אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר מתווה החל"ת החדש: הופסקו דמי האבטלה למובטלי קורונה עד גיל 45 צילום: אלעד גרשגורן

אושר מתווה החל"ת החדש: הופסקו דמי האבטלה למובטלי קורונה עד גיל 45

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק החל"ת, המפסיקה את הארכת דמי האבטלה לבני פחות מ-45. זאת, לאחר שנדחו ההסתייגויות שהגישו סיעות האופוזיציה, תמכו בהצעה בקריאה שלישית 35 חברי כנסת ללא מתנגדים

01.07.2021, 14:33 | שחר אילן

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק החל"ת, המפסיקה את הארכת דמי האבטלה לבני פחות מ-45. זאת, לאחר שנדחו ההסתייגויות שהגישו סיעות האופוזיציה, תמכו בהצעה בקריאה שלישית 35 חברי כנסת ללא מתנגדים, מכיוון שחברי האופוזיציה החרימו את ההצבעות בעקבות הסערה שפרצה במהלך הדיון בשל הצבעה הכפולה של ח"כ אביר קארה.

חוק החל"ת עבר בתום ליל דיונים מתיש וכ-75 הצבעות במליאה. החוק מפסיק את הארכות תשלום דמי האבטלה למעל 200 אלף מובטלי קורונה עד גיל 45. זה אומר שהם עוד יקבלו תשלום עבור חודש יוני אבל לא יקבלו כל תשלום עבור יולי. שר האוצר העביר בכנסת את החלטתו לנקוט קו מחמיר בנושא הארכות דמי האבטלה כמעט ללא שינויים בעזרת יו"ר ועדת הכספים ממפלגתו ח"כ אלכס קושניר. 

קראו עוד בכלכליסט:

ההארכה שיקבלו כ-160 אלף בני ה-45 ומעלה תהיה שווה ל-50% מתקופת הזכאות המקורית שלהם כלומר כשלושה חודשים. גובה דמי האבטלה שיקבלו המובטלים הנמצאים בתקופת הארכה יעמוד על 85% בלבד מסכום הזכאות המקורי. כמובן מובטלים חדשים שעומדים בתנאי הזכאות בני כל הגילים יהיו זכאים למלוא דמי האבטלה ולמלוא תקופת הזכאות.

מובטלים בשירות התעסוקה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה מובטלים בשירות התעסוקה | צילום: באדיבות שירות התעסוקה מובטלים בשירות התעסוקה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה

למעשה הוכנס בכנסת רק שינוי אחד משמעותי בחוק – מענק הקורונה למובטלים גמלאים מעוטי יכולת הוארך בשלושה חודשים. אלא שההערכה הרווחת בכנסת היא שהיה מדובר ב"עז", כלומר שהאוצר הציע לבטל את המענק כדי שחברי הכנסת יאבקו להחזיר אותו ולא יאבקו בהחלטה העיקרית. 

מתחילת משבר הקורונה קיבלו מובטלים בני 67 ומעלה, שלהם פנסיה נמוכה (עד 5,000 שקל), מענקים שגובהם 1,000-4,000 שקל ביחס הפוך לגובה הפנסיה שלהם. בשלושת החודשים הקרובים 22 אלף הזכאים יקבלו מענקים שגובהם יהיה בחודש הראשון 90% מהמענק המקורי, בשני - 80% ובשלישי 70% מהסכום שקיבלו עד כה.

למובטלים שאיבדו את דמי האבטלה (וגם לכאלה שלא קיבלו מעולם דמי אבטלה) מוצע הפתרון הבא, אם כי הוא יובא בחוק אחר. אם ימצא מעסיק שמתחיל להעסיק אותם במשרה חלקית, המדינה תשלם למובטל דמי אבטלה על יתרת שכרו במשך שלושה חודשים. האוצר רצה להציע את הפתרון הזה רק למי שיחזור לעבודה עד סוף יוני כדי לכוון את המענק בעיקר לענף התיירות, שהמעסיקים בו היו מודעים לתוכנית מראש. חברי ועדת הכספים סברו שזה לא הגיוני להעביר חוק רטרואקטיבי. לכן נקבע שמי שיחזור לעבודה חלקית בשכר נמוך משכרו הקודם עד סוף יוני יקבל מענק לארבעה חודשים ומי שיחזור ביולי יקבל לשלושה.

עוד שתי בעיות שנפתרו הן תשלום דמי לידה ליולדות שנכנסו להריון בתקופת האבטלה שלהן וכן תקופת אכשרה מופחתת למי שחזרו לעבוד במהלך משבר הקורונה ויהפכו שוב למובטלים. כדי להקל על נכים מובטלים בני פחות מ-45 למצוא עבודה יוצע למעסיקים סבסוד של 20% משכרם. ספק אם זה יחזיר נכים רבים לעבוד. אימהות חד הוריות, עובדי אל על, מורי דרך לתיירים זרים בני פחות מ-45 נשארו בשלב זה ללא פתרון.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות