אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ירידה קלה באבטלה במחצית הראשונה של יוני: רק 17 אלף חזרו לעבודה קובי קואנקס

ירידה קלה באבטלה במחצית הראשונה של יוני: רק 17 אלף חזרו לעבודה

שיעור האבטלה, לפי החישוב המורחב של הלמ"ס, ירד מ-9.9% במחצית השנייה של מאי ל-9.5% במחצית הראשונה של יוני. הירידה הקלה – למרות הסיום המתקרב של תשלום דמי האבטלה לרוב המובטלים החודש שעבר

05.07.2021, 13:00 | שחר אילן

ירידה קלה ומאכזבת בשיעור האבטלה במחצית הראשונה של יוני. זאת, למרות שמועד סיום תשלום דמי האבטלה לרוב המובטלים היה בסוף יוני ולמרות מספר המשרות הפנויות הענק במשק. הירידה מאכזבת עוד יותר לאור העלייה הקלה באבטלה שנרשמה במחצית השנייה של מאי בגלל הלוחמה בדרום.

קראו עוד בכלכליסט:

שיעור האבטלה, לפי החישוב המורחב של הלמ"ס, ירד מ-9.9% במחצית השנייה של מאי ל-9.5% במחצית הראשונה של יוני. המשמעות היא שרק 17 אלף מובטלים חזרו לעבודה במחצית הראשונה של יוני. שיעור המובטלים לפי החישוב במצומצם שבו משתמש האוצר ירד מ-7.1% ל-6.9% - 9,000 בני אדם בלבד. 

 שירות התעסוקה, קובי קואנקס שירות התעסוקה | קובי קואנקס  שירות התעסוקה, קובי קואנקס

הלמ"ס מפרסמת שלושה נתוני אבטלה עיקריים בתקופת הקורונה:

שיעור הבלתי מועסקים (מובטלים בהגדרה הקלסית – אנשים ללא מקום עבודה שמחפשים עבודה) עלה מ-5.4% במחצית השנייה של מאי ל-5.5% במחצית הראשונה של יוני - 224 אלף איש.

לנתון זה אין הרבה משמעות בתקופת הקורונה בגלל המספר הגדול של אנשים בחל"ת וכן של אנשים שפוטרו ואינם מחפשים עבודה. בנוסף, הנתון החצי חודשי של הבלתי מועסקים נתון לתנודות גדולות ובלתי מוסברות. ממילא, קשה מאוד להסתמך עליו להערכת מספר מחפשי העבודה ללא מעסיק במשק.

 מובטלים בפתח סניף של הביטוח הלאומי, צילום: אלעד גרשגורן מובטלים בפתח סניף של הביטוח הלאומי | צילום: אלעד גרשגורן  מובטלים בפתח סניף של הביטוח הלאומי, צילום: אלעד גרשגורן

שיעור הבלתי מועסקים פלוס הנעדרים כל שבוע הסקר מעבודתם ירד מ-7.1%, שהם 289 אלף איש, במחצית השנייה של מאי ל-6.9%, שהם 280 אלף איש במחצית הראשונה של יוני. ההגדרה של נעדרים בכל שבוע הסקר מעבודתם אמורה לאתר את הנמצאים בחופשה ללא תשלום. הבלתי מועסקים פלוס הנעדרים כל השבוע זה הנתון המצומצם באמצעותו מודד משרד האוצר את האבטלה.  

הנתון המרחיב של הלמ"ס כולל את הבלתי מועסקים, אנשים שנעדרו כל השבוע מעבודתם וכן אנשים שאיבדו את מקום עבודתם בתקופת הקורונה ואינם מחפשים עבודה. זה הנתון הקרוב יותר למצב בשטח. שיעור האבטלה לפי החישוב המרחיב ירד כאמור מ-9.9% (415 אלף מובטלים) במחצית השנייה של מאי ל-9.5% (398 אלף איש) במחצית הראשונה של יוני. סביר להניח שביולי, לאחר סיום הארכות דמי האבטלה לבני פחות מ-45, הנתון הזה יקטן בהרבה שכן רבים יאלצו לחזור ולחפש עבודה.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות