אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עמדו בלחץ: הבנקים הגדולים בארה"ב ישובו לחלק דיבידנדים צילום: רויטרס

עמדו בלחץ: הבנקים הגדולים בארה"ב ישובו לחלק דיבידנדים

עברה שנה מאז שנאסר על הבנקים לחלק דיבידנדים עקב ה'מבחני לחץ' שערך הפד בשיא המשבר; כעת, תוצאת הבחינה העדכנית הופכת את ההחלטה; רכישה עצמית של מניות כבר אושרה לפני חצי שנה; ובוול סטריט הבנקים כבר מזמן חוגגים: מתחילת השנה גולדמן זאקס מנתר ב-40%, וולס פארגו טס ב-53%

25.06.2021, 19:14 | נועם לנדמן

הבנקים הגדולים שרדו את ה-stress tests ('מבחני לחץ') של הפדרל ריזרב, שנועדו לבחון את החוזק הפיננסי שלהם. הפד מבצע את הבחינה בכל חצי שנה.


קראו עוד בכלכליסט:


הבנק המרכזי בארה"ב בחן את 23 הבנקים הגדולים ובעקבות התוצאות החליט להסיר מכולם את ההגבלות שהתקין במהלך המשבר. עתה יוכלו הבנקים, לפחות באופן זמני עד להחלטה אחרת, לחלק דיבידנדים (מינואר 2021 הותר להם לבצע רכישה עצמית של מניות אחרי חצי שנה של איסור).


סניף של בנק ג סניף של בנק ג'יי.פי מורגן צ'ייס בשיקגו | צילום: בלומברג סניף של בנק ג


הבנקים רושמים בעיקר עליות בשעה זו במסחר בניו יורק: ג'יי.פי מורגן צ'ייס מטפס ב-0.7%, בנק אוף אמריקה עולה ב-1.3%, מורגן סטנלי מתחזק ב-1.2%, וולס פארגו מטפס ב-2%, גולדמן זאקס יורד ב-0.2%, סיטיגרופ נסוג ב-0.2%.

ביוני שעבר, כשהפד ערך את ה'מבחני לחץ' , התגלה כי כמה מהבנקים עלולים להתקרב לרמת הון מינימלית בעקבות תרחישים שונים הקשורים להתפרצות הקורונה. על כן, מאז ועד היום הוגבלה האפשרות מצד הבנקים לחלק דיבידנדים. הגבלה חלה גם על רכישה עצמית של מניות (אך היא הותרה כאמור מאז ינואר 2021).

הבנקים הודיעו כבר בחודש מרץ של 2020 כי יפסיקו מיוזמתם את הרכישה העצמית של מניותיהם - שמהווה כ-70% מכלל התשלומים בענף, נכון ליוני 2020. כאמור הם הורשו לבצע רכישה עצמית מינואר 2021, אחרי סיבוב נוסף של 'מבחני לחץ'.

סגן יו"ר הפד דאז, רנדל קווארלס, אמר אחרי ה'מבחני לחץ' של אשתקד בשיא המגפה כי הוא "מצפה שהבנקים ימשיכו לנהל את פעולותיהם בתחום ההון וסיכוני הנזילות באופן זהיר, וכן לתמוך בכלכלה, אך יש גם אי בהירות בסיסית באשר למסלול ההתאוששות הכלכלית. כתוצאה מכך, הנהלת הפד בודקת את תנאי הבנקים בצורה מקיפה יותר ודורשת מהבנקים הגדולים לנקוט בצעדי זהירות כדי לשמר הון בחודשים הקרובים". 

הצעד סימל בזמנו את חומרת המצב בעקבות הקורונה ואת הקושי לחזות את עתיד הבנקים. הרגולטורים וענף הבנקאות רצו להימנע מהטעויות של המשבר הקודם ב-2008, אז חברות אפשרו המשך תשלומים של דיבידנדים במיליארדי דולרים, ובהמשך נאלצו לגייס הון. 

ובוול סטריט, הבנקים רושמים עליות חזקות מתחילת השנה: ג'יי.פי מורגן צ'ייס מזנק ב-21%, גולדמן זאקס מנתר ב-40%, מורגן סטנלי קופץ ב-29%, בנק אוף אמריקה נוסק ב-37%, וולס פארגו טס ב-53%, סיטיגרופ מתחזק ב-17%.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות