אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועמ"ש מתנגד לפשרה בייצוגית נגד יבואניות הרכב: ההסדר מנוגד לחוק צילום: מוטי קמחי

היועמ"ש מתנגד לפשרה בייצוגית נגד יבואניות הרכב: ההסדר מנוגד לחוק

היועמ"ש מציין כי במסגרת הפשרה המוצעת נקבע שכלמוביל, מאיר, דלק מוטורס וטלקאר יודיעו על ימי מכירה מיוחדת רק אם נכלל באתר של היבואנית הרלוונטית מידע בדבר הדגמים המשתתפים בימי המכירות, מחירם לפני ההנחה, מהות ההטבה וכל תנאי מהותי אחר. היועץ סבור כי ההסדרה המוצעת אינה עולה בקנה אחד עם ההוראות המחייבות של חוק הגנת הצרכן

23.06.2021, 12:06 | ליטל דוברוביצקי

היועץ המשפטי לממשלה הגיש לבית המשפט המחוזי בירושלים התנגדות להסדר פשרה במסגרת תביעה ייצוגית שהוגשה ביולי 2019 נגד חברות העוסקות בייבוא ומכירת כלי רכב בטענה כי ההסדר מנוגד לחוק. בבקשה לאישור התובענה הייצוגית נטען באמצעות עו"ד אמיר ישראלי, כי החברות מודיעות ברבים על ימי מכירה מיוחדים מבלי לגלות כביכול בפרסום את כלל המידע כנדרש על פי חוק הגנת הצרכן, בכלל זה אינן מבהירות מה הם כלי הרכב המוצעים למכירה, מה המחירים "הרגילים" של כלי הרכב, מהו שיעור ההנחה הניתן לצרכן ומה הם "תנאי המכירה המיוחדים". 

בכך טען המבקש כי כל מטרת הפרסום הינה לגרום לצרכן להגיע אל אולמות המכירה, מבלי שיוכל לוודא פרטים נדרשים בכל מקום אחר. הפרסומים, על פי הנטען בתביעה, מביאים לציפייה מצד הצרכנים להנחות ענק, אולם לאחר שהצרכנים מגיעים אל אולמות המכירות, הם מגלים כי ההנחות אינן משמעותיות.

קראו עוד בכלכליסט:

היועמ"ש מציין כי במסגרת הפשרה המוצעת נקבע שיבואניות הרכב כלמוביל, מאיר חברה למכוניות, דלק מוטורס וטלקאר יודיעו על  ימי מכירה מיוחדת רק אם נכלל באתר המרשתת של היבואנית הרלוונטית מידע בדבר הדגמים המשתתפים בימי המכירות, מחירם לפני ההנחה, מהות ההטבה וכל תנאי מהותי; סכום ההנחה המינימאלי – לקבלתה, ואם ההטבה כולה או חלקה מוצעת בדרך של הנחה. כמו כן, תפורסם הערה לפיה פרטים בנוגע לימי המכירות מופיעים באתר.

היועמ"ש אביחי מנדלבליט, צילום: יהונתן ולצר, TPS היועמ"ש אביחי מנדלבליט | צילום: יהונתן ולצר, TPS היועמ"ש אביחי מנדלבליט, צילום: יהונתן ולצר, TPS

היועץ סבור כי יש לדחות את הבקשה לאישור הסדר הפשרה במתכונתה הנוכחית, מאחר שההסדרה המוצעת אינה עולה בקנה אחד עם ההוראות המחייבות של חוק הגנת הצרכן, ועם הוראות הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן. לטענתו, ראשית, מהסדר הפשרה עולה כי בניגוד למתחייב מהוראות הדין - הפרטים האמורים לא יופיעו בפרסומים עצמם אלא רק באתר החברה. הפרסומים יכללו הפניה לאתר החברה לקבלת פרטים נוספים. שנית, גם הפרסום באתר אינו כולל את כל פרטי המידע הנדרשים בהתאם להוראות סעיף 15 לחוק הגנת הצרכן והנחיות הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן.

קושי נוסף, העולה לטענת היועמ"ש מהסדר הפשרה, נוגע לסעיף לפיו החברות יתחייבו לתרום סך של 800 אלף שקל לעמותות שונות שפורטו בהסדר הפשרה, לפי בחירתן. לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, בהתאם להוראות חוק תובענות ייצוגיות אין לאפשר לצדדים את העברת הפיצוי הכספי לעמותות ספציפיות אלו או אחרות ויש להעביר את הסכומים לקרן לחלוקת כספים שהוקמה מכח חוק תובענות ייצוגיות. 

עמדת היועץ המשפטי לממשלה גובשה על ידי פרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי), באמצעות עו"ד אלינעם קדוש, בשיתוף ייעוץ וחקיקה (משפט אזרחי) והרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן.

עו"ד יואב הירש, שותף וראש מחלקת הליטיגציה במשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות' המייצג את דלק מוטורס מסר: "הצדדים לתיק הנדון, לרבות מייצגי המבקש, גיבשו נוסח של הסדר פשרה מוסכם, אשר הובא לאישור בית המשפט. בימ"ש בחן את הנוסח, וביקש לערוך בו כמה שינויים: ואכן, כך נעשה. בנסיבות אלה, טובים הסיכויים כי לא יתקבלו טעמי ההתנגדות שהוצגו בעמדת היועמ"ש".שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות