אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאומי והפועלים יממנו את פרויקט השפכים החדש בגוש דן צילום: כפיר סיון

בלעדי לכלכליסט

לאומי והפועלים יממנו את פרויקט השפכים החדש בגוש דן

תאגיד הביוב של גוש דן מתעתד להרחיב את תשתיות השפכים של ערי הגוש כדי שיתאימו לשרת אוכלוסייה של 3.5 מיליון נפש עד סוף 2040. העלות הכוללת של פרויקט "איגודן 2020" מוערכת ב־2.6 מיליארד שקל, והוא ימומן כולו באמצעות אשראי

30.06.2021, 08:20 | גולן חזני

בנק לאומי ובנק הפועלים יעמידו מימון של 2.6 מיליארד שקל לאיגודן, תאגיד הביוב של גוש דן, עבור פרויקט "איגודן 2040" שבמסגרתו יורחבו התשתיות של ערי גוש דן כך שיתאימו לצרכי האוכלוסיה, שרק הולכת וגדלה, בעשורים הבאים. כל אחד משני הבנקים יישא במחצית המימון לפרויקט - 1.3 מיליארד שקל - שכולו ימומן באמצעות אשראי.

קראו עוד בכלכליסט:


יעל כפיר, ראש המערך העסקי בבנק לאומי
, צילום: כפיר סיון יעל כפיר, ראש המערך העסקי בבנק לאומי | צילום: כפיר סיון יעל כפיר, ראש המערך העסקי בבנק לאומי
, צילום: כפיר סיון

איגודן נמצא בבעלות שבע הרשויות המקומיות הגדולות בגוש דן - תל אביב, רמת גן, גבעתיים, פתח תקווה, בני ברק, חולון ובת ים - והוא עוסק בהולכה ובטיהור של שפכים עבור הרשויות האלו, וכן עבור 20 רשויות מקומיות נוספות בגוש דן. כמו כן, איגודן מעניק את שירותיו גם ל־7,000 מפעלי תעשייה שפועלים בגוש דן. התאגיד מחזיק גם במכון השפד"ן, שעוסק במיחזור מים ובטיהור שפכים שמשמשים אחרי הטיהור להשקיית 70% משטחי החקלאות בנגב. 

ברשויות שאותן התאגיד משרת מתגוררים 2.5 מיליון תושבים, ולפי ההערכות הנוכחיות, בשנת 2040 אוכלוסיית רשויות אלה תמנה 3.5 מיליון נפש, מה שמחייב את שדרוג צנרת הביוב, שמשתרעת על פני 130 קילומטרים בגוש דן. צמיחת האוכלוסייה הצפויה נשענת על הגידול הטבעי וכן על בנייה עתידית של מאות אלפי דירות, בין היתר על שטחי שדה דב בתל אביב.

עבור בנק לאומי זו עסקה שנייה מול תאגיד ביוב. השנה הבנק נבחר להוביל גם את מימון הפרויקט של שיקום נחל קדרון עבור תאגיד המים והביוב של הגיחון. עלות פרויקט זה נאמדת ב־830 מיליון שקל ובנק לאומי העמיד לו מימון בהיקף של 430 מיליון שקל.

לדברי יעל כפיר, ראש המערך העסקי בבנק לאומי, "מדובר באחד מפרויקטי התשתית החשובים שצפויים בישראל ב־20 השנים הקרובות. הצמיחה המהירה של הכלכלה הישראלית ושל האוכלוסייה, יחד עם בנייה מואצת וצפופה, מחייבות הרחבת תשתיות, שחלקה נעשה על ידי המדינה וחלקה על ידי הרשויות המקומיות. המימון תואם את האסטרטגיה של לאומי ללוות את פרויקטי התשתיות הלאומיות הגדולים בישראל. במסגרת זו, לאומי מלווה כיום את מרבית הרשויות המקומיות בישראל ותומך בצורכי ההתפתחות שלהן בתחומים אלה, לצד מימון הצרכים השוטפים של הרשויות". 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות