אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלקין יחתום על הסכם גג עם אום אל פאחם לבניית כ-12 אלף דירות צילום: ערן יופי כהן

בלעדי לכלכליסט

אלקין יחתום על הסכם גג עם אום אל פאחם לבניית כ-12 אלף דירות

עלות ההסכם שאותו גיבשה רשות מקרקעי ישראל בחודשים האחרונים במשא ומתן עם העירייה יעמוד על קרוב ל-800 מיליון שקל. מעל 5,000 מהדירות ייבנו על אדמות בבעלות המדינה והיתר על קרקע פרטית

24.06.2021, 19:33 | אמיתי גזית

הסכם גג ראשון עם עיר ערבית: לכלכליסט נודע כי שר הבינוי והשיכון זאב אלקין צפוי לחתום בשבועות הקרובים על הסכם גג עם ראש עיריית אום אל פאחם סמיר מחאמיד. ההסכם שאותו גיבשה רשות מקרקעי ישראל בחודשים האחרונים במשא ומתן עם העירייה יאפשר בניית מעל ל-12 אלף דירות, כאשר 5,285 מהן על אדמות בבעלות המדינה והיתר על קרקע פרטית. עלות ההסכם בשלב זה קרוב ל-800 מיליון שקל, אך ברמ"י פועלים להשגת מקורות תקציביים נוספים. מועצת העיר אום אל פאחם אישרה את עקרונות ההסכם בשבוע שעבר.

קראו עוד בכלכליסט:

אלקין שנכנס זה עתה למשרד הבינוי יזכה לחתום על הסכם הגג הראשון שנחתם עם עיר ערבית. זהו גם הסכם הגג הראשון שנחתם מאז מרץ 2019 ולאחר תקופה ארוכה של שיתוק ממשלתי.

בהסכמי הגג שנחתמו עד עתה עם מעל ל-30 רשויות מקומיות המדינה מעבירה להן תקציב לפיתוח שכונות חדשות, וכן להקמה וחידוש תשתיות בעיר הוותיקה. הערים מצידן מתחייבות להוציא היתרי בניה בקצב מואץ, בדרך כלל לבניית לפחות 2,500 דירות בשנה. המקור התקציבי של הסכמי הגג הוא הקרקעות שהמדינה משווקת לחברות הבנייה, חלק מההכנסות מממנות את התחייבויות המדינה לעירייה. 

רחוב באום אל פאחם, צילום: ערן יופי כהן רחוב באום אל פאחם | צילום: ערן יופי כהן רחוב באום אל פאחם, צילום: ערן יופי כהן

במקרה של אום אל פאחם התקציב המוערך לפיתוח השכונות החדשות שיוקמו על קרקע המדינה הוא כ-400 מיליון שקל. בנוסף רשות מקרקעי ישראל תשקיע כ-300 מיליון שקל בתשתיות בעיר הוותיקה בין היתר כבישי גישה לעיר וגשר מעל כביש 65 בעלות כוללת של 112 מיליון שקל, פתרונות ניקוז, שביל אופניים, וטיילת. בנוסף 77 מיליון שקל להקמת מוסדות ציבור. 

באום אל פאחם כמו בערים ערביות אחרות שטחים ניכרים בבעלות פרטית לכן הם לא ייצרו הכנסות למדינה. כדי לאפשר פיתוח מואץ של התשתיות בקרקעות האלה ברמ"י פועלים כעת לגיוס תקציב נוסף מתוכנית החומש לחברה הערבית- 922 - תקציב שישמש לפיתוח תשתיות בקרקעות הפרטיות. כמו כן פועלים מול משרד התחבורה לגיבוש תקציב שישמש להקמת מחלפים לאורך כביש 65.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות