אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סופית: רשתות דור 2 ו-3 בסלולר ייסגרו בסוף 2025 צילום: אבי מועלם

סופית: רשתות דור 2 ו-3 בסלולר ייסגרו בסוף 2025

משרד התקשורת הכריז על שלבי הסגירה של הרשתות הוותיקות, שהתדרים שלהן יופנו לטובת רשתות דור 5. עיקר ההשפעה הצרכנית צפויה על המגזר החרדי שבו יש ריכוז של טלפונים בטכנולוגיות הישנות

27.06.2021, 13:40 | רועי ברגמן

משרד התקשורת הכריז היום על תוכנית חדשה לסגירת רשתות דור 2 ודור 3 הוותיקות בסלולר ופינוי התדרים שבהן השתמשו לטובת הדור ה-5. מדובר במהלך משלים שמבצע המשרד אחרי שבשלהי 2020 החלו הרשתות השונות בשיווק רשתות דור 5 עם סיום מכרז התדרים שערך המשרד. 

קראו עוד בכלכליסט:


רשתות דור 2 ודור 3 נחשבות למיושנות, ופינוי התדרים שלהן לטובת דור 5 צפוי להאיץ את המעבר של הרשתות בישראל לטכנולוגיה המתקדמת ולשיפור באיכות הגלישה בסלולר. 

כפי שפורסם הבוקר ב"כלכליסט", ישראל ממוקמת במקום ה-60 בלבד בעולם במהירות הגלישה בסלולר וזאת אחרי התקדמות משמעותית שבוצעה בשנה האחרונה עם השקת דור 5. לפני כן חוותה ישראל שפל חסר תקדים שבו ירדה למקום ה-94 בעולם במהירות הגלישה. 

מימין: מנכ"לית משרד התקשורת לירן אבישר בן-חורין ושר התקשורת יועז הנדל, צילומים: יריב כץ, אלכס קולומויסקי מימין: מנכ"לית משרד התקשורת לירן אבישר בן-חורין ושר התקשורת יועז הנדל | צילומים: יריב כץ, אלכס קולומויסקי מימין: מנכ"לית משרד התקשורת לירן אבישר בן-חורין ושר התקשורת יועז הנדל, צילומים: יריב כץ, אלכס קולומויסקי

המהלך הנוכחי, שדומה לזה המבוצע על ידי מפעילי סלולר במדינות אחרות, כולל שלושה שלבים. בשלב הראשון שייכנס לתוקף בתחילת השנה הבאה ייאסר יבוא מסחרי של מכשירים התומכים בטכנולוגיות הישנות. בשלב השני, בתחילת 2023, יופסק חיבורם לרשת של מכשירים חדשים התומכים בטכנולוגיות ישנות בלבד, לרבות דיבוריות לרכב ומכשירי קצה M2M (מכשיר למכשיר) כמו שערים לחניונים המופעלים באמצעות הסלולר. המפעילים יחויבו להמשיך ולהעניק שירות ללקוחות קיימים עד לסגירת הרשתות. בשלב האחרון בסוף 2025 ייסגרו הרשתות לגמרי. 

במשרד התקשורת דבקו בכך בהצעת הדרג המקצועי וחרף פניות לדחיית סגירת רשת הדור ה-2 מצד מפעילים של מכשירי קצה (M2M), אחרי שימועים שערכו בנושא. 

עיקר ההשפעה של ההחלטה בצד הצרכנים צפויה על המגזר החרדי שבו יש ריכוז של טלפונים בטכנולוגיות הישנות של דור 2 ו-3. לפי נתוני משרד התקשורת, מדובר בכ-450 אלף מכשירים כיום, שנחשבים "כשרים" כך שאין להם גישה לרשת האינטרנט. עם זאת הדגישו במשרד התקשורת כי כבר היום קיימים פתרונות של מכשירים "כשרים" שתומכים גם בטכנולוגיית דור 4. ביחד עם יתר המכשירים שתומכים בטכנולוגיות הישנות עולה המספר לכ-2 מיליון מכשירים. 

שר התקשורת יועז הנדל אמר עם הודעת המשרד: "הצעד הזה חיוני כדי להפוך למדינה מובילה. ברחבי העולם כבר נסגרו טכנולוגיות ישנות כדי להתקדם ולשחרר תדרים - שהם משאב מוגבל - לטובת טכנולוגיות מתקדמות. היום אנחנו יוצאים לדרך ומשחררים את הפקק. התהליך יהיה הדרגתי ומאפשר למי שזקוק לכך לבצע את ההתאמות הטכנולוגיות הדרושות, והוא חלק ממהלך של הוצאת העגלה מהבוץ והזנקת כלכלת ישראל". 

מנכ"לית המשרד לירן אבישר בן-חורין הוסיפה: "טכנולוגיית דור 5 צפויה לשפר תעסוקה מרחוק, ולאפשר פיתוח וצמיחה של תעשיות ועסקים קטנים, ערים חכמות, מכונות אוטנומיות ועוד". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות