אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפסקת דמי האבטלה: הלחץ של ליברמן על המובטלים קבר גם את ההכשרות המקצועיות אלכס קולמויסקי

פרשנות

הפסקת דמי האבטלה: הלחץ של ליברמן על המובטלים קבר גם את ההכשרות המקצועיות

המסר ששר האוצר העביר הוא שמבחינתו הקורונה נגמרה והמשק חזר לשגרה, ובין היתר הוא טען שהאבטלה ירדה אל מתחת ל־7.5%

22.06.2021, 20:37 | שחר אילן


אולי ההפתעה העיקרית בתוכנית של שר האוצר אביגדור ליברמן להפסקת הארכת דמי האבטלה היא הפסקת המענקים לבני 67 פלוס מובטלים. את המענקים האלה קיבלו קשישים עם פנסיה נמוכה. 

כלומר סביר שמדובר בין היתר באלפי עולים הנמנים עם בסיס המצביעים של ליברמן. שר האוצר דווקא המשיך את ההקלות על תשלום דמי לידה ליולדות מובטלות ותשלום כפל קצבאות לנכים, עניים וקשישים.

אביגדור ליברמן, שר האוצר, אבי מועלם אביגדור ליברמן, שר האוצר | אבי מועלם אביגדור ליברמן, שר האוצר, אבי מועלם

המסר שליברמן העביר הוא שמבחינתו הקורונה נגמרה והמשק חזר לשגרה. בין היתר הוא טען שהאבטלה ירדה אל מתחת ל־7.5%. זה כמובן קיים רק בחישוב המצומצם וחסר הקשר למציאות של האבטלה בו משתמש משרד האוצר. אבל גם אם נתוני האבטלה עומדים על כ־10% לפי החישוב המורחב, אפשר לצפות שבחודשים הקרובים, יוני ויולי, היא תמשיך להצטמצם, וליברמן החליט לעזור לה על ידי לחץ בלתי מתון על המובטלים.

קצת מוזר להכריז על חזרה לשגרה של המשק בימים שבהם השיח הוא על שיבת הקורונה, אבל כמובן התקווה היא שהמגפה תיבלם בלי לסגור שוב את המשק. קודמו של ליברמן במשרד האוצר, ישראל כץ, הציע להמשיך לשלם דמי אבטלה ולו למשך חודש נוסף לבני 28 ומעלה. סביר להניח שהבדל מהותי היה העובדה שכץ הניח שהולכים לבחירות. ליברמן כבר הבהיר שמבחינתו אם מעבירים תקציב, הולכת להיות לו קדנציה ארוכה במשרד האוצר.

החלטה מאוד בעייתית של ליברמן שיש לקוות שתשונה בכנסת היא להפסיק את תשלום דמי האבטלה למי שנמצאים בהכשרה מקצועית. משבר הקורונה יצר הזדמנות חד־פעמית לשדרוג נרחב של ההון האנושי במשק. 

שר האוצר הקודם כץ בזבז חלק גדול מההזדמנות כשעיכב את התקציבים במשך חצי שנה בגלל מאבק אגו. ההחלטה למנוע דמי אבטלה מצעירים שהולכים להכשרה קוברת כנראה את מבצע ההכשרה המקצועית סופית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות