפקיד. "יש לנו הרבה עבודה. ההרס וההזנחה שמצאנו במשרדים הם בלתי נתפסים. אנחנו לא מתחילים לעבוד מאפס, אלא מתחת לאפס. במקום לדאוג למדינה, הממשלה הקודמת דאגה רק לעצמה ולמקורביה".

לפיד הוסיף כי "הכלכלה היא אזור אסון גמור. מדיניות החוץ הופקרה לטובת אינטרסים אישיים. מערכות חיוניות כמו המשטרה והבריאות צריכות החייאה דחופה".

יאיר לפיד, AP יאיר לפיד | AP יאיר לפיד, AP

קיים טעם לפגם בכך שלפיד לא פירט מה בדיוק מצאו שרי יש עתיד במשרדיהם, ושבעצם חלק משרי יש עתיד נכנסו למשרדים שאותם פינו השותפים שלהם לשעבר בכחול לבן. משרד ראש הממשלה החליפי שהוקם עבור בני גנץ, משרד החוץ שאותו עזב גבי אשכנזי, משרד התיירות שבו החזיקה אורית פרקש הכהן, המשרד לעניינים אסטרטגיים שבו החזיק מיכאל ביטון.

יתר משרדי יש עתיד הם האנרגיה שהיה בידיו של יובל שטייניץ (הליכוד), משרד המודיעין שאותו פינה אלי כהן (הליכוד), משרד הרווחה שבו כיהן איציק שמולי (העבודה) ומשרד הכלכלה של עמיר פרץ (העבודה).

הגזמות מכל הכיוונים

הדברים הללו של לפיד מזכירים את נאום "הבור בתקציב" שאותו נשא באוקטובר 2014: "כשנכנסתי לתפקידי כשר האוצר ב־2013, מצאתי משק עם תחזית גירעון של יותר מ־5% והבור התקציבי היה קרוב ל־40 מיליארד שקל".

כעת הציבור ישמח לשמוע מלפיד פירוט לגבי הממצאים שנמצאו במשרדים: מה קרס ביחסי החוץ של ישראל, מה הנזק שנמצא במשרד האנרגיה, איזו הזנחה היתה במשרד המודיעין ועוד. בהיעדר דברים ברורים, אזי דבריו הם כמו נאום של האופוזיציה ולא של ראש ממשלה חליפי.

ובכל זאת לפיד הצליח להרגיז את ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו שאמר כי "משרדי הממשלה של יש עתיד - 4 מהם הוחזקו על ידי כחול לבן. לפיד יטוס בשבוע הבא לאמירויות כדי לקדם הסכמי השלום שהבאנו מתוך ההריסות. הבאנו את העשור המדיני הביטחוני הכלכלי הטוב ביותר בתולדות המדינה".

בעצם, גם נתניהו הגזים בדבריו, אי־השיוויון בישראל גבוה, מחירי הדיור המשיכו לזנק, הציבור טרם התאושש מהרקטות מעזה שהובילו למבצע שומר החומות ובתחום המדיני, למרות הסכמי השלום עם האמירויות, עדיין המצב הוא לא הטוב ביותר בתולדות המדינה.



שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות