אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דסק"ש ונכסים ובניין ימוזגו תפעולית; דורון כהן ימנכ"ל אותן צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

דסק"ש ונכסים ובניין ימוזגו תפעולית; דורון כהן ימנכ"ל אותן

האחים זלקינד, שנכנסו לדסק"ש בתחילת החודש, דוחפים להתייעלות משמעותית בקבוצה. גיל קוטלר, מנכ"ל נכסים ובניין ישמש כמשנה של כהן בשתי החברות. הקבוצה בוחנת צמצום הפירמידה באמצעות מיזוג עסקי של מניות בין חברות שכבה

22.06.2021, 07:57 | גולן חזני

מקפלים את הפירמידה: חברת דיסקונט השקעות (דסק"ש) נערכת למיזוג מטות בינה לבין החברה־הבת (63.2%) נכסים ובניין. המהלך שיביא לאיחוד תפקידים במטות צפוי לחסוך לקבוצה 20-15 מיליון שקל בשנה. מי שדוחף למהלך הם האחים זלקינד אשר קיבלו לאחרונה היתר לרכישת המניות של דסק"ש ומעוניינים לבצע התייעלות משמעותית בקבוצה. בדסק"ש בוחנים מהלכי התייעלות נוספים, בהם אפשרות למיזוג בין חברות בקבוצה, במטרה לצמצם את הקומות בפירמידת החברות שכרגע מונה שלוש שכבות.


קראו עוד בכלכליסט:


כבר בדצמבר האחרון בוצע הליך התייעלות בדסק"ש, אחרי שאי.די.בי הלכה לפירוק והפסיקה להשתתף בהוצאותיה של דסק"ש. במסגרת ההתייעלות בוצע קיצוץ של יותר מ־30% בהוצאות המטה בדסק"ש, שכלל גם פיטורי עובדים. במסגרת המיזוג בין החברות, יתחזק דורון כהן, מנכ"ל דסק"ש, שימונה במקביל לתפקידו כמנכ"ל הקבוצה גם למנכ"ל נכסים ובניין. כהן משמש גם כיו"ר סלקום ויו"ר מהדרין, ואילו גיל קוטלר, שמשמש כיום מנכ"ל נכסים ובניין, יהפוך למספר שתיים של כהן, הן בנכסים ובניין והן בדסק"ש. 


דורון כהן, צילום: עמית שעל דורון כהן | צילום: עמית שעל דורון כהן, צילום: עמית שעל


כהן כבר היה בדרכו החוצה והודיע במרץ על כוונתו לפרוש, אבל כעבור חודש בלבד, ולאחר שיחות עם דירקטורים, הוא החליט להישאר. מגה־אור בראשות צחי נחמיאס ואלקו שבשליטת האחים זלקינד מחזיקות ב־29.9% ממניות דסק"ש, כל אחת, לאחר שרכשו אותן בהסדר חוב ממחזיקי האג"ח של אי.די.בי.

בתקופתו של נוחי דנקנר כבעל שליטה, ולאחר מכן גם בתקופתו של אדוארדו אלשטיין, רשמה קבוצת אי.די.בי שבה נכללה דסק"ש הוצאות גדולות של הנהלה וכלליות בשל מטה מנופח בשתי החברות. הדבר גרם להוצאות שנתיות של 30-20 מיליון שקל עבור הנהלה וכלליות בכל אחת מהחברות. אחת המטרות של הרוכשים החדשים, בהם גם גם רמי לוי (10.8%), היא לצמצם הוצאות אלה.

בתחילת החודש העניק משרד התקשורת לאלקו היתר החזקה בחברת הסלולר סלקום שבשליטת (46%) דסק"ש, ובכך סלל לאלקו שבשליטת (65.5%) מייק ודני זלקינד את הדרך לאישור רכישת מניות דסק"ש. לפני כמה ימים מונה מייקי זלקינד לדירקטור בדסק"ש ולפי גורמים המקורבים אליו, בכוותו להיות פעיל בפעילותה של החברה. בד בבד עם ההשפעה שצפויה לאחים זלקינד בדסק"ש, אתמול נחשף ב"כלכליסט" כי עמית זאב, מנכ"ל דור אלון, הודיע כי יפרוש בסוף השנה מתפקידו אחרי 7 שנים. ל"כלכליסט" נודע כי זאב הוא המועמד המוביל לניהול חטיבת המזון של אלקטרה צריכה שבשליטת האחים זלקינד. אלקטרה צריכה השלימה בסוף מאי את רכישת השליטה (50.5%) ברשת הסופרמרקטים יינות ביתן לפי שווי של 400 מיליון שקל ־ והיא מתכוונת לצרף לפעילות את רשת חנויות הנוחות האמריקאית סבן אילבן לחטיבה גדולה של סחר במזון.

דסק"ש סיימה את הרבעון הראשון של 2021 - השנה הראשונה שבה היא פועלת ללא גרעין שליטה - ברווח של 93 מיליון שקל. את הרבעון המקביל סיימה דסק"ש, שנשלטה עד נובמבר 2020 בידי אדוארדו אלשטיין כחלק מקבוצת אי.די.בי - עם הפסד של 198 מיליון שקל, ואת 2020 היא חתמה עם הפסד של 555 מיליון שקל.

עיקר השיפור בין הרבעונים נבע מתוצאות נכסים ובניין שתרמה 89 מיליון שקל לרווח, לעומת הפסד של 99 מיליון שקל ברבעון המקביל. בנוסף לכך נכסים ובניין רשמה רווח נקי של 120 מיליון שקל ברבעון, לעומת הפסד של 144 מיליון שקל ברבעון המקביל, זאת הודות לעליות בשווקים ולפירעונות אג"ח, שייצרו לה הכנסות מימון של 15 מיליון שקל, לעומת הוצאות מימון של 80 מיליון שקל בתקופה המקבילה, וכן בזכות שיערוך נכסים חיובי של 9 מיליון שקל, לעומת שערוך שלילי של 122 מיליון שקל.

עיקר התרומה של נכסים ובניין היתה בזכות גב־ים, שהאחזקה שלה בה גדלה, ואיתה גדל חלקה ברווחי גב־ים, והכפיל פי 4.5 את חלקה ברווחי חברות כלולות ל־69 מיליון שקל. דיבידנד שחילקה גב־ים הכניס לה 78 מיליון שקל, והביא לעלייה של קרוב ל־5% ב־EBITDA.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות