אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מרווח הוגן גבתה מהמוסדיים תשלום שלא על פי תנאי המכרז" צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

"מרווח הוגן גבתה מהמוסדיים תשלום שלא על פי תנאי המכרז"

רשות שוק ההון תכנס את המוסדיים ואת החברה, העוסקת בשערוך של חוב לא־סחיר, כדי לגבש פשרה להשבת סכום המוערך ב־2.5 מיליון שקל שנגבה מהגופים. מרווח הוגן: "לא נגבו כספים ביתר, אך בשל מורכבות הנושא, נפעל כדי להגיע להבנות"

04.07.2021, 07:05 | עירית אבישר

"מרווח הוגן גובה מהגופים המוסדיים תמורה שלא על פי תנאי המכרז מכוחו זכתה למתן השירותים", כך עולה ממכתב ששלחה רשות שוק ההון למוסדיים ושהגיע לידי "כלכליסט". לאחר שימוע לחברה הוחלט כי פורום שולחן עגול של המוסדיים, נציגי החברה והרשות יגבש פשרה להחזרת הסכומים, המוערכים ב־2.5 מיליון שקל.


קראו עוד בכלכליסט:


אינפו  כך נוצרה הגבייה הבעייתית אינפו כך נוצרה הגבייה הבעייתית אינפו  כך נוצרה הגבייה הבעייתית

מרווח הוגן, בניהול נסים כהן, לשעבר סגן בכיר לממונה על שוק ההון, מספקת למוסדיים שירותי שערוך לנכסי חוב לא־סחירים. רק מי שזכתה במכרז הרשות יכולה לעשות זאת. המוסדיים הגדילו בשנים האחרונות את החשיפה לנכסים אלה לשם גיוון תיק ההשקעות. תחילת האירוע ביולי 2010, כשמרווח הוגן  זכתה במכרז. לפיו, היא תהיה זכאית לעלייה של 1% בתשלום אם היקף הנכסים שהיא מספקת להם ציטוטים יגדל ב־10%; התשלום יקטן ב־1% אם הנכסים יירדו ב־10%.

אלא שהמכרז נפסל לאחר כמה חודשים נוכח עתירה לבית המשפט. הוחלט שעד שייערך מכרז חדש, תמשיך החברה לספק את הציטוטים כדי שלא יווצר ואקום לפעילות. במכרז הנוסף נקבעו תנאים אחרים. לפיהם, רק עלייה (או ירידה) של 20% בנכסים, תגרום לעלייה (או ירידה) של 1% בתמורה. כלומר הסיכוי לעליית התמורה נמוך יותר.

משה ברקת, צילום: עמית שעל משה ברקת | צילום: עמית שעל משה ברקת, צילום: עמית שעל

הפעם זכתה שערי ריבית, אך נפסלה נוכח סוגיות בקשר למודל שלה. מרווח הוגן הוחזרה ונדרשה להתאמה במודל, שטרם הושלמה; לאורך התקופה היא גבתה תשלום לפי תנאי המכרז הראשון, שבוטל.

"ועדת המכרזים סברה כי זהו מצב לא תקין, כי ההתקשרות עם מרווח הוגן היא מכוח מכרז מ־2012. לפיכך עליה לעדכן את התמורה הנגבית מהגופים כך שתחול מהרבעון הרביעי של 2020", נכתב.

ברשות סברו שזו טעות בתום לב והחליטו לקדם פשרה: "לא נכון לקבל החלטה חד צדדית בעניין, אלא ראוי לקיים שיח להשבת הכספים". המוסדיים אמורים לתאם מועד לגיבוש הפשרה.

ממרווח הוגן נמסר: "מרווח הוגן פועלת ממרץ 2011 על פי הנחיות רשות שוק ההון בכל הקשור לגביית התשלום מהמוסדיים. פעלנו בצורה שקופה מול הרשות והמוסדיים, וגבינו תשלום בהתאם לדרישות ואישורים כתובים ומפורשים של הרשות, ומכאן עמדת מרווח הוגן, שלא נגבו כספים ביתר. עם זאת, בשל מורכבות הנושא, נתכנס עם הרשות והגופים, במועד שייקבע, במטרה להגיע להבנות. מרווח הוגן תמשיך גם בעתיד לפעול לפי הנחיות הרשות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות