אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוף למונופול התבואה: בית המשפט דחה את בקשת דגון למנוע חילופי מפעיל בחיפה צילום: אלעד גרשגורן

סוף למונופול התבואה: בית המשפט דחה את בקשת דגון למנוע חילופי מפעיל בחיפה

חברת נמלי ישראל בחרה מפעיל חדש לממגורה בחיפה, חברת גדות מסופים. דגון עתרה - אך השופטת הדס עובדיה מבית המשפט המחוזי בתל אביב סירבה לבקשתה להוציא צו ביניים

05.07.2021, 19:42 | ענת רואה

סוף למונופול של דגון, אחרי 70 שנה: בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את הבקשה לצו ביניים שהגישה דגון בניסיון למנוע מחברת נמלי ישראל (חנ"י) לחתום על חוזה התקשרות עם חברת גדות מסופים לכימיקלים, שזכתה במכרז להפעלת הממגורה בחיפה, ברציף דגון.

קראו עוד בכלכליסט:

דגון, בבעלות מיקי שרן ועו"ד יואב בן דרור, שלטה שנים רבות במתקן אחסון התבואה - עד להודעת חנ"י בחודש מאי כי נבחר מפעיל חדש במכרז, גדות מסופים, וזאת לשש השנים הבאות. הממגורה בחיפה משמשת לפריקה של יותר מ-3 מיליון טון גרעיני דגנים מיובאים בכל שנה. 

דגון הקימה והפעילה את הממגורות מאז 1950, תחילה מכוח זיכיון שנתנה לה המדינה ובהמשך מכוח הסכם בינה לבין  חנ"י. בחודשים האחרונים החליטה חנ"י לפרסם מכרז לבחירת מפעיל חדש.

במכרז הנוכחי הצטרפה לדגון גם קבוצת שפיר, והן הגישו הצעה משותפת (חלקה של דגון עמד על 95% מהמיזם). הצעת דגון לא נמנתה עם שלושת המציעים שנתנו את ההצעות הכספיות הגבוהות ביותר, והיא עתרה לבית המשפט בגין הפסדה.

דגון טענה כי הצעת גדות אינה עומדת בתנאי הסף המקצועי וכי לא היתה רשאית להשתתף במכרז מאחר שהיא "יבואן תבואות במדינת ישראל", ולכן הצעתה צריכה להיפסל.

גדות מנגד טענה שהיא וכל חברה אחרת בקבוצה אינן תאגיד מורשה לפי חוק רספ"נ, ולפיכך היא עומדת בתנאי הסף בעניין, וכי היא מעולם לא עסקה בתחום שמני מאכל אלא במסחר של דשנים לחקלאות - וזאת באופן זניח, ולכן אין ממש בטענה לניגוד עניינים. 

השופטת הדס עובדיה קבעה כי לאחר שעיינה בבקשה ובתגובות ולאחר שהתקיים דיון במעמד הצדדים, אין מקום למתן צו ביניים. השופטת אמרה כי אין חולק על כך שהממגורה בחיפה היא הממגורה הנמלית הגדולה בישראל ופעילותה מהווה 85% מהפעילות בשוק הממגורות הנמליות. 

ממגורות דגון בחיפה, צילום: אלעד גרשגורן ממגורות דגון בחיפה | צילום: אלעד גרשגורן ממגורות דגון בחיפה, צילום: אלעד גרשגורן

השופטת קבעה כי טענת דגון, לפיה יש לתת פרשנות מרחיבה להוראות במכרז ומכוחן לאסור על גדות להשתתף במכרז, "נחזית להיראות כניסיון לתקיפה בדיעבד של תנאי סף במכרז בו השתתפו דגון ומילניום, בשיהוי ניכר, ולאחר שהובהר להן כי לא עלה בידן לזכות במכרז".

השופטת קיבלה את הטענה שגדות איננה יבואן תבואות, וציינה כי אינה סבורה שעלה בידי העותרות להראות שנפל בהתנהלותה של חנ"י פגם המצדיק את התערבות בית המשפט. דגון חויבה בתשלום 7,500 שקל הוצאות משפט.

חנ"י יוצגה בעתירה בידי עורכי הדין יוסי בנקל, ענבל רז ואלדר עמר. גדות מסופים יוצגה בידי עורכי הדין מיכאל וקנין, נמרוד סביל, עידן ארביב ואבי קורדובה. דגון ושפיר יוצגו בידי עורכי הדין אמיר כספרי, רוני פוליטי ונועה דביר בר טור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות