אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חובת עטיית מסכות בתחבורה ציבורית? לחברות אין סמכות אכיפה צילום: יובל חן

חובת עטיית מסכות בתחבורה ציבורית? לחברות אין סמכות אכיפה

הגורמים שכן מוסכמים לאכוף את עטיית המסכות הם שוטרים ופקחים מיוחדים שהוסמכו לכך מטעם משרד התחבורה

05.07.2021, 08:00 | יובל שדה

לפני כשבוע וחצי פרסמה הרשות הארצית לתחבורה ציבורית הודעה רשמית הקובעת שנהגים ונוסעים מחויבים לעטות מסכות בתחבורה הציבורית. בהודעה הרשמית נכתב כי החובה חלה "לרבות על מוניות, אוטובוסים, רכבת קלה, רכבת ישראל ובתחנות מרכזיות", בהתאם להנחיות ממשלת ישראל במסגרת המאבק בנגיף הקורונה.

אלא שחובת עטיית המסכות לא מלווה באכיפה. לכלכליסט הגיעו עדויות רבות הנוגעות לאי־עטיית מסכות בתחבורה הציבורית. מפעילי תחבורה ציבורית דוגמת אגד, דן ורכבת ישראל מסרו כי אין להם סמכות חוקית להעיר לנוסעים לגבי עטיית מסכות ואין ביכולתם לקנוס את הנוסעים או להורידם מהנסיעה. הגורמים שכן מוסכמים לאכוף את עטיית המסכות הם שוטרים ופקחים מיוחדים שהוסמכו לכך מטעם משרד התחבורה. 

תחבורה ציבורית נוסעים  אוטובוס, צילום: יובל חן תחבורה ציבורית נוסעים אוטובוס | צילום: יובל חן תחבורה ציבורית נוסעים  אוטובוס, צילום: יובל חן

פקחים אלו החלו לפעול עם הגל הראשון של הקורונה לפני יותר משנה, אך בשלב מסוים הפסיקו לפעול עם הירידה בתחלואה. כיום אין אכיפה של פקחי קורונה באוטובוסים ובכלל התחבורה הציבורית. חברות התחבורה הציבורית מנחות את הנהגים לא להעיר לנוסעים, גם כדי שאלו יוכלו להתרכז בנסיעה וגם מחשש לאלימות כנגד הנהגים חסרי הסמכות החוקית. 

בינתיים מי שמשלם על חוסר האכיפה הוא הציבור שנוסע בתחבורה ציבורית וחשוף להידבקות במחלה, כשלנוסעים רבים אין אפשרות להתנייד בדרך אחרת.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות