אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל אמזון החדש יקבל מניות בשווי 214 מיליון דולר צילום: רויטרס

מנכ"ל אמזון החדש יקבל מניות בשווי 214 מיליון דולר

אנדי ג'אסי, שיחליף ביום שני את ג'ף בזוס, יקבל 61 אלף מניות של ענקית המסחר המקוון, שצפויות להבשיל במשך עשור; משכורת הבסיס שלו תעמוד על 175 אלף דולר בשנה

03.07.2021, 18:32 | חדשות חוץ

אנדי ג'אסי ייכנס ביום שני לתפקיד המנכ"ל החדש של אמזון, 27 שנים לאחר שהוקמה ב־5 ביולי 1994. ג'אסי, שצמח בשורות ענקית הסחר המקוון, כיהן עד כה כמנכ"ל חטיבת שירותי הענן.


קראו עוד בכלכליסט:התפקיד החדש ילווה במענק שמן. לפי מסמכים שהגישה אמזון בסוף השבוע לרגולטור, היא תעניק לג'אסי 214 מיליון דולר במניות, שיבשילו במשך עשור. אמזון תרשום את המענק בהיקף של 61 אלף מניות מחר, יום כניסתו לתפקיד. הערך המדויק תלוי במסחר במניות בשנים הקרובות, מה שאמור לעודד את ג'אסי להביא לצמיחת החברה, ששווה כיום 1.77 טריליון דולר.

אף שאמזון לא חשפה את מועדי הבשלת המניות, מענקים דומים שלה בעבר לא הבשילו מיד. משכורת הבסיס של ג'אסי תעמוד על 175 אלף דולר בשנה. בנוסף לכך יש בידיו 45 מיליון דולר במניות שהוענקו לו בעבר ואמורות להבשיל השנה ו-41.5 מיליון דולר במניות שהבשילו בשנה שעברה. השכר השנתי החציוני באמזון עמד בשנה שעברה על 29 אלף דולר, כאשר בחישוב לא נכלל המייסד בזוס, שמשכורת הבסיס שלו עמדה על 81,840 דולר. נתח המניות הגדול של בזוס הפך אותו לאיש העשיר בעולם.


אנדי ג אנדי ג'אסי | צילום: איי פי אנדי ג


ערכן של המניות הבשלות של ג'אסי עדיין נמוך מהתשלומים שמקבלים מנכ"לי חברות מתחרות. לסאטיה נדלה ממיקרוסופט MICROSOFT היו מניות בשווי של 215 מיליון דולר בשנה הפיסקאלית שהסתיימה ב-30 ביוני 2020, בנוסף למשכורת בסיס של 2.5 מיליון דולר, טים קוק מאפל APPLE החזיק ב-281 מיליון דולר במניות, על פי האומדן של 2021. מספר מומחים בתחום ביקרו את התשלומים העצומים האלו מכיוון שהם מתגמלים מנהלים בלי קשר לעמידתם ביעדי החברה.

ג'אסי (53) הוא המנכ"ל השני בלבד בתולדות אמזון, והוא ייכנס לנעליו של המייסד בזוס, שיכהן מעתה כיו"ר מועצת המנהלים ויסיר את אחיזתו מהניהול היום-יומי של החברה. 

כניסת ג'אסי לתפקיד מתרחשת בתקופה קריטית עבור אמזון, שמתייצבת בפני איומים גדלים והולכים של מהלכים רגולטוריים להקטנת השפעתה בשווקים ברחבי העולם. בעוד בזוס יתמודד עם האתגרים החדשים בחייו, ובראשם שיגורו לחלל בחללית של בלו אוריג'ין בהמשך החודש, ג'אסי ייאלץ לעמול על שימור מעמדה של אמזון, אחת החברות הגדולות בעולם, המעסיקה למעלה מ־1.3 מיליון עובדים.

הקורונה הקפיצה את המכירות

מגפת הקורונה והסגרים סייעו להקפיץ את מכירות אמזון ב־38% בשנה שעברה לשיא של 386 מיליארד דולר, עם רווח תפעולי של 23 מיליארד דולר. בין השאר נרשם זינוק בביקושים לאחסון הענן של אמזון מצד ענקיות סטרימינג כמו נטפליקס וספוטיפיי.

ההצלחה הזו הגבירה את הפיקוח על פעילות אמזון ואת הדרישות להידוק הרגולציה על החברה, זאת אחרי שספגה לאורך השנים ביקורת נוקבת על תשלומי המס הנמוכים שלה ותנאי ההעסקה של עובדיה.

לפי מייקל פאצ'ר, אנליסט בוודבוש סקיוריטיז, שאמר את הדברים ל"גרדיאן", האתגר הגדול ביותר של ג'אסי יהיה ההתמודדות עם הביקורת הזו. "מחלקת הקמעונאות הלכה רחוק כדי לספק שירות מעולה ללקוחות, והיא קרוב לוודאי ניצלה את העובדים תוך כדי. הדברים האלה צריכים להיפסק", ציין פאצ'ר. "ג'אסי יצטרך להיות הבחור שמעיד בפני הקונגרס".

בצד החיובי, ג'אסי זכה באמון של בזוס אחרי שניהל את חטיבת הענן (AWS), שהכניסה 13.5 מיליארד דולר ברבעון הראשון של השנה, זינוק של 32% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. זהו גם מקור הרווח היציב ביותר של החברה. אף שייצגה ברבעון הראשון 12% מההכנסות, החטיבה רשמה הכנסה תפעולית של 4.2 מיליארד דולר, שהם 46% מהרווח של החברה.ג ג'ף בזוס | צילום: בלומברג ג


המעבר לאחסון ענן היה רעיון שהגה ג'אסי בתחילת שנות ה־2000. "אני לא חושב שלאיש מאיתנו היתה התעוזה לחזות שזה יצמח להיקף כזה במהירות כזו", אמר בעבר על AWS.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות