אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר החקלאות החדש פועל לאישור תיקון חוק החלב כדי למנוע התייקרות אבי מועלם

שר החקלאות החדש פועל לאישור תיקון חוק החלב כדי למנוע התייקרות

עודד פורר מבקש שהממשלה תאשר את תיקון חוק החלב, שנועדה להבטיח את קיום הסכם החלב שחתם ישראל כץ עם הרפתנים ולאפשר הפחתה מיידית של 2.5% במחיר המטרה

24.06.2021, 14:50 | נורית קדוש

שר החקלאות החדש, עודד פורר, מוביל מהלך לבלימת עליית מחירי מוצרי החלב המפוקחים. 

קראו עוד בכלכליסט:

השר יניח על שולחן הממשלה ביום ראשון הקרוב הצעת מחליטים לאישור דחוף של הצעת חוק לתיקון חוק החלב, שנועדה להבטיח את קיום הסכם החלב שחתם שר האוצר לשעבר ישראל כץ עם הרפתנים ולאפשר הפחתה מיידית של 2.5% במחיר המטרה (מחיר החלב הגולמי)  שיתעדכן בשבוע הבא. מאחורי המהלך, עומדת הכוונה שהפחתה זו תמנע עלייה במחיר מוצרי החלב בכלל השוק. 

לאחר הורדת מחיר המטרה בשיעור של כ-2.5% ולאחר העברת החוק בקריאה ראשונה, מבקש פורר להתחיל במו"מ עם הרפתנים והמחלבות כדי למנוע עליית מחירים בשוק החלב כולו.

עודד פורר, שר החקלאות, אבי מועלם עודד פורר, שר החקלאות | אבי מועלם עודד פורר, שר החקלאות, אבי מועלם

 "הנחיתי את הצוותים המקצועיים במשרדי לפעול למניעת עליית מוצרי החלב והצעת החוק היא השלב הראשון", מסר פורר. "כוונתי להסדיר בחקיקה את מנגנון העדכון של מחיר המטרה, ובמקביל לקדם מדיניות לשנים הקרובות כך שתתמקד בהורדת יוקר המחייה יחד עם שמירה על בטחון במזון במודלים כלכליים יעילים".

על מנת להוריד את מחיר המטרה, בשיעור שימנע עליית מחירים לצרכן, ישונה בסיס התחשיב לפיו נקבע מחיר המטרה כך שיכלול רק את עלויות הייצור של רפתות גדולות (מעל 700,000 ליטר בשנה), שעלויות הייצור שלהן נמוכות יותר. זאת, לאחר שבתחילת השנה, פג תוקפו של מתווה לוקר שקבע נוהג זה בעשור החולף והדבר הוביל לשינוי התחשיב, כך שנכללו גם רפתות קטנות ולא יעילות. הדבר הוביל לזינוק של 7% במחיר המטרה מתחילת השנה ל-2.098 שקל לליטר.

אריזות חלב בסופרמרקט,  אריזות חלב בסופרמרקט אריזות חלב בסופרמרקט,

תיקון נוסף, יאפשר החלת השינוי בחישוב מחיר המטרה באופן רטרואקטיבי, שיפצה על כך שתיקון החקיקה התאפשר רק בשלב זה של השנה. זאת, כיוון שהסכם החלב נחתם כבר בינואר 2021, ובשל תקופת הבחירות לכנסת לא ניתן היה לקדם את החקיקה באותו מועד. 

בנוסף במסגרת התיקון לחוק, יוארך מנגנון מחיר המטרה בשלוש שנים, ותינתן אופציה לשרי האוצר והחקלאות להאריכו בשנתיים נוספות באישור ועדת הכלכלה של הכנסת. זאת, מתוך כוונה להבטיח יציבות וודאות לענף החלב בשנים הקרובות.

מנכ”ל מועצת החלב, איציק שניידר מסר:  ״מדובר בצעד חשוב להבטחת הייציבות של ענף החלב לצד הגדלת התחרות”.שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות