אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההססנות של ניצן הורוביץ צריכה להדאיג צילום: טל שחר

דעה

ההססנות של ניצן הורוביץ צריכה להדאיג

האם שר הבריאות הנבחר מתקשה אפילו בהחלטה הראשונה על בחירת מנכ"ל?

27.06.2021, 08:11 | אדריאן פילוט

לא שקט בימים אלה במשרד הבריאות, ולא רק בגלל חשש מהתפרצות חוזרת של הקורונה. מה שמטריד את בכירי המשרד הוא האיש שנבחר לעמוד בראשו, שר הבריאות החדש ניצן הורוביץ, לאור התנהלותו סביב המשימה הראשונה שלו: מינוי מנכ"ל.

ד"ר אורלי ויינשטיין. המועמדת שכל המערכת ממתינה למינויה, צילום: אוראל כהן ד"ר אורלי ויינשטיין. המועמדת שכל המערכת ממתינה למינויה | צילום: אוראל כהן ד"ר אורלי ויינשטיין. המועמדת שכל המערכת ממתינה למינויה, צילום: אוראל כהן

כבר כמה ימים שכל המערכת ממתינה להודעה על מינויה של ד''ר אורלי ויינשטיין, שכיהנה כמנהלת חטיבת בתי החולים הממשלתיים עד 2020, ובשנה האחרונה היתה ראש חטיבת בתי החולים ב”כללית”. הורוביץ ועוזריו נפגשו איתה כמה וכמה פעמים, ובכירים במשרד ידעו לומר ש"זה יקרה היום או מחר". אבל זה לא קרה. במקום זאת, ביום שישי הורוביץ ביקש לפגוש בבהילות את ד''ר מיכאל הלברטל, מנכ"ל רמב"ם ויו"ר איגוד בתי החולים הממשלתיים.

השמועה התפשטה כאש בשדה קוצים. ויינשטיין פיקחה במשך ארבע שנים על בתי החולים הממשלתיים, המהווים יותר ממחצית מערך האשפוז בישראל, והיחסים בינה לבין "המפוקחים", שהלברטל עומד בראשם, לא היו חמים במיוחד. זה בעיקר משום שוויינשטיין לא היתה מפקחת “נוחה” ולא חששה להתעמת. היא נהנית מהיכרות עמוקה עם המערכת, אופייה ונחישותה נהפכו לסימן ההיכר שלה, והיא לא נרתעה מעימותים עם מנהלי בתי חולים או מחיכוך פומבי עם שר הבריאות הכוחני יעקב ליצמן, סביב התנגדותה לתוכנית "קיצור תורים" שקידם, בטענה שהכסף הציבורי ילך ברובו לבתי החולים הפרטיים.

לכן התנגדות ראשי בתי החולים למינויה אינה מפתיעה. מה שמפתיע, ובעיקר מטריד את בכירי מערכת הבריאות, הוא ההססנות של הורוביץ. ללא מנכ"ל מקצועי, ספינת הבריאות העצומה ממשיכה לשוט לבד. בראשה קברניט חדש, נטול כל ניסיון ביצועי או היכרות עם המערכת, שגם לא בימי קורונה היא מהמורכבות והקשות לניהול. אם הורוביץ מתקשה אפילו בהחלטה של בחירת מנכ"ל ומשדר היענות ללחץ, מה יקרה כשיידרש להכריע בסוגיות של חיים ומוות?

לא ברור אם הלברטל הפך ביום שישי למועמד, או שכל רצונו הוא סיכול מינויה של ויינשטיין. בינתיים המערכת כולה ממתינה בקוצר רוח למנכ"ל שיתחיל בשיקום המשרד, ויחד עם השר יבצעו רפורמות מבניות במערכת. נקווה שכל התוכניות האלו לא יתעכבו עד שיגיע שר שיודע לקבל החלטות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות