אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גלובל פאואר דורשת ממקורות לפסול את הזוכות במכרז שלה

בלעדי

גלובל פאואר דורשת ממקורות לפסול את הזוכות במכרז שלה

טוענת כי לא עלתה לשלב הסופי במכרז של 120 מיליון שקל להקמת מערכות סולאריות בגלל אפליה. מקורות: "מציעים שלא עמדו בתנאי הסף נפסלו כדין"

27.06.2021, 07:01 | גולן חזני

גלובל פאואר דורשת ממקורות לבטל את זכייתה של חברת סינרג'י במכרז של חברת המים להקמת מערכות סולאריות בעלות מוערכת של 120 מיליון שקל. החברה מבקשת לפסול גם את ההצעות של רימון ושיכון ובינוי, שעלו לשלב הסופי במכרז. ל"כלכליסט" נודע כי גלובל פאואר, בשליטת אהוד בן ש"ך, שיגרה מכתב דרישה בנושא למקורות.

קראו עוד בכלכליסט:

מדובר במכרז להקמת מערכות סולאריות קרקעיות וצפות במתקנים ובמאגרי מים פתוחים בהספק מצטבר של 40 מגה־ואט, שינוהל במתכונת בנה־הפעל־העבר (BOT) במשך 25 שנה.

אלי כהן מנכ"ל מקורות, צילום: אוראל כהן אלי כהן מנכ"ל מקורות | צילום: אוראל כהן אלי כהן מנכ"ל מקורות, צילום: אוראל כהן

במאי הודיעה מקורות, בניהולו של אלי כהן, על זכיית סינרג'י שבבעלות אביעד מול, יעל אלמוג ויעקב גרוסמן. סינרג'י גברה במכרז על חברות כמו אלומיי, EDF, גלובל פאואר ושיכון ובינוי, והציעה להקים את המערכות ולמכור את החשמל לרשת ב־25 השנים הקרובות במחיר של 18 אגורות לקילו־ואט שעה.

לגבי הצעת גלובל פאואר, טענה מקורות, כי היא לא זכתה מאחר שאינה עומדת בתנאי הסף של המכרז. גלובל פאואר טוענת באמצעות עוה"ד אורן רוט ונועם שוחט, ממשרד יגאל ארנון, כי היא ללא ספק בעלת הניסיון הנדרש לעמידה בתנאי הסף. גלובל דורשת לקבל לידיה את ההצעות של הזוכות במכרז.

הטענה המרכזית של גלובל פאואר היא, שמקורות הקפידה על תנאי שבו יובאו בחשבון רק מתקנים שמחוברים לרשת החשמל במועד הגשת ההצעות והגיעו להפעלה מסחרית, כפי שהתקבל מחברת החשמל. גלובל טוענת כי שלוש ההצעות שזכו במכרז - סינרג'י, רימון, ושיכון ובינוי (שעלו לשלב הסופי) , צריכות להיפסל מאחר שאף לא אחת מהן סיפקה אישור מחברת החשמל להפעלה מסחרית של פרויקט כלשהו.

"ועדת המכרזים אינה רשאית לנהוג בצורה מפלה, ועל כן אינה רשאית לאמץ מדיניות מקפידה ופורמאליסטית במקרה של גלובל פאואר", נטען במכתב. גלובל פאואר טוענת שמי שחתום על ההצעה של סינרג'י אינו בעל זכויות חתימה בחברה, וכי רימון ושיכון ובינוי הגישו ערבות פגומה להצעותיהן.

ממקורות נמסר בתגובה: "מקורות היא חברת המים הלאומית, רשומה למסחר בבורסת ת"א ומנהלת את מכרזיה בהתאם לדין ולתקנות חובת המכרזים. כידוע, חברת סינרג'י הוכרזה כזוכה בהליך המכרזי, מאחר שעמדה במלוא דרישות המכרז ותנאי הסף. מציעים שלא עמדו בכל תנאי הסף ודרישות המכרז נפסלו והכל בהתאם לדין.

"בנוגע לפנייה, הצעת גלובל פאואר נפסלה מאחר שלא עמדה בשניים מתוך שלושה תנאי סף מקצועיים ומהותיים למכרז — הן בדבר ניסיון בתכנון והקמה של מתקנים פוטו־וולטאים והן בדבר ניסיון בתפעול ובתחזוקה של מתקנים פוטו־וולטאים. הודעה בדבר הפסילה נמסרה זה מכבר לגלובל פאואר וכבר לפני כמה שבועות.

"אם לא די בכך, עם פרסום שם החברה הזוכה ולאחר ההכרזה עליה בוועדת המכרזים המרכזית של מקורות, גלובל פאואר פנתה וניסתה לדרוש להשלים ולהוסיף נתונים ופרטים נוספים מהותיים להצעתה המקורית, וזאת בדיעבד ולאחר סיום ההליך המכרזי, לאחר ההכרזה על הזוכה במכרז ובניגוד לדין. 

"מקורות השיבה לגלובל פאואר שאין בכוונתה להתיר זאת, מהטעם הפשוט שהיענות לדרישתה מנוגדת בעליל לעיקרון השוויון, המהותי בדיני המכרזים, לכלל סופיות המכרז ולהלכה הפסוקה בעניין, שכן מדובר במקצה שיפורים אסור הנוגע לתוספות מהותיות שגלובל מבקשת להוסיף להצעתה".

גלובל פאואר נסחרת בבורסה לפי שווי 191 מיליון שקל. ב־8 ביוני רכשו מוטי בן־משה ואלון רבוע כחול שבבעלותו 41% ממניות החברה תמורת כ־70 מיליון שקל, עלו לאחזקה של 46.5% ועקפו לכאורה את אהוד בן ש"ך, בעל השליטה שמחזיק ב־41% מהמניות. מניית החברה זינקה לשווי של 336 מיליון שקל במהלך כשהיא מכפילה את שוויה, אולם מאז ירדה חזרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות